V Alze pomáhá obsluhovat robotický pes. Dali mu jméno Dášeňka

Alza je další z českých technologických firem, které v retailu využijí pomoci robota. V případě největšího tuzemského e-shopu jde konkrétně o robotického psa Spot americké společnosti Boston Dynamics. Nový pomocník pobíhá na prodejní ploše v pražských Holešovicích a dostal jméno Dášeňka.

„V Alze máme rádi inovace a chceme být těmi, kdo nová témata otevírá. I proto jsme nesmírně rádi, že se nám celosvětově známou značku podařilo do České republiky přivést, věříme totiž, že robotika bude stále populárnější a užitečnější. Příkladem mohou být stále oblíbenější robotické vysavače nebo sekačky,“ uvádí Jan Sadílek, marketingový ředitel Alza.cz.

Nejlepší přítel člověka za 2 miliony

Dášeňka je zhruba metr dlouhá a váží více než 30 kilogramů. Jako pes se pohybuje po čtyřech končetinách a zvládne chůzi po různém povrchu od hladkých podlah po koberce. Maximální rychlost chůze je až 6 km/h. Díky několika zabudovaným kamerám umí monitorovat okolí pod úhlem 360°. V košíku na zádech může přenést až 14kg náklad a nevadí jí ani déšť nebo velké výkyvy teplot. Vestavěná baterie slouží na 1,5 hodiny provozu, poté se musí nabít nebo vyměnit za jiný článek.

Alza plánuje robotického psa testovat v různých prostředích a situacích. Díky tomu, že Dášeňka zvládne i chůzi po schodech nebo terénních nerovnostech a robotickou končetinou dokáže otevřít dveře, může posloužit k doručování zásilek zákazníkovi nejen v rámci výdejny, ale teoreticky klidně až do bytu. Alza zároveň rozšíří nabídku robotů na svém e-shopu, takže vybrané modely i z dílny Boston Dynamic si zájemci budou moci zakoupit. Cena za Dášeňku (robot typu Spot) zatím stanovena nebyla, pořizovací cena od výrobce podle Alzy činí zhruba 2 miliony korun.

Roboti na prodejnách nebo v showroomech technologických společností nejsou v posledních několika letech ničím výjimečným. V českých podmínkách zkoušel robota humanoidního typu už před dvěma lety operátor T-Mobile. Jeho T-Dee Pepper dokázal na prodejnách konverzovat se zákazníky v českém jazyce a poskytovat základní informace o produktech a nabídkách.

Diskuze (6) Další článek: OnePlus slaví 7 let. Připomeňte si nejdůležitější modely jeho nedávné historie

Témata článku: E-shop, Chytré věci, Roboti, Prodejny, Alza, Pes, Česká republika, T-Dee Pepper, Holešovice, Robot, Končetina, Boston Dynamics, Chůze


Určitě si přečtěte

Hodinky Huawei se naučily instalovat aplikace a reagovat na notifikace. Ale…
Filip Kůžel
Polochytré hodinkyTýden mobilně
Huawei Mate X2 je nejlepší skládačka současnosti. Ale co je jí to platné...
Filip Kůžel
Kauza HuaweiOhebný displej
Zkoumáme první selfie kameru schovanou v displeji. Převládají rozpaky
Filip KůželMartin Miksa
Selfie v displeji
O tom, jak DxO zadupal špičkový Samsung. Kritika se cení, ale nesmíte při ní dělat chyby
Filip KůželJan LáskaMartin Miksa
DxOMarkTýden mobilně
Garmin Pay funguje skvěle, ale jak do hodinek dostat i věrnostní karty?
Filip Kůžel
Bezkontaktní platbyChytré hodinkyGarmin
Tim Cook: Apple pracuje na něčem ještě větším, než je iPhone [komentář]
Filip Kůžel
KomentářTim CookHospodaření a finance