Vánoce vytáhly trh s mobily z krize (analýza)

Mobilní trh už není v krizi, máme za sebou druhé nejúspěšnější čtvrtletí. Samsung a LG v roce 2009 kralovali, Motorola a SE slibují zlepšení. Finanční výsledky 2009
Kapitoly článku

Už od poloviny minulého roku to vypadalo, že ekonomické problémy výrobců se zmírňují. Samsung a LG dokonce i během krize trhali rekord za rekordem a jejich tržní podíl rychle rostl. Hlavním tahounem na mobilním trhu je ale stále Nokia a té se až do třetího čtvrtletí loňského roku příliš nedařilo. Až o Vánocích přišlo vzkříšení a Nokia po dlouhé době opět dosáhla výrazného nárůstu, pokud jde o absolutní počty prodaných telefonů. Během posledního čtvrtletí totiž prodala o 14 milionů mobilů víc než za stejné období nepovedeného roku 2008 a dostala se skoro na úroveň roku 2007, tedy dosud nejúspěšnějšího roku v tomto ohledu.

Vývoj absolutních počtů prodaných mobilů (v mil. kusů) po čtvrtletích za devět let 

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek 

Neúspěchy Nokie se v loňském roce podepsaly na výsledcích celého sektoru mobilů, jehož vývoj na Nokii hodně závisí. Proto když konečně přišlo pro finského výrobce jedno povedenější čtvrtletí, i mobilní trh se zvednul. Dohromady se prodalo 324 milionů telefonů, což představuje 10% meziroční zlepšení. Dočkali jsme se tak možná trochu nečekaně druhého nejúspěšnějšího čtvrtletí všech dob. Vliv na to nemá jen Nokia, ale i Samsung, u kterého to však není takové překvapení, protože se mu dařilo celý rok.

Vývoj meziročních relativních přírůstků počtů prodaných telefonů za čtvrtletí 

Klepněte pro větší obrázek

Pro LG poslední Vánoce nepředstavovaly žádný velký posun vpřed či vzad a korejský výrobce si stále drží podíl těsně nad 10 %. Nokii a Samsung už jsme pochválili, z velké pětky tedy zbývá ještě Sony Ericsson a Motorola. U nich znovu klady hledáme složitě, jejich podíl na trhu se opět trochu snížil a nepřestává padat už několik let. Rok 2010 může u obou těchto výrobců rozhodnout o jejich setrvání na trhu a shodou okolností oba věří, že jim k tomu pomůže Android. Sony Ericsson chystá Xperii X10, Motorola pak model Milestone a další novinky. Vybavenější zařízení s tímto systémem u jiných výrobců zatím nenajdete. Pokud ale sázka na systém od Googlu selže, oba výrobce v první pětce brzy mohou nahradit Blackberry a Apple, kteří shodně prožili výborné čtvrtletí. To je nečekané hlavně u Applu, protože dosud se mu nejvíce dařilo v době, kdy uvedl na trh nový model iPhone, tedy ve třetím čtvrtletí roku. Zbytek roku pro něj dříve byl trochu hluchý, ale zdá se, že to už neplatí.

Podíl výrobců za poslední čtvrtletí • vývoj po čtvrtletích za posledních 9 let

Klepněte pro větší obrázek

Vlivem nepovedených devíti měsíců se v součtu za celý rok Nokia propadla a jen dobrý konec roku ji zachránil od "ostudy". Stále si tak na trhu drží 38 %, Samsung ji ale dohání mílovými kroky. V součtu čtyř čtvrtletí, ve kterých nejprve dvakrát byla čtvrtá Motorola, pak dvakrát Sony Ericsson, v souboji o čtvrté místo nakonec těsně vyhrál švédskojaponský výrobce. Oběma každopádně uteklo LG, které spolu se Samsungem v roce 2009 obstálo nejlépe. Celkem se za rok 2009 prodalo 1 133 milionů telefonů, což znamená 4% meziroční propad. Pro rok 2010 analytické společnosti i někteří výrobci mobilů očekávají 10% růst.

Podíl výrobců na počtu prodaných telefonů za celý rok 2009

Klepněte pro větší obrázek

Vývoj počtů prodaných mobilů (v mil. kusů) • tržních podílů v posledních devíti letech

Klepněte pro větší obrázek

Témata článku: Analýza, Vánoční nabídka, Apple iPhone 4GB, Samsung Omnia II, Krize, Druhý výrobce, Trh, Hlavní tahoun, Rychlý vývoj, Úroveň roku, Tichomoří, Kříž, Správný krok, Mobil, Jižní Amerika, MOBI, Dobrý konec, Velký posun


Určitě si přečtěte