V-Rally: závodní hra ve velkém stylu

Herní průmysl se na mobilech teprve batolí, už teď máme ovšem k dispozici několik titulů, které oplývají 3D grafikou a jejich provedení je podobné těm na PC. Majitelé Sony Ericssonu P800/P900 si teď užijí.
V-Rally: závodní hra ve velkém stylu

Závody na Wall Street

Majitelé komunikátorů Sony Ericsson P800 nebo P900, jež jsou určeny hlavně pro manažerskou práci, se také mohou docela slušně pobavit a nemusí přitom vlastnit herní konzoli nebo podobně zaměřený mobil. Stačí si stáhnout a nainstalovat závodní simulátor V-Rally, který je svým zpracováním docela blízko obdobným hrám na PC.

Tato hra je nabízena v různých podobách i pro ostatní modely Sony Ericssonu, my jsme ovšem vyzkoušeli nejpropracovanější verzi určenou právě zmiňovaným komunikátorům. V-Rally spustíte na P800 i P900, větší zážitek ale nabízí novější přístroj, a to zejména s ohledem na kvalitnější displej s větší podporou barev (65 000 oproti 4096).

  

Komunikátor nebo herní konzole?

Hra byla vyvinuta společností Ideaworks3D a podepsala se na ni také firma Atari. Sony Ericsson ji nabízí v demoverzi na svém webu, před samotným stažením vás ale musím upozornit, že vám z paměti ukousne asi 6,5 MB paměti, což je docela hodně. Instalovat můžete jak do vnitřní paměti telefonu, tak na dodávanou paměťovou kartu, a to ze dvou souborů.

Při hraní je využita celá plocha displeje v otevřeném stavu (40 x 61 mm), jezdí se „naležato“, po spuštění V-Rally musíte telefon otočit a uchopit podobně jako herní konzoli nebo například Nokii N-Gage. Hned po vstupu do menu pocítíte velikost hry, která vám na každém místě bude připomínat podobné závodní hry na počítači. Kulisu tvoří pohodová hudba a typické potvrzující zvuky. Další příjemná překvapení ovšem čekají za volantem.

  

Bizarní ovládání

Jakmile se dostanete na trať, kamera nejdříve obkrouží váš vůz ve stylu „velkých“ simulátorů, hned potom můžete vyrazit. Na výběr máte ze dvou kamer, auto lze sledovat i zepředu. Velmi zajímavě je řešeno ovládání, plyn a brzda je zastoupena tlačítky na vrchu přístroje (pravý bok), konkrétně se jedná o spoušť fotoaparátu a tlačítko prohlížeče. Komu vyhovuje spíš kolečko Jog Dial, bude používat druhou stranu (levý bok), displej se automaticky obrátí.

Horší je to s ovládáním do stran – tomu a dalším funkcím je vyhrazena plocha dotykového displeje, na němž jsou vyznačena místa, na která budou jednotlivé funkce reagovat. Při zatáčení tak musíte využít pravého dolního rohu displeje, kde si můžete všimnou několika čárek, jež znázorňují citlivost zatočení. Podobně je to i s výběrem kamery a dalších funkcí (obrácená jízda, restart na trať). Všechny volby na displeji tedy musíte ovládat perem nebo prstem. V prvním případě si moc nezajezdíte, při zatáčení budete postrádat cit, v druhém případě si umažete displej. Výběr záleží na vás.

 

Tři rozměry na displeji mobilu

Grafické a zvukové provedení hry je na velmi vysoké úrovni, v zatáčkách se nevyhnete slastnému pískání pneumatik, není problém auto několikrát otočit na střechu. Všudypřítomný potlesk diváků vás žene neustále vpřed, až přestanete vnímat, že hrajete na mobilu. V-Rally je opravdu pouze zmenšenou variantou podobných závodních her z PC. Plná verze slibuje 13 tratí s odlišnými podmínkami, 11 vozů včetně Škody Felicia, pro neodbytné hráče jsou připravena tajná auta pod kódem. Základem jsou tři módy: Time Trial, Arcade a Championship. Připravena je i možnost multiplayeru přes Bluetooth.

 

Stojí to za zkoušku

V-Rally pro komunikátory Sony Ericsson P800/P900 patří mezi nejlepší hry pro mobilní telefony. Vyniká hlavně propracovanou 3D grafikou a širokými možnostmi hraní. Nevýhodou je komplikované ovládání a vysoké nároky. Někdy jsem hru nemohl spustit, telefon nahlásil nedostatek paměti, na druhý pokus se většinou rozběhla. Chce to kapku trpělivosti.

Pokud nepatříte mezi majitele komunikátoru P800 nebo P900, rozhodně si nenechte ujít krátkou video ukázku na webu Sony Ericssonu, podívejte se i na tuto flashovou animaci (Menu/Games Player), kde lze taky leccos vidět. Jestli ovšem tento přístroj vlastníte a chcete V-Rally vyzkoušet, hratelné demo je na stránkách Handango, plná verze pak stojí 30 dolarů.


hra:
V-Rally
výrobce: Ideaworks3D/Sony Ericsson
oficiální stránky hry: anglicky
další odkazy: video ukázka, flashová prezentace, hratelná demoverze
určeno pro mobilní telefony: Sony Ericsson P800, P900
cena: 30 dolarů (www.handango.com)

Diskuze (18) Další článek: Návod: jak na nejdrsnější reset Nokie 6600 (a snad i dalších mobilů)

Témata článku: Smartphony, Software pro mobily, Symbian, Nokia N-Gage, Sony Ericsson P800, Závodní simulátor, Styl, Závod, Závodní hra, Hra


Určitě si přečtěte