Večer startuje Apple WWDC. Co čekat kromě iOS 9?

Dnes večer startuje konference WWDC 2015. Apple představí iOS 9, ale novinek bude více. Co můžeme očekávat?

Apple WWDC 2015 začíná v pondělí 8. června a ty nejvýznamnější novinky uvede Tim Cook na keynote, která startuje v 19:00 našeho času. Pokud vlastníte zařízení od Applu, můžete ji živě sledovat na stránkách Apple. Další přednášky a workshopy se pak budou konat až do pátku 12. června, na programu je jich více než 100. Pojďme si společně projít některé z úniků a spekulací, které napovídají, co můžeme od WWDC očekávat.

Klepněte pro větší obrázek
Sanfranciské Moscone West otevře své brány návštěvníkům už dnes navečer (via 9to5mac)

iOS 9

Podle doposud uniklých informací bude iOS 9 zaměřen hlavně na stabilitu a zabezpečení. Díky lepší optimalizaci by se ho měla dočkat i starší zařízení: iPhone 4S, iPad 2 a první iPad mini. S novou verzí to nebudou mít lehké ani „mobilní hackeři“, kvůli silnějšímu zabezpečení totiž bude systém nejen odolnější proti virům, ale má v plánu pohřbít i legendární jailbreak. Ke zvýšení bezpečnosti by mělo dojít také u služby iCloud, za což může zajisté loňská aféra s unikem nahých fotek celebrit

Klepněte pro větší obrázek
Logo iOS 9 podle holandského serveru iCulture. Jak asi bude vypadat to skutečné?

Proactive: Applovské „Google Now“

Chystaná služba nese prozatím označení Proactive a měla by fungovat podobně jako konkurenční Google Now na systému Android. Stejně jako Chytré karty od Google by vám mělo Proactive samo ukazovat užitečné informace, aniž byste je museli sami hledat. Služba má být propojená s aplikacemi v telefonu, takže vám například v Apple mapách ukáže zajímá místa k navštívení, a to pouze na základě vaší polohy. A podobných funkcí bude samozřejmě daleko víc. Proactive by mělo mít své místo vlevo od domovské obrazovky.

Klepněte pro větší obrázek
Nová služba Proactive má údajně nahradit vyhledávácí službu Spotlight. (via 9to5mac.com)

Jízdní řády v mapách

Mapy stále pokulhávají za konkurencí, Apple se to snaží změnit a postupně je rozšiřuje o nové funkce. Jednou z posledních novinek je třeba podpora 3D map zvaných Flyover, které fungují dokonce i v některých městech u nás. Podle 9to5mac by s iOS 9 měla do map přibýt nová funkce s názvem Transit, která umožní zobrazit informace o jízdních řádech. Služba by měla být dostupná ve velkých městech v USA, Kanadě, v Číně a v některých zemích v Evropě. 

Klepněte pro větší obrázek
Podobnou funkci do svých map přidal i český Seznam.cz po odkoupení aplikace Pubtran

Útok na Spotify a spol

Apple loni koupil společnost Beats Electronics a dlouho se čekalo, jaké s ní bude mít plány. Dnes už víme, že ji použije pro vstup na pole hudebních streamovacích služeb. Hudební aplikace by se měla podle 9to5mac objevit už v iOS 8.4, které vyjde pravděpodobně koncem června. Předplatné streamovací služby by mělo stát 10 dolarů měsíčně a bude tak přímým konkurentem Spotify. Jelikož je Apple právě ten, kdo příchodem iTunes nejvíce rozjel trh s digitální hudbou a má z ní roky obrovské zisky, chce lidem nově nabízet i tento nový způsob kupování hudebního obsahu. A jelikož nemá rád konkurenci, snaží se dokonce převědčit hudební společnosti, aby se Spotify přestali spolupracovat, jelikož nabízí hudební obsah uživatelům zdarma. O čemž jsme vás informovali v nedávném článku.

Klepněte pro větší obrázek
Streamování hudby v podání Apple by mohlo mít díky jeho síle v hudebním průmyslu velký úspěch (via 9to5mac)

Nový font a klávesnice, Force Touch a Split-Screen

Loni spolu s příchodem Apple Watch přišel nový font San Francisco. Podle Phoneareny by se tento font měl nyní objevit i v nové verzi iOS i OS X a nahradí tak stávající font Neue Helvetica.

Klepněte pro větší obrázek
Apple na fontech vždy dbal, první fonty představil Steve Jobs už v roce 1984 s prvním Macintoshem.

Změny by měly nastat také u klávesnice, Apple totiž chce majitelům větších iPhonů 6 Plus zpříjemnit psaní, a tak pravděpodobně přidá do klávesnice prvky pro úpravu textu. Podle 9to5mac má Apple připravené dva designy klávesnice. Prozatím však není nic jisté a jedná se pouze o spekulace. Jelikož se neustále proslýchá, že displeje nových iPhonů budou podporovat Force Touch, které známe z touchpadu nových Macbooků, měl by iOS 9 přinést spoustu možnosti jeho využití.

Klepněte pro větší obrázek
Novou klávesnici by zajisté ocenili i uživatelé iPadů, uvidím zda se jí s iOS 9 opravdu dočkáme.

S novým systémem by do iPadů mohla přibýt dlouho opomíjená funkce Split-screen, tedy možnost mít naráz otevřené dvě aplikace na jedné obrazovce. Aplikace si budete moci nechat zobrazit na 1/2, 1/3 nebo 2/3 obrazovky v závislosti na typu aplikace. Pro lepší vysvětlení poslouží následující video.

Watch, Pay a HomeKit

První jablečné hodinky jsou v prodeji krátce, nicméně i za tak krátkou dobu přilákaly spoustu vývojářů, je tedy jasné že na konferenci bude věnována pozornost vývoji této platformy. Jednak by mělo dojít k představení nové verze Watch OS, ale podle 9to5mac by měl Apple konečně uvolnit SDK pro vývoj nativních aplikací i vývojářům třetích stran. Tím by se značně zrychlilo načítání aplikací, které při spouštění musí zdlouhavě načítat data z iPhonu, což je častou výtkou recenzentů.

Klepněte pro větší obrázek
S novou verzí Watch OS by se aplikace třetích stran mohli spouštět stejně rychle jako aplikace od Apple (Foto: Apple)

Prostor dostanou i nově rozvíjející se služby jako Apple Pay, kde by mělo dojít k rozšíření podpory do dalších zemí, ale také HomeKit pro správu chytré domácnosti. Do nového iOS by dokonce měla přibýt aplikace Home (Domov), která bude sloužit pro ovládání chytré domácnosti. Zařízení podporující HomeKit by se měli dostat do prodeje během příštích několika měsíců.

Klepněte pro větší obrázek
HomeKit představil Apple již minulý rok, ale k nasazení do praxe prozatím nedošlo (Via tech.firstpost.com)

Čeho se pravděpodobně nedočkáme

  • Apple TV

Od představení poslední generace Apple TV uběhly víc než dva roky, na březnové keynote dokonce došlo ke snížení její ceny. Apple údajně pracuje na vylepšené verzi (hlasové ovládání, dotykový ovladač s Force Touch), ale na WWDC se prý ještě nedočkáme. 

  • 13" iPad Pro

O tom, že Apple chystá obří iPad jsme vás na Mobilmanii informovali už několikrát, očekávali jsme ho už na říjnové i březnové keynote, ale ani na jedné k představení nakonec nedošlo. Chystaný kousek by měl nabídnout úhlopříčku 13" a měl by k němu být dokonce stylus, což je něco proti čemuž Apple dlouhou dobu bojoval. Na takto velké úhlopříčce by dokonce dávala smyslo nově chystaná funkce Split-screen o které jsme vás informovali výše. Jelikož je ale WWDC spíše vývojářskou akcí není moc pravděpodobné, že by se tu velký iPad objevil.

Klepněte pro větší obrázek
Nový iPad by mohl pomoci zvednout klesající prodeje iPadů (via martinhajek.com)

Zdroje: The VergePhonearenatech.firstpost.com

Diskuze (151) Další článek: Hands Free: Google nás nechá platit vyslovením jediné věty

Témata článku: Apple, iPhone, Smartphony, Tablety, Spekulace, WWDC, iPad, Split screen, Steve Jobs, Apple iPad mini, Apple iPad mini (2. generace), Apple iPad mini (2. generace) 128GB 4G, Apple iPad mini (2. generace) 128GB Wi-Fi, Apple iPad mini (2. generace) 16GB 4G, Apple iPad mini (2. generace) 32GB 4G, Apple iPad mini (2. generace) 32GB Wi-Fi, Apple iPad mini (2. generace) 64GB 4G, Apple iPad mini (2. generace) 64GB Wi-Fi, Apple iPad mini 16GB 3G, Apple iPad mini 3, Apple iPad mini 3 128GB LTE, Apple iPad mini 3 128GB Wi-Fi, Apple iPad mini 3 16GB LTE, Apple iPad mini 3 64GB LTE, Apple iPad mini 3 64GB Wi-Fi


Určitě si přečtěte

T-Mobile rozdává data. Zdarma, pro všechny, bez omezení objemem či rychlostí
Filip Kůžel
Neomezená dataZdarmaT-Mobile
Skvělá zpráva pro řidiče: Mapy.cz podporují Android Auto
Karel Kilián
Android AutoMapy.czSeznam.cz
Hodinky Garmin Venu 2 přicházejí ve dvou velikostech a s dvojnásobnou výdrží
Lukáš Václavík
Chytré hodinkyGarmin
Android 12 přinese nové prostředí. Google ukázal, jak bude vypadat
Vladislav Kluska
Android 12BetaAndroid
RECENZE: Redmi Note 10 – dobrá partie, jen nesmíte chtít telefonem taky platit

RECENZE: Redmi Note 10 – dobrá partie, jen nesmíte chtít telefonem taky platit

** Hezký displej, stereo redoruktory a odolnost IP53 ** Dobrá výdrž a rychlé dobíjení i spolehlivost čtečky otisků ** Vadou na kráse (a zejména funkčnosti) je chybějící NFC

Jakub Vrbacký | 32

Jakub Vrbacký
Nižší třídaRecenze