Veletržní boj o Čínu: CES Asia vs. CE China

Každý chce do Číny. Divíte se, že tam chtějí i vystavovatelé? Ani oni nepořádají veletrhy pro blaho svých partnerů, také oni chtějí vydělat

Čína je obrovský trh, který se v tomto směru teprve formuje. Pozitivní je, že se tak na oči okolního světa dostanou zajímavé začínající lokální firmy, které by kvůli ekonomické a administrativní zátěži na zahraniční veletrhy nevycestovaly.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

„Čínská IFA“

Ve dnech 20. až 22. dubna proběhl první ročník veletrhu CE China (CE, Consumer Electronics, spotřební elektronika). Konal se v Shenzhenu, což je obrovské centrum ICT vývoje a výroby, protože proč nejít přímo za firmami? Za CE China stojí společnost Messe Berlin, která je dlouholetým pořadatelem gigantického berlínského veletrhu IFA.

Teď se snaží exportovat své know-how do Číny. Povede se? První ročník byl spíše takovou demoverzí veletrhu. Na ploše jednoho pavilonu se představilo na 150 místních firem, ukázalo se několik velkých evropských jmen a patrně nejsilnějšími partnery jsou největší obchodní platformy na světě Alibaba a Amazon.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Špičky z managementu i představitelé shenzenské samosprávy. Němci dokonce přivezli i evropskou krásu – rudou Miss IFA.

Z návštěvnického hlediska byl veletrh jednoduchý a přehledný, vlastně stačilo projít výstavní plochu. Tiskové konference, přednášky a panelové diskuze proběhly ve dnech předchozích v nedalekém Hong Kongu v rámci IFA 2016 Global Press Conference. Nechme se překvapit, zda stejný formát bude pokračovat i do dalších let, nebo se doprovodný program stane součástí veletrhu.

„Čínský CES“

Na rozdíl od Němců se američtí pořadatelé největšího veletrhu se spotřební elektronikou na světě – lednového CES – rozhodli zvučnou zkratku použít i v Číně a vznikl CES Asia. Letos v květnu proběhl už druhý ročník, zúčastnilo se jej na 300 vystavovatelů a předvedli produkty zařazené do 15 kategorií: 3D tisk, audio, obsah a online, zelené technologie, zdraví, domácí zábava, životní styl, mobile, robotika, chytrá domácnost, sport a fitness, automobilová technologie, 4K/Ultra HD video, hry a nositelnosti.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Ani na CES Asia nechyběla velká jména: Intel, Huawei, LG, Samsung, Mercedes a mnozí další.

CES Asia probíhá v Šanghaji a je na něm vidět rukopis pořádající Consumer Technology Association. Nejde jen o výstavní plochu, stánky a produkty, program doplňují tiskové konference, přednášky a koření každého veletrhu – premiéry. Letos na CES Asia mohla veřejnost poprvé spatřit třeba Honor V8, nebo Garmin Vívomove.

Karty jsou rozdané

Termíny dalších ročníků jsou známé: CE China proběhne v dubnu, CES Asia od 7. do 9. června. Deutsche Messe a CTA teď mají rok horečné (avšak pro veřejnost neviditelné) práce na to, aby se v ročníku 2017 předvedli v co nejlepším světle, aby ukázali vývoj a růst. Budou úspěšnější Němci nebo Američané?

Nebo snad zvítězí znalost domácího prostředí a zahraniční „vetřelce“ převálcuje některá z lokálních akcí? Ani Čína pochopitelně není pole neorané, veletrhu se zde koná celá řada a rozhodně nejsou malé, jen jsou pro okolní svět málo viditelné. A právě to je příležitost pro zahraniční firmy, ty vědí, jak dostat své vystavovatele až k zákazníkovi.

Váš názor Další článek: Samsung začne v červnu prodávat příslušenství řady X Line Friends

Témata článku: Technologie, CES, Chytrá domácnost, IFA, 3D tisk, Alibaba, Veletrhy, Honor V8, Domácí zábava, Ročník veletrhu, CTA, Spotřební elektronika, Hong Kong, Druhý ročník, Ultra hd, Lednové ces, China, Největší obchod, Doprovodný program, Robotika, Cin, Aukro, Pavilon, Shenzhen, Pořadatel, 3D tiskárny na Heureka.czVybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Co vy na to? Skoro všichni mají chytré hodinky a náramky
Vladislav Kluska
Co vy na to?HodinkyAnkety
Přehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

Přehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

** Pixely už jej mají, postupně se přidávají další mobilní výrobci ** Android 12 přináší spoustu softwarových novinek a vylepšení ** V našem seznamu se dozvíte, kdy aktualizace dorazí i na váš telefon

Martin Chroust
Android 12Aktualizace softwaruSmartphony
Ode dneška se vydávají nové občanky včetně NFC a otisků prstů
Lukáš Václavík
eObčankaČeskoeGovernment
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Seagate začne prodávat 20TB pevné disky i běžným smrtelníkům
Karel Javůrek
ÚložištěPevné diskySeagate
Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

** Už několik měsíců platí nová daňová pravidla pro zásilky nejen z Asie ** Tkaničky z AliExpressu mohou být stále laciné ** Musíte ale zvolit správného dopravce, jinak poště zaplatíte 150 Kč

Jakub Čížek
E-shopyAliExpress
Vybíráme nejlepší tlačítkové mobily pod stromeček. Některé zvládnou i WhatsApp

Vybíráme nejlepší tlačítkové mobily pod stromeček. Některé zvládnou i WhatsApp

** Klasické tlačítkové mobily se staly okrajovou záležitostí ** Někomu ale k používání stále bohatě postačují ** Z nabídky dostupných modelů vybíráme 15 nejlepších

Jan Láska
Nákup a ceny