Nejlepší mobilní síť v Česku má T-Mobile. Ve kterém městě běží internet nejrychleji?

Společnost Ookla provozující web Speedtest.net, jeden z nejznámějších testů rychlosti internetového připojení, vydala zajímavé statistiky týkající se České republiky. Srovná v něm rychlosti sítí našich mobilních operátorů. Nyní zveřejnila žebříček za 3. kvartál tohoto roku, podle kterého v jeho testech rychlosti nejlépe dopadl operátor T-Mobile.

Podle výsledků sbíraných v průběhu září rychlost mobilní sítě u tohoto operátora dosáhla výsledku 58,82 bodů. Jako druhé v jeho žebříčku skončilo O2 s výsledkem 44,71 bodů a poslední skončil Vodafone, který získal 42,37 bodů. Toto bodové skóre operátoři získal na základě komplexnější metodiky měření, do které je započítána rychlost stahování s 90% váhou a rychlost uploadu s 10% váhou. 

V případě latence se ale pořadí promíchalo. Zde vyhrává O2 s latencí 22 ms. Za ním je pak Vodafone a T-Mobile s latencemi 24 respektive 28 ms. Třetím hodnoceným parametrem byla stabilita sítě, respektive to jak konzistentně dokáže operátor poskytovat své služby. Zde vyhrál pro změnu Vodafone, který v 93 % případů zvládnul poskytnout alespoň 5 Mb/s při stahování a 1 Mb/s při uploadu. Druhé zde skončilo O2 s 90,3 % a třetí T-Mobile s 88,6 %.

Nejrychlejší síť je v Brně

Ookla se však zaměřila i na výsledky podle největších českých měst. Zde vyhrálo Brno, kde medián naměřených rychlostí stahování činil 69,68 Mb/s, čemuž jistě dopomáhá i široké pokrytí sítí 5G. Druhá skončila Plzeň, ovšem první je naopak podle rychlosti uploadu (22,19 Mb/s) i s latencí pouhých 21 ms. Praha skončila až třetí s poměrně výrazným odstupem u všech sledovaných parametrů.

Pořadí Město Rychlost stahování (medián) Rychlost uploadu (medián)

Latence (medián)

1. Brno 69,68 Mb/s 18,99 Mb/s 25 ms
2. Plzeň 66,66 Mb/s 22,19 Mb/s 21 ms
3. Praha 50,84 Mb/s 16,19 Mb/s 22 ms
4. Ostrava 44,99 Mb/s 12,5 Mb/s 29 ms
5. Liberec 44,96 Mb/s 15,03 Mb/s 26 ms

Pro ještě lepší zasezení do kontextu Ookla nabízí i celorepublikový výsledek. V něm jsme dosáhli rychlosti 65,63 Mb/s při downloadu a 20,2 Mb/s při uploadu. Latence je na hodnotě 28 ms. Suma sumárum tento výsledek České republice vystačil na 39. místo v celosvětovém žebříčku. Tomu vévodí Spojené arabské emiráty s rychlostí stahování 238,06 Mb/s. Zbylými naměřenými hodnotami se však od nás příliš neliší. Přesto máme rozhodně co dohánět.

Zdroj: Ookla

Diskuze (24) Další článek: Velká baterie, 120Hz AMOLED a podpora 5G sítí. Samsung v tichosti uvedl do Česka Galaxy M52 5G

Témata článku: Smartphony, Operátoři, 5G, Mobilní sítě, Žebříčky, Internet, LTE, Mobilní internet, Internet v mobilu, Praha, Rychlost, Operátor, Czechia, Rychlost stahování, Česká republika, Brno, Mobilní síť, Liberec, Stabilita, Ostrava, Plzeň, Upload, Spojené arabské emirátyVampire The Masquerade: Swansong se odkládá o několik měsíců

Vampire The Masquerade: Swansong se odkládá o několik měsíců

Vypadá to, že odklady her v dohledné době jen tak nepřestanou. Tentokrát přišla řada na přírůstek do univerza Vampire The Masquerade.

Martin Nahodil
OdkladVampire: The Masquerade - Swansong
Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

** Už několik měsíců platí nová daňová pravidla pro zásilky nejen z Asie ** Tkaničky z AliExpressu mohou být stále laciné ** Musíte ale zvolit správného dopravce, jinak poště zaplatíte 150 Kč

Jakub Čížek
E-shopyAliExpress
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Ode dneška se vydávají nové občanky včetně NFC a otisků prstů
Lukáš Václavík
eObčankaČeskoeGovernment
Shadow Warrior 3 předvádí pestrou škálu nepřátel v novém traileru

Shadow Warrior 3 předvádí pestrou škálu nepřátel v novém traileru

Bláznivá akce si žádá stejně bláznivé nepřátele.

Michal Maliarov
Shadow Warrior 3Video