Internetové připojení na palubách vlaků je služba, kterou cestující očekávají nejen od dálkových vlaků vyšších kategorií, ale také od nových souprav jezdících na kratší vzdálenosti. Jihomoravský kraj vlastní nové jednotky Moravia, které pro něj provozují České dráhy. A právě v těchto vlacích se testuje rychlejší připojení přes 5G.

Nové připojení se týká jihomoravských krajských jednotek Moravia
Soupravy používají internetové routery určené speciálně pro provoz ve vlacích od společnosti Amit. Hybridní zařízení obsahuje jednak přístupový bod (AP), přes který se připojí k operátorské síti, a také router standardu WiFi 6 pro „rozvedení“ bezdrátové sítě do soupravy vlaku.
Kromě zajištění internetového připojení cestujícím slouží zařízení také pro spojení vozidel s centrálními řídicími systémy nebo pro přenos telemetrických dat mezi vlakem a dispečinkem. Například vůz, který přijede do depa, si stáhne informace o budoucí trase. Nebo je po trase schopen dostávat informace o přípojích jiných vlaků ve stanicích a informovat o tom cestující pomocí informačních systémů.
SIM karty zahraničních operátorů
Podle dat společnosti Amit přenese drtivá většina cestujících (asi 95 %) za jeden den cestování ve vlaku v průměru 600 MB dat. Zbývajících 5 % přenese okolo 13 GB. „Spotřeba dat nesouvisí s počtem cestujících, ale s jejich potřebami a rozvojem technologií, například i s vyšším rozlišením sledovaných filmů,“ upřesňuje ředitel společnosti Amit Aleš Krutina. I proto jeho firma v příštích letech očekává významný nárůst uživatelů s vyšším počtem přenesených dat.


Speciální vlakové routery Amit s 5G přístupovým bodem a WiFi 6 routerem
Nové routery s technologiemi 5G a WiFi 6 ve vozových jednotkách Moravia umožňují osazení až 12 SIM kartami. Přenesený signál je tak stabilnější a až trojnásobně rychlejší. Zároveň to znamená, že pokud má například jeden z operátorů na vysílačích okolo trati výpadek, modem pomocí bondingu „přepne“ na signál jiného operátora.
Další výhodou „dvanáctislotu“ je možnost použití SIM karty zahraničního operátora – tato funkce by našla využití hlavně u mezinárodních vlaků. K automatickému přepojení na hranicích by došlo díky GPS.
Technické parametry řešení
5G:
- Frekvence: 3-30 GHz
- Antény: MIMO, MMWaves
- Rychlost: více než 1 GB/s
WiFi 6:
- Frekvence: 2,4 a 5 GHz
- Přístup: OFDMA
- Antény: 8 x 8 MIMO
- Max rychlost: 9,6 GB/s
Zdroj: Amit