Valeski odchází na trestnou lavici, co bude dál?

Dozorčí rada Českého Telecomu včera rozhodla o odvolání generálního ředitele Eurotelu Terrence Valeskiho a výkonného ředitele právní divize Luboše Bórika z postu jednatelů společnosti. Ve svých funkcích zatím stále zůstávají. Co bude tedy s Eurotelem dál?
Valeski odchází na trestnou lavici, co bude dál?

Valeski a Bórik v prodloužení prohráli

Včerejší den se možná zapíše do dějin českých telekomunikací. Nejvážnější zemětřesení ve dvou našich nejvýznamnějších (respektive nejvýdělečnějších) telekomunikačních společnostech skončilo nepříznivě pro generálního ředitele té lepší z nich. Kromě něj byl odvolán z pozice jednatele také Luboš Bórik - výkonný ředitel právní divize společnosti. Novými jednateli Eurotelu se stali pánové Martin Bek - výkoný ředitel pro kontroling a účetnictví Českého Telecomu a Michal Heřman - výkonný ředitel pro transformaci Českého Telecomu a jednatel Eurotelu v období od 17, 11. 1997 do 5. 2. 2001. Třetí z jendatelů Eurotelu - Jaroslav Kubišta - na svém postu nadále setrvává, představenstvo Českého Telecu v čele s Gabrielem Berdárem o jeho odvolání ani nežádalo. Tomuto jednání ale předcházela řada kroků, které určitě stojí za to si zrekapitulovat.

Prvním náznakem toho, že představenstvo Telecomu nebude z Valeskiho příliš nadšeno, byl fakt, že Terrence Valeski v listopadu loňského roku veřejně oznámil svůj záměr odkoupit Český Telecom. Ostatně Eurotel beztak vydělává víc než Český Telecom a dokonce má i o milion více zákazníků. Valeski na to samozřejmě finance neměl, nicméně po jeho úspěchu v Eurotelu by se možná našel investor, který by mu jeho záměr pomohl realizovat. Byl by to sice naprosto neobvyklý krok, nicméně o to větší by to byla ostuda pro vedení Českého Telecomu a potažmo i vládu, která tento podnik donedávna zaměstnávající více než jedno promile občanů ČR nepřímo řídí. Přečtěte si starší článek o této kauze.

Hřebíčkem do rakve číslo dvě, dost možná tím zásadním, pak bylo investování deseti milionů za vypracování analýzy na možné dopady několikanásobně odložené privatizace Českého Telecomu na Eurotel. To se ale „provalilo“ až před pár dny a Gabriela Berdára, generálního ředitele a předsedu představenstva Českého Telecomu, to muselo poměrně zneklidnit.

Problémem číslo tři se pak stala spolupráce Eurotelu s Českým Telecomem, poté, co si Český Telecom dokoupil zbytek Eurotelu. Pokud vás teď napadla poněkud řečnická otázka: „Jaká spolupráce?,“ máte nepochybně pravdu. Spolupráce Eurotelu s Českým Telecomem se totiž doposud navenek nijak neprojevila. Je sice těžké stanovit, čí to byla vina, ale každopádně to lze považovat za jistou chybu. Otázka však zní, jak by se na společné služby Eurotelu a Českého Telecomu díval ÚOHS, protože obě dvě firmy patří k operátorům s výrazným podílem na trhu. Eurotel je, co do počtu zákazníků, největší a Český Telecom je třetí největší.

Hřebíček poslední – známý projekt sítě standardu CDMA450 – se pak pro Český Telecom zřejmě stal tím pravým důvodem, proč Valeskiho odvolat. Popravdě řečeno, hlavní důvod bude patrně někde jinde, nicméně tento důvod vypadá smysluplně a zdůvodnitelně. Problém s CDMA je totiž v tom, že Eurotel investici převyšující 400 milionů korun nekonzultoval se svým vlastníkem. I když je to jaksi „neslušné,“ nemusí to ale být hned porušením manažerské smlouvy. Eurotel plánoval spuštění CDMA450 na květen 2004, a to za předpokladu, že testování ze strany ČTÚ skončí v březnu s pozitivním výsledkem a ČTÚ pak udělí Eurotelu potřebná povolení. Jenže testovací provoz byl oproti původnímu očekávání prodloužen do konce dubna 2004. Jak jsme ale psali v tomto článku, předseda ČTÚ se vyjádřil, že jakmile se vyřeší interoperabilita s ostatními sítěmi, že spuštění CDMA450 nic nebrání. Každopádně právě tento krok Eurotelu je velice diskutabilní, a to ani tak ne kvůli investici do CDMA450, jako kvůli poněkud hazardní volbě termínu spuštění. Český Telecom se navíc mohl také obávat, že by CDMA450 konkurovalo ADSL. Tento argument však po zahájení regulace cen ze strany ČTÚ, ke které došlo k 1. dubnu 2004, začal postrádat smysl.

Proč odchází i další jednatel?

Otázka odvolání Terrence Valeskiho je do značné míry zdůvodnitelná. Proč ale odchází i Luboš Bórik není zcela zřejmé. Důvodem patrně bude spojitost jeho z osoby s jedním z klíčových problémů – analýzou či projektem CDMA450, přičemž vzhledem k jeho funkci výkonného ředitele právní divize se dá připustit spojitost s obojím.

Poměrně záhadou však zůstává setrvání posledního z jednatelů společnosti – Jaroslava Kubišty, výkonného ředitele pro vnější vztahy společnosti (tedy člověka, co má na starosti propojovací dohody). V Eurotelu působí od roku 1992, přičemž na svůj post ve vedení společnosti nastoupil již v lednu roku 1994 a v pozici jednatele působí od 27. 2. 1996, tedy de facto od počátku GSM éry. Jediného Kubištu Český Telecom nechtěl a nechce odvolat. Přitom lze ale předpokládat, že o obou projektech (nebo při nejmenším o CDMA450) jakožto jednatel společnosti také věděl. Pravda je, že Jaroslav Kubišta si ve své pracovní pozici výkonného ředitele pro vnější vztahy vede více než dobře, neboť Eurotel již řadu let na propojovacích poplatcích vydělává nemalé částky. Úloha, kterou však sehrál v kauze analýza a CDMA450 je však nejasná.

Co bude dál

Valeski zatím neprohrál válku, prohrál jen bitvu o post jednatele. Dny jeho ředitelování zatím nejsou sečteny. Lze ale předpokládat, že ve svém věku se dobrovolně vzdá svého postu a vyinkasuje od Eurotelu po zásluze získané odstupné. Jediné, čeho se nebude chtít dost pravděpodobně vzdát, je jeho práce v Nadaci Eurotel. Před časem se totiž už vyjádřil, že tím, co ho naplňuje, není práce v Eurotelu, ale právě v této nadaci. I proto se dá předpokládat, že z postu generálního ředitele odstoupí sám a se ctí.

Naopak u Luboše Bórika lze předpokládat, že zůstane na svém postu, neboť práce v právním oddělení s jeho pozicí jednatele společnosti nemá až tak přímou souvislost jako v předchozím případě.

Určitě ale můžeme očekávat zásadní personální změny v Eurotelu. S nimi patrně budou spojené i změny ve strategii společnosti a bližší semknutí s Českým Telecomem. Pokud by ale nové změny měly znamenat aplikaci způsobu řízení a cenové strategie Českého Telecomu i na Eurotel, mohla by se finanční hodnota celé skupiny (z níž je nejcennější právě Eurotel) výrazně snížit. T-Mobilu by se mohlo splnit jeho osm let trvající přání být jedničkou na trhu. Pokud by ale proběhly změny jen na postech jednatelů, mohl by se současný trend růstu tržeb i hodnoty Eurotelu podařit udržet. Budeme se muset nechat překvapit. Síť CDMA450 patrně bude spuštěna, nyní ale víc než dříve vyvstává otázka, kolik za rychlé datové přenosy zaplatíme.

Diskuze (34) Další článek: Nokia 6230: obří zkušenosti

Témata článku: O2, Operátoři, Investování, Včerejší den, Výrazný podíl


Určitě si přečtěte

Natočte si EKG u chytrých hodinek od Samsungu. Ukážeme vám, jak na to

Natočte si EKG u chytrých hodinek od Samsungu. Ukážeme vám, jak na to

** Už dva modely chytrých hodinek od Samsungu podporují natočení EKG ** Samsung však v Evropě stále čeká na potřebné schvalovací procesy ** Pokud máte zájem, lze točení EKG na hodinkách aktivovat neoficiálně, ale na své vlastní riziko

Martin Chroust | 45

RECENZE: Realme 7 Pro – rychlost, která hledá vyzyvatele

RECENZE: Realme 7 Pro – rychlost, která hledá vyzyvatele

** Má hezký design, skvělý poměr ceny a výbavy a 65W dobíjení ** Super AMOLED displej si zamilujete, stejně tak hlavní fotoaparát ** Přesto Reame 7 Pro mile překvapí svou cenou

Martin Miksa | 6

RECENZE: Redmi Note 9 Pro – impérium vrací úder

RECENZE: Redmi Note 9 Pro – impérium vrací úder

** Redmi Note 9 Pro se chlubí čtveřicí snímačů s až 64Mpx rozlišením ** 5 020mAh baterie zajistí dobrou výdrž a podporuje až 30W dobíjení ** Snapdragon 720G ve spolupráci s 6GB RAM zajistí dostatek výkonu

Milan Měchura | 21