Velká jablečná loupež. Podvodníci vyměnili v Apple Storech 16 tisíc falešných iPhonů a iPadů za pravé

Zločinecká skupina vymyslela zajímavý a efektivní, ale bohužel nelegální způsob, jak se obohatit. Její členové postupně přinesli do různých prodejen Apple Store šestnáct tisíc falešných iPhonů, iPadů a dalších zařízení Apple, které ovšem byly natolik realistické, že jim je zaměstnanci vyměnili za nové – pochopitelně pravé – produkty. Podrobnosti přináší web Apple Insider.

Applu tím vznikla škoda ve výši 12,3 milionů amerických dolarů, tj. v přepočtu aktuálním kursem přibližně 281 milionů českých korun. Jenže jak říká léty prověřené rčení: „Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne.“ V tomto případě následovalo zatčení pěti mužů, kterým nyní hrozí vysoký trest odnětí svobody.

Za nefunkční falešné produkty dostali pravé

Falešné produkty byly nefunkční a poté, co je zaměstnanci Apple Store vyměnili za pravé, byly vyvezeny ze země. Státní zástupce Martin Estrada doslova uvedl: „Obžalovaní jsou obviněni z toho, že zneužili zásady společnosti Apple týkající se služeb zákazníkům a odcizili zboží v hodnotě více než 12 milionů dolarů.“

Pět mužů žijících v oblasti Los Angeles (všichni byli čínské národnosti) bylo zadrženo ve čtvrtek 30. května. Yang Song, Junwei Jiang, Zhengxuan Hu, Yushan Lin a Shuyi Xing budou čelit obvinění z krádeže identity s přitěžujícími okolnostmi, ze spiknutí za účelem obchodování s padělaným zbožím a ze spiknutí za účelem spáchání podvodu.

Obviněným hrozí až 20 let vězení za každé z obvinění ze spiknutí za účelem spáchání podvodu a až dva roky vězení za krádež identity. Pokud bude pětice obviněných také odsouzena za spiknutí za účelem obchodování s padělaným zbožím, může být každý z nich odsouzen k dalším deseti letům vězení. Datum zahájení soudního procesu zatím nebylo stanoveno.

Rafinovaná taktika

Aby tento plán vyšel, spolčila se pětice s dalšími členy skupiny v Číně. Od nich si nechala poslat na různá místa v jižní Kalifornii nefunkční padělky iPhonů a iPadů. Pravděpodobně vás zajímá, jak je možné, že tento podvod nezachytili zaměstnanci obchodů Apple Store. Důvod je prostý: padělaná zařízení měla identifikační čísla shodná s reálnými produkty Apple, které byly stále v záruce a které vlastnili skuteční lidé žijící v USA.

Obvinění vrátili falešná zařízení do více než deseti obchodů Apple Store v jižní Kalifornii, mimo jiné v oblastech Beverly Hills, Northridge a Rancho Cucamonga. V některých dnech skupina navštívila více než deset obchodů, aby vyměnila falešné modely za pravé.

Nejedná se o první případ tohoto typu. Podobná zločinecká skupina používající stejnou techniku v roce 2019 „vrátila“ více než deset tisíc padělaných iPhonů vyrobených v Číně, čímž Apple připravila odhadem o 6,1 milionu dolarů (cca 139 milionů korun). Její vůdci byli nakonec odsouzeni ke čtyřem až pěti letům vězení.

Diskuze (26) Další článek: Datamanie dočasně zlevňuje. 100 GB na měsíc stojí 350 Kč, u roční verze ušetříte pětistovku

Témata článku: Apple, , , , , , , Vězení, Loupež, Apple insider, Kalifornie, Los Angeles, Podvodník, Obchod, Produkt