Apple dnes mimo operačních systému WatchOS 26 a iOS 26 formálně představil i nový operační systém pro iPady. Systém se nazývá iPadOS 26 a podle Applu je to zatím největší aktualizace pro iPady všech dob. Hlavní novinkou je přepracovaný design, práce s aplikačními okny jako v MacOS, nástrojová lišta v aplikacích nebo vylepšená umělá inteligence.

Operační systém iPadOS bude vizuálně ovlivněný novým designovým jazykem Liquid Glass
I nová verze systému iPadOS využívá designový jazyk Liquid Glass, který navazuje na to, co je iPadu vlastní. Při naklonění tabletu se budou měnit „odlesky“ prvků, které mají připomínat sklo. Mezi další přídavky patří nové možnosti personalizace či úpravy ikon aplikací, které mají své světlé a tmavé varianty nebo nový „čistý“ režim s průhlednými ikonami. Apple dále vylepšil ovládací prvky a navigaci v aplikacích Mail, Safari, Apple TV, Apple Music a dalších.
Nástrojová lišta a práce s okny
Funkčně je však hlavní novinkou systém oken s plynulými animacemi při otevření, přesunutí, zmenšení nebo uzavření aplikačních oken. Ty si můžete srovnat na displeji tak, jak potřebujete. iPadOS si u konkrétních aplikací pamatuje poslední rozměry okna a při opětovném otevření otevře stejně velké okno. Stisknutím tlačítka si v jednu chvíli zobrazíte náhledy všech minimalizovaných oken. Apple vylepšil i propojení iPadu s externím displejem přes kabel, což vám dá další užitečný pracovní prostor.

Nástrojová lišta v aplikacích od Applu, kterou budou moci využít i vývojáři aplikací třetích stran
Aplikace mohou využívat novou nástrojovou lištu, která se objeví potažením prstem dolů z horní části displeje nebo tehdy, jakmile kurzorem najedete do horní části displeje. V této nabídce můžete projít všechny dostupné funkce nebo mezi nimi vyhledávat. A podobné možnosti budou nejen u systémových aplikací Applu, ale americký gigant je zpřístupní i vývojářům aplikací třetích stran.

Barvy, ikony a smajlíky. Složky budou cokoliv jen ne obyčejné
iPadOS 26 vylepšuje práci se soubory, složky si můžete pro lepší přehlednost označit barvou, smajlíky nebo emoji. Pro specifické typy souborů si nastavíte konkrétní aplikace pro otevření. Do spodní lišty si můžete přetáhnout i libovolnou složku, abyste mohli s jejími soubory v dalších aplikacích snadněji pracovat. Do iPadu se dostává i nová aplikace Preview, ve které si vytvoříte rychlé náčrtky nebo upravíte soubory PDF a obrázky. Buď stylusem nebo prstem.

Velkou změnou je práce s okny, která mají nové animace a mohou se vzájemně překrývat
Do iPadOS se dostává aplikace Journal, která slouží k zachycení každodenních momentů nebo speciálních zážitků. Záznamy si můžete třídit podle typu záznamů nebo si je zobrazit na mapě. Přepracovaná aplikace Apple Games zase ukáže aktuální akce a aktualizace, upravíte v ní grafické nastavení, pozvete přátele ke hraní her apod.
Důležitá je kontrola
V iPadOS 26 se odehrálo i spousta změn na pozadí. Na pozadí mohou běžet náročné výpočetní úkoly, nejen u aplikací od Applu, ale také u aplikací třetích stran. Pokud tomu tak bude, v rámci tzv. Živých aktivit se tato úloha ukáže, aby měl uživatel představu o tom, co iPad dělá na pozadí, např. se může na pozadí exportovat video.

Náročná výpočetní úloha na pozadí
Uživatelé budou mít i větší kontrolu nad zvukovým vstupem. Pro každou aplikaci si při nahrávání budou moci zvolit různé mikrofony (s funkcí izolace hlasu). K záznamu zvuku bude možné použít i sluchátka AirPods s aktivní redukcí šumu. Funkce Local Capture dokáže vytvořit nahrávky o vysoké kvalitě z jakékoliv aplikace pro konferenční videohovory a to bez ozvěn ostatních účastníků. Po skončení hovoru můžete jeho obsah nasdílet jako zvuk nebo video.

Nastavení mikrofonu při nahrávání
U aplikace Zprávy si můžete nastavit na pozadí obrázky a grafiku, kterou vytvoříte prostřednictvím funkce Image Playground. Zprávy nově obsahují ankety a také uvidíte, že v konverzaci někdo právě píše. Do iPadu se dostává i aplikace Telefon. Součástí kalkulačky je i podpora matematických rovnic a 3D grafů.

Aplikace Telefonu v iPadu
Vizuální a funkční změny tak trochu (cíleně) zastiňují pomalý progres v oblasti umělé inteligence. Tvorba obrázku Image Playground nově podporuje ChatGPT. Aplikace Telefon, FaceTime a Zprávy podporují živé překlady, takže můžete simultánně překládat jazyk do cizí řeči. Čeština však nikde zmiňovaná není, stále zůstávají jen hlavní světové jazyky. Aplikace Zkratky dostala nové inteligentní funkce, které využívají odpovědi z Apple AI, které mohou být součástí zkratek. Systém má i nové možnosti k tvorbě Genmoji s detailnějšími úpravami.

Vývojáři mají už dnes k dispozici betaverzi všech nových verzí operačních systémů, tedy iPadOS 26
iPadOS je ode dnešního dne k dispozici v rámci beta testování pro vývojáře, plná verze systému dorazí do iPadů na podzim. Update dorazí do modelů: iPad Pro (M4), iPad Pro 12.9" (3. generace a novější), iPad Pro 11" (1. generace a novější), iPad Air (M2 a novější), iPad Air (3. generace a novější), iPad (A16), iPad (8. generace a novější), iPad mini (A17 Pro) a iPad mini (5. generace a novější).
Zdroje a další informace:
Apple