V provozu je 93 komerčních 5G sítí. Do tří let vzroste počet připojení na 1,7 miliardy

V provozu je 93 komerčních 5G sítí. Do tří let vzroste počet připojení na 1,7 miliardy

Evropa nebude hlavním tahounem zavádění 5G technologií. Podle prognóz výzkumné společnosti Counterpoint Research má v roce 2023 existovat 1,7 miliardy připojení k sítím 5G (včetně smartphonů, modemů a zařízení pro internet věcí). Necelá polovina (47 %) z toho přitom připadne na Čínu.

Klepněte pro větší obrázek
Komerční provoz 5G sítí podle regionů (Zdroj: Counterpoint Research)

První komerční 5G sítě začaly být spouštěny v dubnu 2019, v červenci 2020 už jich bylo celosvětově 93. Většina funguje v regionech východní Asie (Čína, Japonsko, Korea), severní Ameriky a západní Evropy. Zavádění v Evropě přitom nebude tak rychlé jako třeba v USA a Kanadě. Zde má být do tří let polovina všech připojení realizována přes 5G, v Evropě to přitom bude jen 26 %.

Klepněte pro větší obrázek
Prognóza penetrace 5G připojení do roku 2023 podle regionů (Zdroj: Counterpoint Research)

Důvodem je vedle koronavirové pandemie, která zbrzdila zavádění 5G v těch zemí, které nestihly technologii spustit před jarem 2020, v případě Evropy také odkládání aukcí kmitočtů (zejména klíčového pásma 700 MHz) v jednotlivých státech. Operátoři tak zatím nemají na čem 5G ve větší míře provozovat.

Klepněte pro větší obrázek
Největší dodavatelé 5G infrastruktury podle počtu kontraktů (Zdroj: Counterpoint Research)

Z pohledu dodavatelů síťových technologií má momentálně nejvíce smluv (99) na 5G podepsán Ericsson, následovaný 91 kontrakty Huawei. 70 smluv vykázala Nokia a čtvrtým nejvytíženějším dodavatel 5G zařízení pro operátory je čínské ZTE. Pátým velkým hráčem v tomto segmentu je ještě Samsung, jenž je ale aktivní převážně pouze ve Spojených státech a domovské Koreji.

Sítě 5G

5G je zkratka pro bezdrátové sítě páté generace. Mají kratší odezvu, vyšší přenosové rychlosti, kapacitu a variabilitu. Jsou vyvíjené tak, aby zvládaly širokopásmové připojení miliónů lidí a strojů v metropolích, energeticky nenáročné senzory, které s jedinou baterií vydrží roky, a cokoliv mezi tím.

Ve světě začalo hromadné spouštění 5G sítí v roce 2019, start 5G v Česku byl opožděný. Nejvýznamnějšími vývojáři 5G technologií a výrobci síťových komponent jsou Huawei, Nokia, Ericsson a Samsung.

Diskuze (2) Další článek: Když víte, kolik volání a dat potřebujete. Nové tarify od GoMobilu si poskládáte na míru

Témata článku: Sítě 5G, Technologie, Připojení, Čína, USA, Analýza, Korea, Counterpoint, Predikce, Prognózy, Kanada, Japonsko, Kontrakt, Evropa, Asie, Severní Amerika, Zavádění, Internet, Síť, Counterpoint Research


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Mi 10T Pro – 144 Hz potěší hráče, 108 Mpx zase fotografy

RECENZE: Xiaomi Mi 10T Pro – 144 Hz potěší hráče, 108 Mpx zase fotografy

**144Hz displej je skvělý, ale klidně může používat jen 90 Hz **5G začíná být zajímavé i u nás a telefon tyto sítě umí **MIUI je dvousečná zbraň a nemusí vyhovovat každému

Jakub Michlovský | 40

Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

** Kauza Ulož.to a proč my dva už (moc) newarezíme ** Windows 10X existují, ale nabízí se otázka proč ** Nissan ukázal vizi kanceláře v podobě karavanu

Jakub Čížek, Vladislav Kluska | 28

Samsung Pay (neoficiálně) v ČR! Poradíme, jak můžete hodinkami Galaxy platit i vy

Samsung Pay (neoficiálně) v ČR! Poradíme, jak můžete hodinkami Galaxy platit i vy

** Oficiální podpora Samsung Pay v Česku je zatím nedohlednu ** Ukážeme vám postup, které vám umožní již nyní platit hodinkami od Samsungu bezkontaktně i v ČR! ** Budete muset sáhnout po kartě Curve a upravit software hodinek

Martin Chroust | 196