V Brně vyvinuli unikátní tabletovou aplikaci pro piloty

V brněnském Honeywellu vyvinuli unikátní systém pro piloty velkých dopravních letadel. Aplikace na tabletu kombinuje hromady dat a pomáhá s pilotáží.

Když jde pilot do práce, musí se zastavit na briefingu, kde dostane důležité informace o jeho letu. Mezi nimi i stoh papírů se spoustou značek a pro laika těžko srozumitelných čísel. Je to předpověď počasí, velice důležitý element v rámci letecké trasy. „Když piloti vzlétají, už mají staré informace, nota bene ke konci například desetihodinového letu,“ říká jeden z nich. Je to Ivan Lacko, interní pilot brněnského Honeywellu, kde se problém snaží řešit.

„Chtěli bychom vytvořit bezpapírový kokpit,“ navazuje technický manažer z Honeywellu Petr Gratz. Úplnou vizí je, aby si piloti z předletových briefingů neodnášeli kufřík plný papírů, ale především jeden jediný tablet s aplikací, která bude všechny potřebné informace obsahovat. Samozřejmě, kvůli regulím papíry jen tak nezmizí, ale mohly by sloužit pouze jako určitá záloha.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Papírové informace jsou zastaralé už před odletem.  

První dílem do tohoto „paper-less“ kokpitu je systém nazvaný Weather Information Service (WIS), který řeší problém nastíněný v úvodu. Jde o mobilní aplikaci pro běžné iPady a také přístroje postavené na Windows 8 a v budoucnu i 10, typicky třeba Surface. Tahle aplikace je určená zejména pro velká dopravní letadla a kombinuje v sobě značné množství aktuálních dat o počasí, letové trase, meteorologická měření a podobně.

Letět kratší dobu a za méně peněz

Piloti se díky tomu mohou spoléhat na čerstvé informace a ne pouze předletové údaje, hlášení ostatních kolegů v okolí či data ze současných meteorologických radarů, které dosáhnou pouze do několika stovek kilometrů od letadla a navíc nenabízejí takové množství údajů a vrstev.

Klepněte pro větší obrázek
Místo papírů tablet. Honeywell chce na aktuální aplikaci vršit další možnosti. Na obrázku je tablet položený v simulátoru, v reálu musí být pevně přidělán do stojánku a stabilně nabíjen.

Informace v tabletu zahrnují povětrnostní podmínky, vertikální pohled na předvídanou bouřkovou oblačnost, zobrazení potenciálních turbulencí, pohled na měnící se počasí, předpověď výškových větrů v různých letových hladinách, zobrazení srážek pozorovaných radarem, tvorbu námrazy či směr a rychlosti větru.

Aplikace spojuje řadu zdrojů, na které se v Honeywellu napojují (SIGMET, METAR, Cb Tops, CAT a další). Firma se napojuje také na vlastní systémy počasí. Data pak lze pomocí filtrů jednoduše kombinovat a aplikaci ovládat tak, jak se od tabletového produktu očekává. Vedle všemožných komerčních databází se integrují také informace od samotných aerolinek, takže pilot před odletem dostane informace o své letecké trase a podobně. K dispozici je také databáze letišť.

Klepněte pro větší obrázek
S aplikací se pracuje tak intuitivně, jak se od tabletového produktu dá očekávat.

Celý tento systém může být užitečný v mnoha případech. Velice přesné a aktuální informace například umožňují lepší manévrování, vyhýbání se bouřkám a turbulencím a tím pádem i redukci poškození letadla a snižování nákladů na údržbu. Přesně lze plánovat také jednotlivé úseky letu a jeho trajektorii a výrazně tak zkrátit dobu cesty a spotřebu paliva. „Kdybych měl jen staré informace, zvolil bych cestu tudy,“ ukazuje Ivan Lacko na běžný radar. „Když se ale podívám do aplikace, vidím, že výrazně lepší to bude úplně jinudy,“ a jasně ukazuje vrstvy a informace, které předtím neviděl.

Stačí základní připojení

WIS je nečekaně svižný systém. Aplikace reaguje hned a také data si umí stahovat rychle. Pilot si může nastavit interval aktualizace od pěti minut do tří hodin – podle toho, jak situace vyžaduje. Tablet je napojený na datový signál v kokpitu (záleží, jakou variantu si zvolí aerolinky, jestli kabelové připojení přes dockovací stanici tabletu, nebo přes Wi-Fi) a ten pak s venkovním světem komunikuje přes Satcom.

Klepněte pro větší obrázek
Posuvníky umožňují predikovat budoucí stav počasí.

„Datový tok není náročný. Stačí nám, když rychlost připojení přesahuje 64 kB za sekundu. Během zaoceánského letu se přenese zhruba 5 MB dat,“ počítá Petr Gratz. Informace jsou komprimovány a šifrovány. Honeywell backendovou část systému, kde se všechna data integrují a počítají, provozuje jako cloudovou aplikaci v několika svých datových centrech po celém světě a dokáže údajně zajistit jak kvalitní odezvu, tak vysokou dostupnost služby. Tu ostatně aerolinky vyžadují.

Dostupnost je důležitá, prozatím ovšem není zcela kritická, jak to v případě létání lze chápat. Tabletový systém toho sice nabízí výrazně více, než běžný papír, i tak ale nejde o jeho náhradu, alespoň v tom smyslu, že piloti stále papíry budou muset nosit. Pokud by tedy systém WIS vypadl, mohou se i nadále řídit podle starého systému, který znají a znát musejí.

Klepněte pro větší obrázek
Vrstvy lze filtrovat podle zdrojů.

Aplikace v tabletu zároveň neznamená to, že by pilot v kokpitu nehrál vůbec žádnou roli. „Pilot je stratég, který teď má k dispozici více informací,“ dodává Ivan Lacko. K dispozici je i predikce počasí a dalších vlivů, což rozhodování usnadňuje.

Další brněnské možnosti

O tom, zda se WIS nasadí, rozhodují jednotlivé aerolinky. Honeywell systém „pouze“ certifikoval u důležitých leteckých autorit (což zároveň, společně s přístupem k mnoha datům, vytváří značnou vstupní bariéru pro konkurenci), aby byl během letu akceptován. Společnost aktuálně vede jednání a zkušební provozy s několika leteckými dopravci a řeší integraci. Cenovou politiku nekomentuje – není ostatně ještě finálně nastavena a zřejmě půjde o individuální obchody. První ostré instalace se mají objevit na konci tohoto roku.

Klepněte pro větší obrázek
Vidím věci, které jsem dříve neviděl a můžu se tak lépe rozhodovat. Interní pilot brněnského Honeywellu Ivan Lacko.

To, že je WIS v popředí pěkná tabletová aplikace, zároveň neznamená, že jde úplně jednoduše zprovoznit. Integrace je záležitostí spíše na několik měsíců. Vše se musí provázat se systémy dané aerolinky a důkladně otestovat. Základní a výrazně omezenou verzi je nicméně možné si zdarma stáhnout.

Kompletní systém byl vymyšlen a vyvinut v brněnské centrále Honeywellu, kde se toho v oblasti letectví děje nemálo (jsou zde třeba projekty na bezpečné přistávání letadel či systém řízení letadel) a kde mimo jiné provozují vlastní letecký kokpit-simulátor. Samotný vývoj trval asi rok a půl a vedle techniků se na něm podílely také profese jako právě piloti či psychologové.

Klepněte pro větší obrázek
Systém je dostupný pro iPady a tablety s Windows. O Android prý mezi aerolinkami není zájem.

„Využíváme různé lidi z našich týmů. Rozhodně máme další plány do budoucna. Chceme onen bezpapírový kokpit, z čehož vyjdou naše další budoucí napojené produkty. Do letadel se nyní dostává konektivita a toho lze využít,“ říká k tomu autor nápadu Michal Knotek.

„Projekt WIS vznikl v Brně a vytváří zde další pracovní příležitosti,“ navazuje Knotek. Honeywell nedávno ohlásil, že v Brně rozšíří výzkumné a vývojové centrum. Investice činí 10 milionů dolarů a vytvoří se stovky nových míst.

Protlačit ve velké nadnárodní korporaci nápad do stavu, kdy se z něj stane reálný produkt s vlastním týmem, podle tvůrců WISu nebylo zase tak těžké. „Naopak, inovace jsou po nás vyžadovány,“ usmívá se Knotek. Honeywell se v Brně snaží na podobné projekty vychovávat vlastní lidi a spolupracuje s nimi už od dob studií. Například na diplomových pracích.

Diskuze (2) Další článek: Švýcarští hodináři začínají pociťovat příchod Apple Watch

Témata článku: , , , , Microsoft Surface, Microsoft Surface 64GB Wi-Fi, První díl, Kabelové připojení, Výchova, Značné množství, Honeywell, Unikát, TOPS, Vrš, Tab, Kufřík, Pro +, Pilot, Datový centr, Tab a, Vývojové centrum, Svižný systém,