V Česku jsou jen tři mobilní sítě, ale přes 70 operátorů

Ačkoliv u nás vlastní mobilní sítě provozují jen tři operátoři, poskytovatelů mobilních sítí, se kterými se uzavírá smlouva, je 72. A virtuálních sítí, které se objeví na displeji telefonu, ještě o několik desítek víc. Vyplývá to z přehledu APMS aktualizovaného letos v dubnu.

Největším hostitelem je Vodafone, pod něhož spadá 46 poskytovatelů. Následují T-Mobile s 22 a O2 se 7 poskytovateli. Celkový součet je 75, tři společnosti totiž současně nabízejí služby ve dvou sítích. Jde o Erbia Mobile (TM a VF), Nordic Telecom (TM a O2) a Omnitel (TM a VF).

Vodafone poskytuje služby pod vlastní značkou a skrz virtuální síť Oskarta. Jeho konkurenti mají větší záběr. T-Mobile je faktickým provozovatelem Kaktusu, Mobil.cz a Innogy, přestože se o marketing druhých dvou starají jiné společnosti. O2 provozuje BleskMobil, OpenCall, VietCall a ještě má sesterského virtuála O2 Family.

I někteří menší poskytovatelé se starají o více značek. Kupříkladu Poda spravuje SIM karty s vlastní značkou a k tomu SkyNet a Unet. Zvláštním případem je společnost IPEX provozující MVNE síť Mobil21. Tu využívá 50 regionálních poskytovatelů internetu, aby mohli nabízet atraktivnější balíčky kombinující několik služeb.

Virtuální operátoři v Česku působí již bezmála 11 let. Prvním byla WIA v již zaniklé CDMA síti U:fon, která spustila služby v červenci 2010. Známějším případem, který slovo „virtuál“ zapsal do slovníku široké veřejnosti, byl až BleskMobil, jenž funguje od listopadu 2012. Podle výroční zprávy ČTÚ za rok 2019 mají virtuální operátoři 7% podíl SIM karet.

Diskuze (31) Další článek: Chytré trenýrky či podprsenka. Na první pohled směšné, na druhý pohled zcela logické řešení

Témata článku: , , , , , , , Poskytovatel, Značka, Síť, Mobilní síť, Innogy, T Mobil, Operátor, Součet, SkyNet, Česká republika, Virtuální operátor, IPEX