V Česku jsou jen tři mobilní sítě, ale přes 70 operátorů

PublicDomainPictures / Pixabay
V Česku jsou jen tři mobilní sítě, ale přes 70 operátorů | PublicDomainPictures / Pixabay

Ačkoliv u nás vlastní mobilní sítě provozují jen tři operátoři, poskytovatelů mobilních sítí, se kterými se uzavírá smlouva, je 72. A virtuálních sítí, které se objeví na displeji telefonu, ještě o několik desítek víc. Vyplývá to z přehledu APMS aktualizovaného letos v dubnu.

Největším hostitelem je Vodafone, pod něhož spadá 46 poskytovatelů. Následují T-Mobile s 22 a O2 se 7 poskytovateli. Celkový součet je 75, tři společnosti totiž současně nabízejí služby ve dvou sítích. Jde o Erbia Mobile (TM a VF), Nordic Telecom (TM a O2) a Omnitel (TM a VF).

Vodafone poskytuje služby pod vlastní značkou a skrz virtuální síť Oskarta. Jeho konkurenti mají větší záběr. T-Mobile je faktickým provozovatelem Kaktusu, Mobil.cz a Innogy, přestože se o marketing druhých dvou starají jiné společnosti. O2 provozuje BleskMobil, OpenCall, VietCall a ještě má sesterského virtuála O2 Family.

I někteří menší poskytovatelé se starají o více značek. Kupříkladu Poda spravuje SIM karty s vlastní značkou a k tomu SkyNet a Unet. Zvláštním případem je společnost IPEX provozující MVNE síť Mobil21. Tu využívá 50 regionálních poskytovatelů internetu, aby mohli nabízet atraktivnější balíčky kombinující několik služeb.

Virtuální operátoři v Česku působí již bezmála 11 let. Prvním byla WIA v již zaniklé CDMA síti U:fon, která spustila služby v červenci 2010. Známějším případem, který slovo „virtuál“ zapsal do slovníku široké veřejnosti, byl až BleskMobil, jenž funguje od listopadu 2012. Podle výroční zprávy ČTÚ za rok 2019 mají virtuální operátoři 7% podíl SIM karet.

Diskuze (31) Další článek: Chytré trenýrky či podprsenka. Na první pohled směšné, na druhý pohled zcela logické řešení

Témata článku: Nordic Telecom, Operátoři, Internet, Virtuální operátoři, Bleskmobil, CDMA, Oskarta, Poskytovatel, Operátor, IPEX, Mobilní síť, Česká republika, Virtuální operátor, Značka, Innogy, Síť, Součet, SkyNet


Určitě si přečtěte

Vodafone mění firemní slogan a snižuje cenu pevného internetu na polovinu
Jan Láska
InternetAkční nabídkaVodafone
RECENZE: Samsung Galaxy A52 5G – I letos má zaděláno na bestseller

RECENZE: Samsung Galaxy A52 5G – I letos má zaděláno na bestseller

** Otestovali jsme další letošní nové „áčko“, které by se mohlo stát mainstreamem ** Podobnost s Galaxy A72 je, až na baterii a jeden foťák, dost velká ** Sáhnete po levnější LTE verzi nebo po výkonnější 5G variantě?

Martin Chroust | 29

Martin Chroust
GalaxyRecenze
Android 12 přinese nové prostředí. Google ukázal, jak bude vypadat
Vladislav Kluska
Android 12BetaAndroid
Nový iPad Pro zamotá hlavu hned dvakrát. Prvně výkonem, pak cenou
Martin Miksa
iPadOSiPadTablety
Co nezvládl Apple, dokázali Číňané. Nabíječka AirPower je na světě, ale nese značku Xiaomi
David Polesný
Nabíjecí podložkaBezdrátové nabíjení
Xiaomi Mi 11 Ultra má dva displeje a nejlepší foťák na trhu

Xiaomi Mi 11 Ultra má dva displeje a nejlepší foťák na trhu

** Xiaomi Mi 11 Ultra láká na špičkový fotoaparát a druhý displej ** Dvojice modelů Mi 11 Lite uspokojí náročnější uživatele střední třídy ** Překvapením je odlehčená vlajková loď Mi 11i

Martin Miksa | 105

Martin Miksa
DxOMarkDruhý displej
RECENZE: Redmi Note 10 – dobrá partie, jen nesmíte chtít telefonem taky platit

RECENZE: Redmi Note 10 – dobrá partie, jen nesmíte chtít telefonem taky platit

** Hezký displej, stereo redoruktory a odolnost IP53 ** Dobrá výdrž a rychlé dobíjení i spolehlivost čtečky otisků ** Vadou na kráse (a zejména funkčnosti) je chybějící NFC

Jakub Vrbacký | 32

Jakub Vrbacký
Nižší třídaRecenze