V 5G aukci už se začalo přihazovat, do Vánoc má být vydraženo

V 5G aukci už se začalo přihazovat, do Vánoc má být vydraženo

Aukce frekvencí pro 5G sítě postoupila do své nejdůležitější fáze – začalo se přihazovat na konkrétní dražené frekvenční bloky. Oznámil to Český telekomunikační úřad (ČTÚ). Aukce se účastní celkem sedm subjektů, jejichž totožnost úřad nadále tají. Souhrnná vyvolávací cena všech dražených bloků je 5,4 miliardy korun.

ČTÚ už dříve uvedl, že očekává zhruba pětitýdenní průběh přihazovací fáze. Pokud se nestane něco nečekaného, měly by být všechny frekvence vydraženy ještě před Vánocemi. K přidělení vydražených pásem ale dojde kvůli legislativním lhůtám až po Novém roce.

Žalují, ale přesto se účastní

V „5G aukci“ se draží frekvence v pásmech 700 MHz a 3,5 GHz (přesněji 3,4 až 3,6 GHz). Na nižší frekvenci je minimální vyvolávací cena nejlevnějšího bloku zatíženého povinností národního roamingu 1,4 miliardy korun, u vyšších frekvencí nad 3,4 GHz začíná cena jednoho bloku na 110 milionech. Minimální výše příhozu je daná podmínkami aukce a liší se podle druhu a frekvenčního umístění bloku.

Trojice stávajících operátorů napadla podmínky aukce žalobami u soudu a stížností k Evropské komisi, aukce se nicméně skoro s jistotou všichni tři účastní. Operátorům vadí zejména omezení maximální šířky pásma u vyšších frekvencí pro stávající hráče na 60 MHz a také povinnost vydražitele jednoho konkrétního bloku v pásmu 700 MHz poskytnout národní roaming zpětně i subjektům, které vydražily frekvence v předchozí aukci 3,7 GHz z roku 2017. Tyto body označují za nedovolenou veřejnou podporu, úřad to ale odmítl.

Sítě 5G

5G je zkratka pro bezdrátové sítě páté generace. Mají kratší odezvu, vyšší přenosové rychlosti, kapacitu a variabilitu. Jsou vyvíjené tak, aby zvládaly širokopásmové připojení miliónů lidí a strojů v metropolích, energeticky nenáročné senzory, které s jedinou baterií vydrží roky, a cokoliv mezi tím.

Ve světě začalo hromadné spouštění 5G sítí v roce 2019, start 5G v Česku byl opožděný. Nejvýznamnějšími vývojáři 5G technologií a výrobci síťových komponent jsou Huawei, Nokia, Ericsson a Samsung.

Diskuze (21) Další článek: INFOGRAFIKA: Samsung ukazuje rozdíly mezi Galaxy Buds Live a Galaxy Buds+

Témata článku: Sítě 5G, Evropská komise, Aukce, ČTÚ, Frekvence, 700 MHz, Roaming, Dražba, Telekomunikace, Blok, GHz, MHz, Pásmo


Určitě si přečtěte

Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

** Kauza Ulož.to a proč my dva už (moc) newarezíme ** Windows 10X existují, ale nabízí se otázka proč ** Nissan ukázal vizi kanceláře v podobě karavanu

Jakub Čížek, Vladislav Kluska | 28

RECENZE: Redmi Note 9 Pro – impérium vrací úder

RECENZE: Redmi Note 9 Pro – impérium vrací úder

** Redmi Note 9 Pro se chlubí čtveřicí snímačů s až 64Mpx rozlišením ** 5 020mAh baterie zajistí dobrou výdrž a podporuje až 30W dobíjení ** Snapdragon 720G ve spolupráci s 6GB RAM zajistí dostatek výkonu

Milan Měchura | 21