V Brně pracují na anténách budoucnosti

Co umí taková anténa budoucnosti? Třeba navázat kontakt s kolem jedoucími auty. S brněnským VUT spolupracují i Volkswagen a T-Mobile.

Vysoké technické učení v Brně představilo nové laboratoře Centra senzorických, informačních a komunikačních technologií (SIX), kde výzkumníci pracují například na revolučních anténách pro automobily. Centrum, které se zaklíná mottem „šestý smysl pro komunikační systémy budoucnosti“, se začalo budovat před rokem i díky evropské dotaci necelých 300 milionů korun z operačního programu Věda a vývoj pro inovace.

Klepněte pro větší obrázek
Zbyněk Raida, ředitel výzkumného centra SIX (Sensor, Information and Communication Systems), VUT v Brně
(obr.: České televize)

„V současnosti se centrum SIX nachází v přechodném období. Na jednu stranu intenzivně pracujeme na dokončení jeho výzkumné infrastruktury, na druhou stranu začínáme tuto infrastrukturu využívat k vlastnímu výzkumu. Příkladem stávajících aktivit může být výzkum komunikačních systémů pro automobily,“ připomíná ředitel centra SIX Zbyněk Raida oblast, na které centrum pracuje ve spolupráci s firmou Volkswagen už teď, než dojde k plnému spuštění provozu centra v lednu příštího roku.

Takové antény budoucnosti představují například technologie, které umožní zkoumat okolí automobilu a zajistí aktivní komunikaci mezi nejbližšími účastníky provozu. Kromě toho, že by se takhle zvýšila bezpečnost provozu, přinesou systémy lepší komunikaci s družicemi pro navigace i zlepšení signálu pro mobilní telefony a lokální počítačovou síť uvnitř vozu. V ideálním případě pak musejí být integrovány do karoserie automobilu, aby byly na první pohled neviditelné.

Klepněte pro větší obrázek 
Tématu se věnuje i nedávná reportáž pořadu České televize Události v regionech

„Anténní systémy jsme numericky modelovali ve speciálních počítačových programech, abychom zjistili jejich technické parametry. U systémů, které výzkumní pracovníci VW označili za perspektivní, jsme vyrobili funkční vzorky. Tyto testovací antény byly namontovány na střechy různých automobilů, aby byl ověřen vliv reálných podmínek na jejich vlastnosti,“ upřesnil Raida s tím, že termín nasazení vyvinutých antén do reálného provozu je dán především dohodou výrobců na jednotném systému komunikace mezi automobily.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Vektorový obvodový analyzátor Rohde & Schwarz a bezodrazová komora (místnost pro měření směrové charakteristiky antén) výzkumného centra SIX (foto: SIX)

Na brněnském VUT budují centrum SIX ústavy radioelektroniky, telekomunikací, mikroelektroniky a ústav fyziky Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií. Všechny čtyři realizují ročně výzkumné projekty za více než 100 milionů korun. Rozčleněny jsou do oblastí mikrovlnné technologie, bezdrátové technologie, konvergované systémy, multimediální systémy a senzorické systémy. Kromě automobilového průmyslu se zaměřují i na projektech optické komunikace, digitální televize, nebo třeba analýzu nahrávek a řeči. Kromě Volkswagenu spolupracují s téměř padesáti firmami, kam se počítá i TESLA holding nebo T-Mobile.

Váš názor Další článek: Počasí od Googlu pro tablety a mobily

Témata článku: Technologie, Přechodné období, A/B, Ant, Budoucnost, Komora, Komunikační systém, ANT +


Určitě si přečtěte