Vědci radí, abychom odinstalovali Facebook z telefonu. Aplikace sleduje náš pohyb pomocí akcelerometru

Nedávno jsme informovali o studii, která ukázala, že některé telefony mohou sledovat naši aktivitu skrze předinstalované aplikace. Nyní skupina vědců poukazuje na podobný trend u aplikací Facebooku. Některé telefony sice umí zablokovat sledování této aplikace a můžete omezit i její práva, ale jak se ukazuje, i toto umí aplikace obejít.

Jak ukázala na Twitteru kanadsko-německá dvojice vývojářů a bezpečnostních techniků, Facebook práva obchází tím, že permanentně sleduje data z akcelerometru telefonu, která je složitější zakázat. A stejné praktiky firma používá i u komunikátoru WhatsApp a částečně i u Instagramu, kde však data čte pouze při najetí do zpráv.

Možná si říkáte, že sledování dat z akcelerometru nemůže být nijak zneužitelné a nelze z nich získat žádné důležité informace. Jak je ale poukázáno v kontextu toho, kolik lidí aplikace Facebooku využívá, může být i každé zachvění telefonu důležitá informace.

Nenápadná ale důležitá data

Jako příklad je uvedena cesta autobusem. Stačí, aby parta lidí jela na výlet, přičemž všechny jejich telefony zaznamenávají skrze akcelerometr přibližně stejný vzorec záchvěvů a vibrací autobusu ve stejný čas. Není problém poté zjistit, že tito lidé jedou spolu. Stačí aby jeden cestující měl zároveň zapnuté polohové služby a Facebook v tu chvíli může poznat, kde se celá skupina nachází.

Tým vědců se dále odvolává na studii, která ukazuje, jak lze z pohybových dat zrekonstruovat i řeč. Stačí jen dostatečně citlivý akcelerometr, který bude snímat vibrace zabudovaného mikrofonu a repráčku, a k tomu dobrý algoritmus. 

Zajímavé je, že Facebook není schopen pořádně vysvětlit, proč pohybová data neustále sbírá. Vědci totiž stejným způsobem otestovali i aplikace dalších sítí, jako je TikTok, iMessage, Telegram, Signal či WeChat a žádná z nich pohybová data z akcelerometru nesbírala. Problémem je, že přístup aplikací k akcelerometru není pořádně možné na telefonu zakázat, tudíž jedinou jistotou, jak se sledování zbavit, je odinstalování aplikací Facebooku z telefonu.

Jak nás telefony mohou sledovat?

Via: Facebook

Diskuze (82) Další článek: Xiaomi spolupracuje s Mastercard. Přivezlo chytrý náramek, se kterým zaplatíte v obchodě

Témata článku: Smartphony, Mobilní aplikace, Bezpečnost, WhatsApp, Instagram, Facebook, Sociální sítě, Twitter, Analýza, Telegram, TikTok, Studie, WeChat, Aplikace, Vědec, Data, Signal, Právo, Důležitá informace, Telefon, Sledování, AkcelerometrNejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Rusko obviňuje astronautku NASA ze sabotáže Mezinárodní vesmírné stanice
Jiří Černý
Mezinárodní vesmírná staniceNASARusko
Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

** Už několik měsíců platí nová daňová pravidla pro zásilky nejen z Asie ** Tkaničky z AliExpressu mohou být stále laciné ** Musíte ale zvolit správného dopravce, jinak poště zaplatíte 150 Kč

Jakub Čížek
E-shopyAliExpress
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Nejlepší aplikace pro tento týden: Počasí s radarem, focení makra a zábavné programování

Nejlepší aplikace pro tento týden: Počasí s radarem, focení makra a zábavné programování

** V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? ** Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. ** Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace
Petr Urban doporučuje: Na co se dívám a vy byste měli taky

Petr Urban doporučuje: Na co se dívám a vy byste měli taky

Pokud zrovna máte chuť zapomenout na svět kolem, doporučím vám dvě desítky seriálů a filmů. Snažím se vyhýbat starším a profláknutým titulům, nabízím odpočinkovou i náročnou látku. Vybírám věci, které mají svůj specifický charakter, díky němuž vyčnívají.

Petr Urban
Filmy a seriály
Vybrali jsme 14 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 14 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Vybíráme nejlepší tlačítkové mobily pod stromeček. Některé zvládnou i WhatsApp

Vybíráme nejlepší tlačítkové mobily pod stromeček. Některé zvládnou i WhatsApp

** Klasické tlačítkové mobily se staly okrajovou záležitostí ** Někomu ale k používání stále bohatě postačují ** Z nabídky dostupných modelů vybíráme 15 nejlepších

Jan Láska
Nákup a ceny