V 90. rokoch mi to prislo divne, ked P. K. Dick v niektorych svojich knihach popisoval vsadepritomne sa vnucujuce reklamy (tusim minivzducholode prenasledujuce ludi). Alebo povinne pozeranie TV, ci uz v Orwellovom 1984, alebo v Rankikovom Armageddon jako muzikal.O stvrtstorocie neskor uz je to prakticky bezna realita. Hmmm.
Než se dočkáme nabídky bezplatné volání tak budu muset za neomezené volání v rodině zatím platit 1 euro za měsíc, což je při ceně cigaret a alkoholu zanedbatelné množství Kč a navíc má u nás v Hradci zase Vodafone otevřít prodejnu.
Tohle uz tady nekolikrat bylo v minulosti, sice bez dat, ale dalo se volat nebo textovat s prehranim nejake rychle, a jak rychle to zacalo, stejne rychle to v tichosti skoncilo. Amici aktualne nechteji upgradovat na novy iOS kvuli sledovani, a urcite se pozenou na tohle vymenou za sledovani.
Tak v EU se mohou přetrhnout bezpečností, a zavádí GDPR a vysoké pokuty. Ale v USA jim dobrovolně budou dávat data.Asi se jim to vyplatí.Pro místní rejpaly kteří si myslí, že je to málo dat atd. zkuste si představit Ameriku, kde není vesnice každé dva kilometry, ale jsou to spíš jednotlivé farmy a nebo usedlosti. My u nás v Evropě máme naprosto ideální podmínky z důvodu vysokého přelidnění, ale tam je naprosto normální že signál je nic moc, že internet je nic moc, a jediná varianta je např. Starlink.Taky asi nemají tolik volného času, tedy tím myslím tu většinu která má normální platy, ale splácí hypotéky, studia a lékaře.Tak asi tak.
3G dat se vycerpa rychle. Ale mohlo by to byt zajimave pro chytre hodinky a naramky, kdy je mozne privolat pomoc treba duchodci, ktery ma sklerozu a ztratil se a ma v kapse listecek s touto informaci a chytry naramek. Tam chcete sdilet jeho polohu. A mit moznost si privolat pomoc je super vyhoda. Nebo na horach, rozdate lidem na hotelu naramky a mohlo by byt snadnejsi je pak lokalizovat. jinak ten naramek uzivate k vlastnimu prospechu :)
Tak ti lidi asi budou mít telefon a dát jim hodinky apod. je naprosto normální a je naprosto normální že ty hodinky fungují jako telefon a samozřejmě v případě nějaké nehody, pádu apod. automaticky alertují emergency kontakty. U Apple a Samsungu je normální mít stejné číslo pro telefon i hodinky, ale třeba pro děti lze mít jen hodinky s vlastním tarifem i když ještě nemají vlastní mobil, nebo dát třeba "důchodci" také hodinky se samostatným mobilním plánem. A ono se často vyplatí koupit prostě flat unlimited text, voice i data, protože při pořízení 3-4. ho tarifu na jeden zákaznicků účel začínají lítat slevy, takže když dva dospělí a dvě děti mají flat tarif po 85 dolarech, celkový účet bude nižší, případně další čísla či služby (druhá sim k číslu apod) mohou být zdarma.Obvykle je to za drobný příplatek k základnímu tarifu. U nás třeba druhá SIM pro hodinky se stejným číslem stojí cca 100 korun měsíčně. Například u VF se služba jmenuje OneNumber. Za asi 200 (ceníkovýh) má VF nabídku tarifu pro dětské hodinky, což je opravdu samostatný tarif s vlastním číslem pro hodinky, vhodné právě pro ty, co nemají ještě telefon.
Kdo pochopil ono, umoznuje sledovat video ve 480p a za priplatek 720p. Ja si na 3GB klidne pustim 4k ultra HD, jak to asi operator muze omezit?
Že by omezením rychlosti dat?
Tak zadarmo je to sice fajn, ale 3GB vyšumí za pár minut a textovky a volání jsou dávno obsolete, jede imessage a facetime. Proto je také v USA průměrná měsíční útrata za mobilní plán 141 dolarů, z čehož průměrná cena samotného tarifu je 73 dolarů (flat text, voice a data)
Názor byl 1× upraven, naposled 5. 2. 2025 23:28
3 GB za pár minut? Ne každý má na mobil trvale napíchnutý komp a stahuje jednu VM image za druhou. Já třeba si sice platím 10GB, ale po většinu měsíců vyčerpám 1 - 2GB. A ne že bych nějak šetřil, prostě není jak - naprostou většinu datově náročných aktivit mám v místech s pevným připojením.
Mě stačí na iPhone natočit 30-40 sekund videa v 4k ProRes a to se pak automaticky pošle na iCloud. Done. Někdo ty data ryche provolá, v US se běžně volá přes Facetime.Třeba do nedávna, když jsme primárně používal Android jsem ani nezapínal Wifi a vše mi jelo čistě přes data, dva flat tarify (soukromá a pracovní sim) neřeším. Teď jsem na iOS a Wifi mám zapnutou ale ne kvůli datům, ale kvůli ekosystému, třeba airdrop, airplay..A opět v americe je průměrná měsíční útrata za mobil 141 dolarů, v zásadě "všichni" používají flat tarify a mnoho jich používá vice jeden v mobilu, druhý v tabletu, protože proč by se obtěžovali s hotspotem, na který stačí dvě tapnutí na displeji zařízení co se k němu chce připojit, pokud si to nenastavím aby se připojil automaticky, když nemá jiné připojení :)
Mávam úplne bežne videohovory cez dáta a ešte sa mi nepodarilo prekročiť 8GB tarif. Tých 3GB za pár minút hodne preháňaš.
To asi není pro "ten" typ lidí. Je to prostě nouze . Aby jste se podíval třeba na inzeráty na práci.
iMessage a facetime, co to je?
Uživatel platí svými daty. Není „zcela zdarma“.
Zato tu platis datami a k tomu este ten mesacny pausal 😀
Tak ona takhle funguje spousta služeb. Někdo psal něco ve smyslu "pokud je nějaká služba zadarmo, pak platíte svými daty".
Proto v USA operátoři běžně prodávají sady s mobilem za v přepočtu 300 Kč.
Mohu prosím dostat odkazy na takové nabídky, až tam budu mít cestu, že bych nakoupil pár telefonů jen tak do sbírky, za těch pár korun, proč ne.
To ale aj keď je služba platená. V dnešnej dobe platíš za online služby dátami vždy, niekedy okrem toho aj peniazmi.
Zadarmo? Vsadím se, že se tu najde pár lidí, co mají takový tarif za polovinu 😁
Myšlenka zajímavá, jen jestli nebude mít podobnou životnost, jako kdysi sponzorované volání. Navíc k nám tato nabídka dorazí až v době, kdy v cizině bude v útlumu, nebo vypnuta a zapomenuta.
Směšný tarif, prakticky žádné volání a žádná data a ty sms si můžou strčit za klobouk.
Spousta lidi nepotrebuje tuny dat a neomezene volani... znam cloveka ktery plati $xx mesicne tmobile za to aby se mu dovolala dcera a aby on mohl 3x mesicne zavolat do banky na 2 minuty...
Bavíme se o US trhu, tam se píše přes imessage a volá přes facetime, 3GB vyšumí klidně za pár minut.Ale průměrná měsíční útrata v US za mobil je 141 dolarů, průměrná cena tarifu je 73 dolarů. Samozřejmě flat tarify, u nás přes retenci jdou sehnat výrazně levněji.Já mám třeba flat tarif od zaměstnavatele, stejně tak si platím vlastní flat tarif, takže mám 2x neomezené volání, 2x neomezené SMS a 2x neomezené data, na soukromém čísle pošlu max jednotky SMS a provolám jednotky minut, data nepoužívám protože firemní je má rychlejší. Ale platím si to protože chci mít vlastní číslo a nechci řešit jestli zaplatím jednou 10 kaček a nebo 1000 kaček, pokud náhodou budu řešit delší hovor a neprovedu ho z firemního čísla. Těch pár stovek měsíčně mě nevytrhne.
Až na data pro mé potřeby plně vyhovující. Minut reálně 2-3x tolik, než potřebuji. SMS jsou na tom podobně. Data bych potřeboval alespoň 10GB, ale kdybych se dost omezil, tak bych vyšel.
Jak se prosím využívá "hotspot, když není žádný v dosahu"? To bude nějaká šalamounská technologie.
Jedná se o kombinaci sdílení komunitních 5G hotspotů a americké sítě T-Mobile, která se využívá, pokud není žádný hotspot v dosahu.viz. článek
To je docela dobry napad, jako opravdu. Stanes se virtualnim operatorem, postavis po meste wifi hotspoty, nakonfigurujes lidem telefony a ty misto pres tvuj tarif virtualniho operatora budou surfovat pres tve hotspoty. Vis kde lide prosurfuji nejvic a na ty mista muzes umistit dalsi hotspoty. Navic ti to cele muze vypocitat AI. Ty pak temi hotspoty usetris za prenesena data tvych ovecek. Se divim, ze se to nedela i u nas. Vsadim se, ze by dost lidi chtelo s touhle ficurou usetrit.
Wifi hotspoty po městě? Představ si jen bytový 10-20 podlažní dům s 10 partajemi na podlaží, kolik wifi zařízení potřebuješ na vykrytí jen takového domu, co volné prostranství? Co konektivita těch wifi hotspotů? Co pronájem prostoru pro ty zařízení (a umožnění přístupu k nim ideálně 24/7) A co teprve taková údržba, někde zdechne jedno zařízení a musíš tam, ale když ti zdechne najednou 50 zařízení v jednom baráku...Wifi hotspoty u nás dělalo třeba UPC, nevím, zda to zůstalo u VF, ale v době UPC bylo možné se zapojit/resp. vystoupit z free sítě. Každý wifi modem vysílal jednu extra "upc free" síť, limit tuším 10Mbit, pokud si byl zapojený do komunity, tak ses mohl připojit kdekoli pod svým účtem přes cizí modem, který tu síť vysílal. Jenže UPC to nic nestálo, modemy měli jednotliví zákazníci, kteří patili jejich provoz a konektivitu tam UPC mělo dovedenou. Díky širokému rozšíření UPC to relativně fungovalo ve městech, kde UPC bylo dominantní provider internetu.To v článku bude postaveno na 5G síti s tím že ty vysílače jsou komunitní, například provozovatel komplexu bytových domů vybuduje na těch domech vlastní vysílače 5G, ty budou mít vlastní konektivitu, vysílače pak poskytne k využití tomu operátorovi a teoreticky by mohl sám provozovatel těch domů vytvořit vlastní mobilní síť která se pak zapojí do sítě toho operátora.A ano dost lidí by chtělo ušetřit, ale zároveň provozovatel by nechtěl prodělat kalhoty. To jde proti sobě. V USA je průměrná cena za mobilní tarif 73 dolarů (průměrná cena co platí každý američan s mobilním tarifem, ne průměrná cena nabízených tarifů) a průměrně američan za mibl měsíčně zaplatí 141 dolarů (nemusí mít jen jeden tarif, ale třeba tarif pro telefon, pro tablet, pro hodinky, pro auto ....) navíc v té ceně je i daň, příspěvky na provoz 911, různé zákonné poplatky, příspěvky operátorům na pokrývání odlehlých oblastí apod. plus je tam samozřejmě i telefon, který se běžně bere na splátky, které přičte operátor k měsíčnímu účtu
Jo, to FreeUPC bylo fajn, používal jsem hojně. Bohužel po převzetí Vodafonem bylo zrušeno, stejně jako některé další služby...
JJ, ale fungovalo to a jen proto, že UPC v místech kde nabízel kabel připojení měl typicky dominantní pokrytí, z jednoho paneláku tak i do pár metrů od něj svítilo třeba 20 wifi sítí a rozlehlejší bytový dům to asi pokrylo. Třeba u nás na 70 tisícovém okresním městě vesměs není žádné jiné připojení než rávě exUPC sít, Cetin/O2 tu umí max 20Mbit, víc umí nějací wifi operátoři, ale rychlostí je to pořád horší, stabilita také stojí za starou belu. Hlavně se mi líbí, že když už to vypadne a není to jen nějaký restart síťového prvku a zaevidují to jako výpadek, tak má člověk automaticky free unlimited data/rychlost na všech mobilech na stejném zákaznickém účtu.UPC to nic nestálo, modemy běžely u zákazníků za jejich elekřinu, konektivita k němu byla dovedená a placená zákazníkem.Ale aby někdo budoval takovou wifi sít bez těch zákazníků u kterých by to běželo a platili to je nesmysl.
Je to tam jasne napsano: bud hotspot (pokud je hotspot v dosahu) nebo sit TM (pokud neni hotspot v dosahu). Staci cist a chapat text 🙂
Názor byl 1× upraven, naposled 5. 2. 2025 17:41
Tady by stál skoro 400 Kč 😃 😃 😃
Tady to není k smíchu, tady operátoři vyhrávaj v cenový válce nad lidma. Zneužívaj situaci že ještě pořád zvládaj být drahý a hodně lidi obírat o peníze. Kdysi dávno kolega v práci porovnával jak T-mobile výrazně měnil vyúčtování podle toho jestli si ten kolega platil výpis hovorů nebo ne a věděl že to potvrdili další lidi. Jsou to svině.
V USA je průměrný měsíční účet za mobil 141 dolarů, když někomu řeknu že mám flat za 20 dolarů z čehož je 21% DPH, tak si bude myslet že si vymýšlím, že tak levně to není možné. Když vezmu flat i s neomezenou rychlostí, tak u nás ho máš kolem 7 stovek i s daní ,v US zaplatíš 85 dolarů. Při současném kurzu je to skoro 3x tolik.
Přesně tak. Není v Česku zrovna levno, ale z daleka nejsme nejdražší. V US to tamní oligopol šponuje šíleně.
Ani ve srovnání s evropou na tom nejsem nejhůř. on někdo vytáhne nějaké limitované tarify v polsku, které ještě pro tu cenu vyžadují často souhlasit s reklamo nebo mít další služby. Pak se člověk koukne na nabídky třeba v AT a zjistí že T-Mobile stojí podle kurzu Kč/€ stejně jako CZ T-M. pak si člověk vyčte že rakušan platí několik € měsíčně jako nějaké zákonné "fee" že má číslo, zjistí že 50-60€ zaplatí za aktivaci, další desítky € se platí za změnu tarifu, tarify jsou jen s 2+ ročním úvazkem. Změna operátora se platí desítkami €. Něco co u nás nehrozí a neakceptujeme.Ano někde jdou sehnat tarify s desítkami GB za "pár" € ale kdo řeší nějaké omezené data, dnes jde jen o ty flat tarify a tam jsme na evropském průměru a to při ceníkových cenách, u nás jede ve velkém retence a reálné ceny jsou 50-60% těch ceníkových. unlimited voice, text data (objem i rychlost) vyjde na 7-8 set a v tu chvíli vyskočíme mezi ty levnější země v evropě.
Treba sa ale porovnávať s lepšími, nie s horšími, nie? Alebo ten kto maká vo fabrike za 20k hrubého by sa mal tiež namiesto hľadania lepšej práce (prípadne aj v bohatšom zahraničí) uspokojovať že na tom nie je až tak zle lebo v Bangladéši by za tú istú prácu nezarobil ani 2000? Neuškodí občas sa porovnať aj s horšími, ale robiť to stále, stále sa uspokojiť s tým čo momentálne máš, to sa nikde neposunieš.
Přesně, a ty osobní data by se snažili sbírat tak jako tak... Častá praxe je, že část objemu dat si musíte aktivovat přes aplikaci, a ta se vás ptá na souhlas se sbíráním dat, která by vůbec sbírat nemusela... No a jasně že to spousta nepozorných lidí odklikne.
Jaká častá praxe? Já žádnou část datového objemu v aplikaci neaktivuju. Ano na webu si můžu zapínat neomezenou rychlost, aplikace mého operátora není nic než obalené webové stránky. Ale to není praxe u všech operátorů a u všech tarifů, natož po celém světě.Co bys chtěl aktivovat když máš neomezený datový limit i rychlost? Tohle je nejčastější tarif v US, kterého se týká i tarif popsaný v článku.Navíc za tím nestojí operátor, ale vesměs komunity, tak jak máš v baráku komunitní pračku, tak máš komunitní mobilní síť, tzn. všichni účastníci se podílí na jejím provozu/údržbě, tak jak u té pračky, kterou máš možnost používat a je to zohledněno v ceně nájmu.
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.