Uživatelé „rychlého Internetu“ se zlobí na Eurotel

O Eurotelu a jeho službě CDMA – Data Expres – se píše čím dál víc a nejsou to vždy lichotivá slova. Proti operátorovi se dokonce chystá bojkotovací akce, jakou bychom očekávali spíše u jiné telekomunikační firmy. Nebo vlastně u té stejné?
Uživatelé „rychlého Internetu“ se zlobí na Eurotel
O vysokorychlostním připojení k internetu, službě Eurotel Data Expres známé jako CDMA, je v poslední době co psát. Nic z toho si ale Eurotel do svého alba úspěchů nevystřihne. Služba přitom po spuštění získala právem nadšené ohlasy veřejnosti: měla přijatelnou cenu, rychlost dokonce často vyšší než oznamovanou, dobrou geografickou dostupnost, zkušební dobu s vrácením peněz, neomezení přenosu dat.

Zřídkakdy se stává, aby služba od svého uvedení šla už jen dolů, ale je to právě případ Eurotel CDMA. První zásahy byly nevítané, i když svým způsobem pochopitelné: zavádění takzvané Fair user policy a až téměř likvidační omezování různých výměnných sítí, nedávné zpoplatnění volání na datovou infolinku. Dobře, to jsou pravidla hry, i když se nedělá, aby je rozhodčí zaváděl během utkání – zejména tehdy, když po zákazníkovi je žádána smlouva „až do konce zápasu“. Je z toho vidět, že Eurotel zaváděl tuto službu trochu způsobem „a dál se uvidí“; a také, že neměl předchozí zkušenosti poskytovatele připojení k Internetu.

Jistě, mohl se jít poradit ke své matce. Ale kdo zná některé vztahy mezi lidmi z Českého Telecomu a Eurotelu, tak potvrdí, že by v Telecomu někteří lidé raději poradili kolegům od Tele2 než Eurotelu.

CDMA s rychlostí dial-upu

Kromě úprav pravidel se ale zhoršuje i kvalita služby samotné. Jde hlavně o propustnost sítě, i když tento vývoj může být v různých lokalitách velmi odlišný. Maximální slibovaná rychlost 2 048 kb/s se už příliš nebere vážně, ani dřívější obvyklé rychlostní rozmezí 500–800 kb/s už obvykle neplatí. V síti nastávají výpadky trvající několik hodin.

Eurotel sám udává, že u této služby je „očekávaná“ rychlost 256 kb/s. Je poněkud neobvyklý termín, který rovněž naznačuje nejistotu provozovatele. Firma se neodhodlala rychlost popsat slovy obvyklá, průměrná, ani nemluvě o garantovaná nebo minimální (poslední dva termíny použít nemohla vzhledem k technickému charakteru, ale první dva ano). Použitý termín očekávaná znamená, že nikdo nemůže Eurotel popotahovat v případě, že rychlost bude nižší, i několikanásobně nižší.

A s „průměrnou, obvyklou“ rychlostí je to u CDMA v posledních týdnech stále horší. dosvědčuje to nemalá řádka uživatelů na serveru CDMA.cz popisujících pokles rychlostí na úroveň vytáčeného spojení i pod ni. Denně si zde několik desítek lidí postěžuje na tyto rychlosti, lze zde napočítat několik stovek individuálních uživatelů stěžujících si na rychlosti na úrovni dial-upu. Kolik může být takto postižených uživatelů celkem? Je to už střelba od pasu, ale zkusme ji: jistě ne více než jeden z dvaceti až jeden ze sta uživatelů této služby aktivně přispívá na server CDMA.cz, tato adresa navíc není nějak široce rozšířená. Dalo by se tedy říci, že rychlostí menší než „očekávanou“ je postiženo mnoho tisíc, tedy snad až desítky procent všech uživatelů této služby?

Pošlapeme ostatním bábovičky

Stížnosti vrcholí výzvou k jakémusi bojkotu Eurotelu, navrženého poněkud infantilně zde. „Potrestejme“ Eurotel tím, že v určitou hodinu všichni zapneme „sosání“ (rozumějte download) a stahujme a stahujme, až se z toho Eurotel – co vlastně? Nic. Všem poklesnou rychlosti ještě níže, dokud to stahovače nepřestane bavit. Přesto ale může tento bojkot vyvolat mediální pozornost, která může zatím poměrně malou skvrnku na pověsti rozmazat do fleku, který se Eurotelu vůbec nebude líbit.

Zejména masová média (televize, deníky) totiž okolo dvojice Český Telecom – Eurotel, která má těsně před privatizací, slídí a s potěšením pustí do zpráv nebo na první stranu defilé naštvaných občanů utlačovaných obří korporací. Eurotelu se zatím dařilo udržovat si pověst v podstatě bezchybného operátora, který sice není levný, ale má služby i péči o zákazníky na výborné úrovni. Nyní se ale dostává do situace, která může v krajním případě skončit i veřejnými protestními akcemi. A pro Eurotel ekonomicky nepodstatná aktivita tak může poškodit i jeho hlavní byznys – mobilní operátorství.

Rychlý internet musí být rychlý internet

Eurotel si možná neuvědomil, že když si uživatelé objednají rychlý Internet, tak je to proto, že potřebují rychlý Internet. Nikoli, že si pořídí 2 048 kb/s k tomu, aby se dvakrát denně podívali do své e-mailové schránky. I když služba po většinu dne neumožňuje využívání výměnných P2P sítí velkou rychlostí, možností stahovat s využitím standardních protokolů (http, ftp atd.) je stále hodně. Zdá se, že toto Eurotel podcenil, když dospěl k názoru, že vytěsněním provozu výměnných sítí budou lidé jeho službu používat jen k brouzdání – nestalo se tak.

Operátor se stal, jak kdosi už uvedl, obětí vlastního úspěchu. Nečekal tak rychlý zájem o službu CDMA, který v podstatě během několika desítek dní naplnil kapacitu sítě. Eurotel dle vlastních vyjádření – a plně mu to věříme – síť postupně upgraduje. To ale nejde provést přes noc a nic jiného se službou udělat nemůže. CDMA je sdílená rádiová síť, která má jakousi kapacitu, a ta je využívaná na maximum. Koláč je jen jeden a pořád stejný. Když je na něj deset jedlíků, na každého by měl správně připadnout malý kousíček. Když si ale Franta narve do úst půlku, na ostatní zbudou ještě menší drobky. Proto Eurotel postupně zaváděl úpravy pravidel hry. Už tušil, kam se vše řítí, a šlapal na brzdy před zatáčkou. Nicméně i tak do ní vjíždí příliš rychle – a zda vyvázne bez oděrky nebo havaruje, se jistě dozvíme.

Drát je drát

Na závěr ještě jedna poznámka pro milovníky vysokorychlostních připojení. Všechny nabídky úžasných rychlostí za úžasnou cenu – jeden, dva, tři, osm megabitů, vyberte si, všechno máme – vypadají skvěle v reklamě a hůř v praxi. Staří síťaři říkají „pevná linka je pevná linka“ a mají zatím pravdu. Všechny současné technologie pro lítání vzduchem jsou víceméně provizorní. Wi-Fi s anténami vytvářenými z plechovek od Pringles vypadá jako triumf člověka nad hmotou, ale jakmile na sídlišti prudce vzroste spotřeba smažených brambůrek, je to varování; brzy se všichni wifisté začnou tak rušit, že toho na své výtvory moc nenachytají.

Ani CDMA, ani EDGE, ani další vzdušné technologie nejsou pro připojení k internetu ideální. Trpí dlouhým pingem, kolísavou propustností a přerušováním spojení. Škodí jim příliš škaredé počasí a škodí jim příliš pěkné počasí. Nejsme samozřejmě ještě na konci vývoje – viz WiMax apod. – ale bezdrátová vysokorychlostní metropolitní síť je zatím hudbou budoucnosti.

Diskuze (96) Další článek: Výsledky ankety: kolik vydrží váš mobil na jedno nabití

Témata článku: Operátoři, O2, Internet, EU, Postižený uživatel, Ohlas veřejnosti, Hlavní byznys, Euro, Uživatelé, Rádiová síť


Určitě si přečtěte