Válka v Iráku: mobil v první linii

Každý dnes sleduje konflikt, který se rozhořel v Iráku. Pocity jsou smíšené, někdo je pro ráznou akci, někomu se příčí násilí na obou stranách a jiný jen krčí rameny. Válka však jistě netěší žádného normálního člověka. Nás však zajímalo, jak je na tom Irák s mobilními telefony.
Válka v Iráku: mobil v první linii

Mobilní telefon se stal součástí našeho života i při cestách do zahraničí. Operátoři nám nabízejí desítky roamingových partnerů. Ale ne všude můžeme použít naše obyklé GSM přístroje. Kromě dalších technologií jsou na světě místa, která zvládnou pokrýt jen satelitní telefony nebo která nejsou „zamořena“ signálem vůbec. Ano, i taková místa ještě existují. Do které kategorie patří Irák? Informace se neshánějí snadno, ale nalézt se dají.

„Dávná“ minulost

(podle www.cellular-news.com)

28.9.2000: Turecká společnost projektuje iráckou GSM síť. Turecká vláda potvrdila, že společnost Turkcell jedná o zřízení sítě GSM v Iráku. Pokud by projekt nebyl v rozporu s ekonomickými sankcemi OSN, měla by být síť umístěna přednostně v kurdském regionu v bezletové zóně na severu země. Problémy by mohly působit otevřené spory mezi Kurdy a Turky.

20.8.2001: Irák má mít síť GSM. Irácká vláda informovala o dodávce centrály pro novou GSM síť čínskou společností. Dodávka byla sjednána před dvěma roky a odložena kvůli sankcím OSN. Projekt za 28 milionů dolarů počítá s vybudováním 60 základnových stanic pokrývajících 50km rádius s kapacitou pro 25 tisíc uživatelů v Bagdádu. Jednalo by se o druhou iráckou síť po síti pokrývající město Al Sulaymaniyah v severním Iráku, která je ovšem ovládána kurdskými separatisty.

10.9.2001: Irák hledá nového mobilního dodavatele. Čínská společnost Huawei odsoupila bez udání důvodu od dříve nasmlouvaného projektu. Rýsuje se projekt za 75 milionů dolarů se společností Alcatel na zdokonalení veřejné telefonní sítě.

17.10.2002: The GSM Association, představitel světového mobilního průmyslu, informuje, že 95 procent zemí přistoupilo na systém GSM. Jedním z osmi větších států, které tak neučinily, je i Irák. Toto prohlášení vychází ze skutečnosti, že síť ve městě Al Sulaymaniyah není členem GSM Association.

Nejistá současnost

(podle theregister.co.uk a channelnewsasia.com)

Během právě probíhajícího konfliktu se s největší pravděpodobností ocitne telekomunikační infrastruktura Iráku na kolenou a jediným prostředkem zůstane satelitní spojení. Tradičně hlavními uživateli jsou satelitních telefonů obchodní lodě, ropné tankery a vládní agentury. Na rozdíl od toho v době válečného střetu budou nejvíce satelitních přenosů využívat novináři a zpravodajové přítomní v této krizové oblasti.

Potvrzuje to i Tan Tian Seng ze SingTel Mobile Sattelite Business, který uvádí nárůst běžných hovorů mezi Singapurem a oblastí Středního východu týden před začátkem války a mobilní satelitní komunikace ještě dříve. Dále uvádí, že v době konfliktu jsou ze satelitních služeb nejvíce poptávány vysokorychlostní datové služby. Jejich provoz za poslední měsíc vzrostl o 50 procent a předpokládá se, že na této úrovni setrvá, dokud bude válka pokračovat.

Jedinou potenciálně fungující mobilní iráckou sítí je tedy KurdTel pracující v systému GSM na frekvenci 900 MHz v okolí kurdského města Al Sulaymaniyah v autonomním regionu na severu země. KurdTel nepodporuje GPRS ani HSCSD.

Nadějná budoucnost

(podle cellular.co.za)

Pro dodavatele mobilních technologií není Střední Východ velkou jistotou, ale jak praví analytici, ještě větším rizikem by bylo v tomto regionu neinvestovat. Podle analytiků Pyramid Research telekomunikační společnosti zatím přehlíží významné možnosti tohoto regionu, který „hladoví“ po připojení a infrastruktuře. Otázkou je, kdo toho dokáže využít?

Během příštích dvou let by měly vlády a společnosti na Středním Východě uzavřít kontrakty na pevné i mobilní komunikační technologie ve výši osmi miliard dolarů. Ze strany vlád se očekává vysoká poptávka, plánované privatizace, nové licence, růst investic. V době války se sice tok investic přibrzdí, ale dlouhodobě lze předpokládat, že obnova země vytvoří široké možnosti. To se týká právě Iráku, jehož telekomunikační infrastruktura je vážně poškozena trvalým spojeneckým bombardováním jeho elektrické sítě a dlouhodobým blokováním dodávek zařízení sankcemi OSN.

Projekty na rekonstrukci irácké pevné sítě mají patřit mezi největší letošní tendry. Dodavatelé se jistě už teď připravují na obnovu „nového“ Iráku. Kdo podepíše tyto kontrakty až se prach usadí? Čínští poskytovatelé, evropští či asijští dodavatelé, geopoliticky zvýhodněné americké společnosti? Technokratičtí státní úředníci Irácké veřejné telekomunikační společnosti (Iraqi Public Telecommunications Company - IPTC), kteří si budou chtít zachovat svá místa za každou cenu, budou jistě vyhledávat svazky s nadnárodními společnostmi tak rychle, jak jen to okolnosti dovolí. Střízlivý odhad Pyramid Research pro příští dva roky očekává vládní investice do pevné sítě ve výši 50 milionů USD ročně, do mobilní sítě 35 milionů dolarů v roce 2003 a 36 milionů dolarů pro rok 2004. V následujících sedmi letech by mohlo jít až o jednu miliardu dolarů na opravu pevné sítě.

Čestí operátoři a Střední východ

Jak jste jistě z předchozích řádků pochopili, z Iráku si asi ještě nějakou dobu mobilem nezavoláte a ani žádný z českých operátorů roaming v této zemi nenabízí. V okolních arabských státech je situace příznivější, ale země jsou už ve vzdálenějších pásmech, proto vás může minuta hovoru domů stát kolem 90 až 140 Kč, ovšem najde se i možnost bezplatných SMS.

Věřím, že v budoucnu budeme moci do této země s bohatou minulostí a kulturou jezdit v míru za poznáním i odpočinkem, a třeba při tom používat i svůj mobilní telefon.

Třešnička pro textovkáře

Vy, kdo litujete, že vám v mobilu výběr slovníků T9 či Zi neumožňuje psát esemesky v nějakém zajímavějším jazyce než je čeština nebo další běžné evropské řeči, nevěšte hlavu. Firma Eatoni Ergonomics vyvinula produkt LetterWise pro prediktivní vkládání textu, který podporuje arabský skript. LetterWise nabízí například tyto jazyky: arabština, kurdština (Kurmanji a Sorani), paštůnština, perština, turečtina, turkménština a jazyk urdu.

Diskuze (18) Další článek: Pozor na to, co se uvádí v záručních listech mobilů

Témata článku: Ostatní, MOBI, Mobil, Irák, Satelitní komunikace, Vysoká poptávka, Vládní agent, Střízlivý odhad, VálkaPozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

** Už několik měsíců platí nová daňová pravidla pro zásilky nejen z Asie ** Tkaničky z AliExpressu mohou být stále laciné ** Musíte ale zvolit správného dopravce, jinak poště zaplatíte 150 Kč

Jakub Čížek
E-shopyAliExpress
Steve Jobs před 23 lety představil první iMac a znovu nakopl Apple správným směrem

Steve Jobs před 23 lety představil první iMac a znovu nakopl Apple správným směrem

** Před 23 lety byl představen první Apple iMac ** Design počítače integrovaného v monitor dal Applu nový směr ** Nová řada se udržela dodnes a je stále populární.

Karel Javůrek
iMacHistorieApple
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Ode dneška se vydávají nové občanky včetně NFC a otisků prstů
Lukáš Václavík
eObčankaČeskoeGovernment