Petr Novák (Pepekv)
16. 5. 2025 • 1:21

Ale má vliv na duševní zdraví kantorů.

David Soukup (Soukyd33)
16. 5. 2025 • 0:10

Ze dne na den se asi moc nezmění.
Chce to čas.Ale minimálně odpadne nahrávání si všeho a všech kolem.

zogoth
15. 5. 2025 • 11:56

Takovou snůšku stupidní demagogie jsem už dlouho nečetl...

Cabko2691  (Tufogah)
Cabko2691  (Tufogah)
15. 5. 2025 • 11:11

Obrazovky ideálne od kolísky až po hrob

Libor Žák
15. 5. 2025 • 10:15

Problém mobilů je sociální odloučenost v reálném světě. Není to tak, že by děti na mobilech měli nedostatek sociálních kontaktů, spíš naopak, ale je to typ kontaktu, který je nepřipravý na fyzický kontakt s ostatními jedinci mimo okruh nejbližšíh kamarádů. Jasně, že se s některými spolužáky baví, ale v každé možné chvíli se stejně uchylují k elektronické komunikaci, která je pro ně z jejich pohledu bezpečnější a méně stresující. Jenže určitou míru stresu potřebujeme, stejně tak určitou míru sociální komunikace v reálném světě. Jinak dochází k přehnaným reakcím na běžné stresové situace, vývoji hraničních poruch osobnosti, které se v dospělosti napravují jen velmi těžko. Děti pak nedokáží reagovat nebo naopak nereagovat na rozčíleného člověka, třeba partnera či šéfa, nedokáží spolupracovat na úkolu, nedokáží vidět problémy s nadhledem. Situaci řeší panikou, únikem nebo dokonce sesypáním se. Není to jejich chyba. A to že se jim zakážou ve škole mobily moc nevyřeší, ty návyky už si stihly vypěstovat. Muselo by to jít ruku v ruce s procesem socializace, vytvářet situace, kdy na sebe a na ostatní lidi děti potřebujíreagovat a kdy se učí, jak reagovat a jak situace zvládat. Jasně, někdo to potřebuje víc, někdo méně, ale těch introvertů, co se raději uzavřou ve svém světě a nic je nenutí ulitu opustit je dost. Nejspíš bych tak skončil taky, být dítětem v dnešní době. Já tehdy utíkal ke knížkám, což bylo společensky vnímáno více méně pozitivně na rozdíl od dnešního hraní her nebo prolézání sociálních sítí. A těch knih, co se daly číst zase tehdy tolik nebylo, abych se v nich úplně ztratil.

Láďa Tupý
15. 5. 2025 • 8:59

Tohle je na širší celospolečenskou debatu, nejde jen o mobily. Prostě doba jde kupředu a je třeba se jí přizpůsobovat. Jenže část lidí to nezvládá a snaží se to řešit zákazy "novinek". Já je chápu, ale to prostě nefunguje. A zvlášť ne u vzdělávání, kde by naopak měli děti učit ty nejnovější věci a jak se s nimi vypořádat. V četně mobilu.
Mladí se přirozeně zajímají o "novinky" a školství je nudí věcmi použitelnými před X lety. Mají je učit věci co budou potřebné za X let, což nejde, tak ať alespoň drží krok se současností. Pak si zaměstnavatelé stěžují, že absolventi nic neumí. Umí, ale nikdo to už nechce.

janek56
janek56
15. 5. 2025 • 8:43

Odkaz na studii by nebyl?

Libb
Libb
15. 5. 2025 • 2:49

V článku to zaznělo, ale dost stručně: je třeba ten mobil smysluplně nahradit a k tomu musí dát škola podmínky. Jestli dětem jen zakázali mobily a ty teď jen sedí někde na židlích a nemají co dělat, je to k ničemu. Něco jako když v Brně udělali modré zóny, ale nepostavili parkoviště...
Znám školy a mám informace jak od studentů tak od učitelů, kde to pojali jinak. Mobily se zakázaly, ale na chodbách a všude možně vyrostly zábavní koutky, kde děti mohou trávit čas smysluplně a aktivně. Ale i bez nich se prý okamžitě začaly spolu bavit a zlepšila se sociální interakce. Připadá mně, jakoby tahle studie tyto věci opomíjela a jakoby školy zůstaly u pouhého zákazu.

Petr Maleček (dj.kure)
Petr Maleček (dj.kure)
14. 5. 2025 • 23:04

Cílem asi nebylo zlepšit známky, ale zajistit, aby děti byly sociálně funkční. Bavit se mezi sebou, hrát si… ne aby každé dítě žilo ve své bublině s telefonem. Čili zákaz je za mě v pořádku. Doma už je mají na starosti rodiče, do této výchovy jim škola hovořit nemůže. Narvou jim telefon? Fajn, snadná zábava, minimální rozvoj, selhání. Věnují se jim jinak? Výborně 🙂

Jan Šula (Juqubas)
14. 5. 2025 • 22:44

Reklama mobilů na mobilmanii je očekavatelná.

Ryan Michell
14. 5. 2025 • 20:48

To je "unesená myseľ". V budúcnosti to bude veľký problém (=zaostalosť).Ale tento fenomén je tu už dlho a všetci sa ho snažia zamiesť pod koberec alebo ešte aj pod druhý koberec.

Karel Krajčovič
14. 5. 2025 • 20:03

Celý problém je v rodičích! Dětem se nevěnují, nehrají si s nimi, nesportují, nejezdí na výlety, nedělají úkoly, neučí je, nevysvětlují atd. Místo toho jim strčí mobil aby sami čuměli do mobilu nebo na televizi. Pokud se dětem rodiče budou věnovat tak dokážou s mobilem fungovat rozumně jak doma tak i ve škole.

KosKarel
14. 5. 2025 • 19:42

Namísto dívání se do mobilu, jsou děti v depce, zírají do prázdna a jediné na co dokáží myslet, až ho na konci vyučování dostanou nazpět.Tyhle zpátečnické zákazy techniky na školách k ničemu nevedou. To samé bylo po převratu s kalkulačkami, kdy zpátečničtí učitelé trvali na logaritmickém pravítku. Známky to nezlepšilo, ale ve výsledku se toho probralo méně, protože práce s pravítkem vyžadavala spoustu času navíc.

zelenymungo
14. 5. 2025 • 18:58

Nahraďte mobily trávou a hned budou víc v pohodě

Ivo Vermousek
14. 5. 2025 • 18:50

Chápu zákaz nepoužívat mobil během výuky, je to stejné, jako nám zakazovali hrát piškvorky, a našim dědům číst pod lavicí rodokapsy. Jinak je ale snaha zakazovat mobily asi stejně hloupá, jako zakazovat džíny, nebo psát levou rukou. Je to takový ten produkt tradicionalistů, kteří si mylně myslí, že mládež je zkažená a my za našich mladých let byli jiní, rozuměj lepší.
Nikoli.

Johny HD (JohnyHD)
14. 5. 2025 • 18:38

Zakaz je nedotazeny,polovicaty,proto nefunguje.Do 12 let zakaz absolutni,zadny mobil,pak 12-18 povolit pouze tlacitkac jen na volani a sms.Teprve od 18 povolit smart zarizeni s daty,vcetne hodinek a jinych podobnych zarizeni.Poruseni tvrde,nekompromisne a citelne financne postihovat.On by dotcene rychle presel humor a zacali by normalne fungovat,nic jineho by jim totiz nezbyvalo.

Názor byl 1× upraven, naposled 14. 5. 2025 18:40

Martin Prokop
Martin Prokop
14. 5. 2025 • 16:56

Gratulace k poznání kdo sleduje psychologii a sociologii o tom ví pravděpodobně už nějaký rok. Ale vždy mě dojímá jak v komentářích nějaká otevřeně věřící osoba (nápověda budhista to nebude) , které FB profil přetéká sharentigem, si to vyloženě vychvaluje. A zkuste si jí zeptat co by aby neměli ty závadné infomace z netu, co takhle zavést aktuální _exuální výchovu..... toby mobily najednou nebyly problém.

Určitě si přečtěte

Články odjinud