Vědci vyvinuli mobilní aplikaci, která umí odhalit Alzheimerovu chorobu či ADHD. Stačí naskenovat oko

Smartphony a chytrá elektronika obecně dnes slouží k různým zdravotním funkcím. Běžné je například měření srdečního tepu, EKG, počet kroků, některé přístroje zvládnou změřit i krevní tlak a mnoho dalšího. Nyní vědci z Kalifornské univerzity v San Diegu přišli s nápadem, jak použít smartphony k odhalení dalších závažných chorob.

Klepněte pro větší obrázek
Aplikace ke skenování zorničky používá selfie kamerku a jeho infračervený senzor, který běžně slouží k odemykání telefonu obličejem (obr.: UC San Diego)

Ukázalo se totiž, že smartphone a jeho kameru lze použít k včasné detekci nemocí jako je Alzheimerova choroba nebo ADHD. To dosud bylo možné pouze ve specializovaných klinikách se správným vybavením. Nyní bude stačit jen správná aplikace a podporovaný chytrý telefon.

Vše prozradí velikost zorniček

Princip je takový, že telefon bude skenovat uživatelovi oční zorničky. Právě ty jsou jedním z hlavním projevů ADHD či Alzheimerovy choroby. Jejich velikost se zvětšuje například když uživatel provádí náročné kognitivní úlohy nebo je v pozoru když zaslechne nečekaný zvuk. Zmenšené naopak mohou být při poruchách vědomí nebo pod vlivem návykových látek.

Ke skenu zorniček aplikace využívá  jednak selfie kamerku, která zajistí barevný obraz, ale také zjistí vzdálenost hlavy od smartphonu. Klíčová však bude hlavně infračervená čelní kamerka, která by měla být schopna zjistit velikost zorničky s přesností na zlomky milimetrů. Tyto kamerky jsou dnes poměrně běžné, jelikož je telefony používají k přihlašování skenem obličeje.

Vědci tvrdí, že má být aplikace velmi přesná a během testování byly její výsledky hodně srovnatelné s těmi z nástrojů používaných na klinikách. Aplikace má být hlavně jednoduchá a zvládli ji ovládat i starší uživatelů. Uživatele v ní budou provázet hlasové instrukce i instruktážní grafika. Aplikace je zatím v průběhu testování, pokud se ale osvědčí a bude schválena, může se začít používat v praxi.

Ukázkové demo aplikace:

 

Zdroj: UC San DiegoYouTube

Diskuze (8) Další článek: Nesoulad mezi ministrem a ČTÚ. S prací úřadu je nespokojen, na společné schůzce vydržel jen několik minut

Témata článku: Android, Mobilní aplikace, Smartphony, iOS, Technologie, Biometrie, Face ID, YouTube, Selfie, Oční skener, Zdraví, Infraport, Odemykání obličejem, Vědec, San diego, Aplikace, Uživatelé, Kamerka, Telefony s iOS na Heureka.cz