V Ostravě mají první 5G síť využívající milimetrové vlny. Zatím ale jen pro experimenty

Přestože už v České republice nějakou dobu máme pokrytí 5G sítěmi a trh se poměrně rychle zaplnil telefony s podporou této konektivity, stále se jedná pouze o tu nižší verzi 5G, kterou technologie nabízí. Existují totiž dvě: 5G Sub6G a mmWave. Zatímco ta první využívá nižší frekvence, často podobné tomu u LTE, což v případě České republice pomohlo i ke snazšímu vybudování sítě, verze s milimetrovými vlnami sází na vyšší frekvence.

Klepněte pro větší obrázek
Síť 5G s využitím milimetrových vln je zatím pouze experimentální a výzkumná skupina ji v Ostravě používá pro testy s virtuální realitou a velkým přenosem videa. 

I druhá zmíněná varianta 5G mmWave se přitom ve světě již buduje a na trhu jsou už i smartphony, které jej podporují. V USA jde například o Apple iPhony 12 a novější, které mají ve verzi pro americký trh další set antén, díky kterém jsou schopny se k této síti připojit. A výrobců je víc, ovšem k nám se s těmito modely nehrnou jelikož by uživatelé tohoto benefitu stejně nemohli využít.

Pro hraní s virtuální realitou a videem

To se ale časem může změnit. Nyní na VŠB - Technické univerzitě v Ostravě představili první síť s 5G využívající milimetrové vlny. Nutno však říci, že se jedná o experimentální síť, která je v provozu v areálu místní Fakulty elektrotechniky a informatiky a škola ji integrovala do stávající architektury kampusové 5G sítě.

Škola k ní využívá radiovou jednotku v konfiguraci 8x100MHz (2 × 2 MIMO) v pásmu 26,5-27,3 GHz s šířkou rádiového kanálu 800 MHz. Síť slibuje vysokou rychlost dosahující až 2,5 Gbit/s, což umožní vysokorychlostní datové přenosy s velmi nízkou latencí. Výzkumná skupina síť využívá k experimentům s přenosy videa a virtuální realitou.

K příjmu využívají vývojový modul Quectel RM510Q-GL s integrovaným modemem Qualcomm Snapdragon X55. Ten dnes využívají nejnovější chytré telefony s procesorem Snapdragon 888 a stejný modem najdeme například i v iPhonech 12. To, že se technologie 5G v České republice posouvá nelze jinak, než pochválit, ale nutné je aby se invence chytili i čeští operátoři a podobné typy sítí se rozšířily i dále mezi běžné uživatele.

Metro C je pokryto sítí 5G:

Sítě 5G

5G je zkratka pro bezdrátové sítě páté generace. Mají kratší odezvu, vyšší přenosové rychlosti, kapacitu a variabilitu. Jsou vyvíjené tak, aby zvládaly širokopásmové připojení miliónů lidí a strojů v metropolích, energeticky nenáročné senzory, které s jedinou baterií vydrží roky, a cokoliv mezi tím.

Ve světě začalo hromadné spouštění 5G sítí v roce 2019, start 5G v Česku byl opožděný. Nejvýznamnějšími vývojáři 5G technologií a výrobci síťových komponent jsou Huawei, Nokia, Ericsson a Samsung.

Diskuze (9) Další článek: Samsung konečně odtajnil procesor Exynos 1280. Odkaz na jeho produktovou kartu však zatím skrývá

Témata článku: , , , , , , , , , , Vlna, Síť, Ostrava, Česká republika, Qualcomm Snapdragon, VŠB, Pro +