Věděli jste, že hlavní programovací jazyk Androidu vyvinula pražská firma? Kdo jsou JetBrains?

Google si loni pro Android jako hlavní programovací jazyk vybral Kotlin. Věděli jste, že za ním stojí pražská společnost JetBrains a že má hodnotu 7 miliard dolarů? Kdo jsou JetBrains?

Společnost JetBrains založili v roce 2000 v Praze Sergey Dmitriev a Valentin Kipiatkov, oba původem z Ruska. Postupně rostli bez investorů za pomoci prostředků, které svým podnikáním generovali. Valuace společnosti z nich nyní dělá miliardáře. 

„Velké investiční firmy by skočily po příležitosti do JetBrain investovat,“ poznamenal Konstantin Vinogradov z fondu Runa Capital. Podle ředitele společnosti Maxima Shafirova však nemá firma o investice zájem. „Venturekapitáloví investoři nám píšou každý den. Cítím se trochu nezdvořile, protože jsem už přestal odpovídat,“ uvedl pro Bloomberg Shafirov. „Máme dost zdrojů, abychom své ambice uskutečnili,“ dodal muž, který ve firmě začínal jako první programátor a nyní ji vede.

JetBrains by letos měla o 10 procent zvýšit zisk před zdaněním a odpisy (EBITDA) na zhruba 200 milionů dolarů (přes čtyři miliardy korun). Její vývojářské nástroje používá přes devět milionů programátorů po celém světě, z nichž kolem 20 procent jsou zároveň platící zákazníci, uvádí firma. Klienty JetBrains je přes 400 společností z žebříčku Fortune 500. Jejich řešení používá například Twitter, Valve, P&G, Citibank, HP, Volkswagen či Ubisoft.

Hlavní vývojářské centrum společnosti je v ruském Petrohradu, kde pracuje přes 1500 lidí. Do budoucna chce společnost prorazit také v oblasti kolaborativních nástrojů a soupěřit tak s firmami jako je třeba Slack. Právě Slack tento měsíc oznámil dohodu o akvizici společností Salesforce za 27,7 miliard dolarů (přes 500 miliard korun).

Úspěchů společnost JetBrains dosáhla i díky svému otevřenému programovacímu jazyku Kotlin. Ten v roce 2019 Google označil za preferovaný jazyk pro svou platformu Android, nejpopulárnější operační systém pro mobilní zařízení. Dle Googlu používá přes 60 procent profesionálních androidích vývojářů včetně těch přímo v Googlu právě Kotlin. „Kotlin primárně vznikl spíše pro naše účely. Udělali jsme ho tak, aby byl pro nás nejlepší, což se nejspíš povedlo,“ uvedl v dřívějším rozhovoru pro E15 Jiří Kratochvíl, ředitel pražské pobočky společnosti.

Diskuze (25) Další článek: Elon Musk chtěl před lety prodat Teslu Applu za zlomek dnešní ceny. Tim Cook odmítl schůzku

Témata článku: Android, Google, Hospodaření a finance, Rusko, Twitter, Citibank, Jet, Valve, Kotlina, EBITDA, Petrohrad, Developers, Ubisoft, Investor, Dolar, Programovací jazyk, Nástroj, Slack, Volkswagen, Pro +, Praha, Salesforce, Fortun, Pražská firma, Telefony s Androidem na Heureka.cz