V Plzni proběhne testování dronů připojených k 5G. Mají dohlížet na bezpečnost ve městě

Plzeň je jedno z pěti českých měst, kde se v pilotním provozu testuje různorodé využití 5G technologií. V případě západočeské metropole je to provoz dronů, konkrétně jejich let za hranicí viditelnosti, streaming pro krizové řízení a edge computing, tedy zpracování dat přímo samotným koncovým zařízením.

V Plzni by chtěli drony výhledově zapojit do integrovaného záchranného systému. Na projektu město spolupracuje s Ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO) a Ministerstvem pro místní rozvoj (MMR). Cílem projektu „Podpora 5G sítí v oblasti Smart Cities“ je v tomto případě zvýšení bezpečnosti obyvatel.

V dalších městech zapojených do společného projektu MPO a MMR chtějí 5G sítě využít různými způsoby. V Bílině mají být navýšeny přenosové kapacity a modernizován městský kamerový systém tak, aby se posílila bezpečnost lidí. V Jeseníku plánují modernizovat Vlastivědné muzeum a využít nové technologie ve sportu. Karlovy Vary budou provozovat digitálního průvodce pro turisty. V Ústí nad Labem je v plánu testování autonomních dopravních prostředků.

Sítě 5G

5G je zkratka pro bezdrátové sítě páté generace. Mají kratší odezvu, vyšší přenosové rychlosti, kapacitu a variabilitu. Jsou vyvíjené tak, aby zvládaly širokopásmové připojení miliónů lidí a strojů v metropolích, energeticky nenáročné senzory, které s jedinou baterií vydrží roky, a cokoliv mezi tím.

Ve světě začalo hromadné spouštění 5G sítí v roce 2019, start 5G v Česku byl opožděný. Nejvýznamnějšími vývojáři 5G technologií a výrobci síťových komponent jsou Huawei, Nokia, Ericsson a Samsung.

Diskuze (4) Další článek: Design Awards: Apple vyhlásil nejlepší aplikace a hry roku 2020

Témata článku: Technologie, Sítě 5G, Bezpečnost, Drony, Internet věcí, IoT, Smart Cities, Bílina, Ústí nad Labem, Testování, Plzeň, Jeseníky, Dron, Meš


Určitě si přečtěte

Nový iPad Pro zamotá hlavu hned dvakrát. Prvně výkonem, pak cenou
Martin Miksa
iPadOSiPadTablety
Android 12: Nainstalovali jsme první preview, tady jsou hlavní novinky
Filip KůželVladislav Kluska
Android 12Video
AAWireless: malá krabička, která zpřístupní Android Auto i bez kabelu
Jan Láska
Chytré autoAndroid AutoPro řidiče
Nejlepší univerzální tarif za tři stovky. Vodafone se spojil s Kauflandem
Lukáš Václavík
Tarify a mobilní službyVodafone
RECENZE: Nokia 8.3 5G – dlouhé čekání na telefon Jamese Bonda

RECENZE: Nokia 8.3 5G – dlouhé čekání na telefon Jamese Bonda

** Design a modrá barva je parádní, to se musí nechat ** Výkony ultraširokého foťáku jsou slabé, škoda ** Telefon má čistý Android 11, ten ale bude potřebovat péči

Jakub Michlovský | 16

Jakub Michlovský
Android OneRecenze
Vybíráme 13 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu

Vybíráme 13 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu

** Hledáme smartphone, který nestojí jmění, ale přitom je kvalitní ** Podle hlediska ceny a výkonu jsme vybrali 13 nejvýhodnějších modelů ** Připravte si šest až čtrnáct tisíc korun

Jan Láska | 27

Jan Láska
Střední třídaSmartphonyNákup a ceny