Velká kontrola nabíječek: 70 % mělo nedostatek, tři modely musí úplně pryč z prodeje

Nákup neoriginální nabíječky neznámého výrobce může být někdy i životu nebezpečný. Ukazuje to kontrola České obchodní inspekce (ČOI), která se zaměřila na nabíjecí USB adaptéry pro mobily a další elektroniku. Při kontrole 46 různých modelů nabíječek zjistila inspekce nedostatky u 33 typů. Tři modely vyhodnotila jako vyloženě nebezpečné a rovnou je nařídila stáhnout z trhu.

Zátah na závadné nabíječky byl součástí větší mezinárodní kontrolní akce zaměřené na nabíječky k mobilům, nabíječky pro notebooky a tablety a univerzální nabíječky dobíjecích baterií. Cílem byla kontrola dodržování nařízení a směrnic EU, včetně předpisů a norem české legislativy.

Většina chyb je administrativního charakteru

„ČOIka“ provedla na tuzemském trhu 39 kontrol (z toho 35 kontrol u distributorů, 3 kontroly u výrobce a 1 kontrola u dovozce), u kterých odebrala celkem 46 typů výrobků. Nedostatky zjistila u 33 typů výrobků. Převážně se jednalo o menší nedostatky v průvodní dokumentaci, jako například návod k použití a bezpečnostní informace (6 případů) nebo nedostatky povinného značení, jako například chybějící kontaktní údaje výrobce či dovozce (20 případů), nebo nebyl označen údaj umožňující identifikaci výrobku (1 případ).

V rámci této kontrolní akce ČOI odebrala 14 typů nabíječek pro odborné testování. Zkušebním technickým pracovištěm bylo zjištěno, že 11 typů je nevyhovující po stránce technické. U těchto výrobků bylo provedeno zpracování analýzy rizik. V jednom případě bylo stanoveno vážné riziko, ve dvou případech vysoké riziko. Tyto nabíječky byly nahlášeny do systému nebezpečných výrobků databáze RAPEX a bylo nařízeno jejich okamžité stažení z prodeje i distribuce.

Nebezpečné nabíječky (staženy z trhu):

Zdroj: ČOI

V rámci řízení byly za zjištěné nedostatky uloženy zatím poměrně nízké pokuty v celkové hodnotě 31 tisíc korun, další správní řízení ale ještě probíhají a tím pádem ještě o výši zbylých pokut nebylo pravomocně rozhodnuto. Výsledky kontrolní akce zaměřené na USB nabíječky pro mobilní zařízení potvrzují, že se u většiny kontrolovaných výrobků vyskytují nedostatky jak technického tak administrativního charakteru. ČOI má v plánu v kontrolách pokračovat i nadále.

PowerPic je nabíječka v obrázku:

Diskuze (43) Další článek: UVCeed je dezinfekční systém na cesty, který jen tak neztratíte. Bude držet na zádech telefonu

Témata článku: , , , , Nedostatek, Model, Nabíječka, Pro +, Kontrola, Česká obchodní inspekce, Výrobek, Velká kontrola, Typ, Dodržování