Velká změna na poslední chvíli. iOS 17 dostane více novinek, než se původně čekalo. Je to kvůli brýlím

  • Hlavní hvězdou WWDC měly být brýle Apple Reality Pro
  • Jenže i z řad zaměstnanců Applu nezaznívá nadšení
  • Apple tak na poslední chvíli přidává do iOS 17 další novinky

Operační systém iOS 17 klepe na dveře, a spekulace okolo nové verze systému v průběhu víkendu ještě přiživil Marc Gurmann. Tedy novinář agentury Bloomberg, který je s veškerým děním v Applu tradičně velmi dobře obeznámen. Od letošní generace iOS se sice dříve očekávaly jen velmi malé a kosmetické změny, díky nimž měl mít systém daleko plynulejší rozjezd bez chyb, než první verze iOS 16, Apple však na poslední chvíli otočil o 180 stupňů.

Apple údajně v pokročilé fázi softwarového vývoje zcela změnil strategii a iOS dostane několik nových funkcí, které „stojí za to mít“. Nemáme se sice dočkat ničeho tak výrazného jako třeba přepracované zamykací obrazovky, přesto se má jednat o užitečné funkce, které v systému iOS nebudou jen do počtu. A zatímco dříve se hovořilo o tom, že budou nejdůležitější novinkou brýle pro mixovanou realitu a iOS 17 bude stát spíše v pozadí, nakonec to zřejmě bude úplně jinak.

Klepněte pro větší obrázek
Toto jsou všechna zařízení kompatibilní s iOS 16. U iOS 17 však zřejmě některé telefony z konce tohoto seznamu zřejmě zmizí...

Možná proto, že i samotní zaměstnanci Applu jsou vůči novým brýlím Reality Pro skeptičtí. Nebývá zvykem, aby zaměstnanci pracující na produktech amerického giganta promlouvali do médií, a ještě méně častým jevem je vyjádření nejistoty. Někteří z nich projektu už dříve nevěřili, a na vlastní žádost z jeho vývoje odstoupili. A to se přitom bavíme o zařízení, které má vyvolat minimálně stejnou vlnu nadšení, jako když v roce 2007 Steve Jobs oznámil první iPhone.

Jenže očekávaná cena okolo 3 000 dolarů (bezmála 80 tisíc korun s daní), absence jakékoliv nadstandardní aplikace, nutnost použití externí baterie, kterou bude třeba po pár hodinách vyměnit za novou nabitou či design, který není pro některé testery příliš komfortní - to nevypadá na revoluční produkt, který od Applu všichni očekávají. Jablečný gigant však chce brýle postupně vylepšovat, a to ve stylu Apple Watch. Jejich první generace budila spíše rozpaky, byla pomalá a s omezenými možnostmi. O osm let později však tyto hodinky kompletně ovládly trh.

iOS 17 přichází v těžké době

Apple tak zřejmě usoudil, že bude vedle brýlí potřeba věnovat více péče iOS, proto systém dostane hned několik novinek. Mezi jinými se u nové verze očekává podpora sideloadingu, tedy instalace aplikací mimo App Store. A to může znamenat, jak stažení instalátorů online, tak alternativní aplikační obchody. Obě tyto možnosti uživatelé Androidů důvěrně znají.

Další novinkou má být vylepšená aplikace iMessage s novou domovskou obrazovkou a se zaměřením na chatovací místnosti, videoklipy a na chatování v rozšířené realitě. iOS 17 má také přinést lepší stabilitu a efektivitu při používání systémových aplikací, a součástí systému by měla být i párovací aplikace pro brýle od Applu.

První verze systému bude představena na vývojářské akci WWDC, která se má uskutečnit 5. června 2023. Do kompatibilních iPhonů dorazí systém zřejmě až v polovině září. Jeho uživatelská premiéra bude spojena s novou generací iPhonů.

Jak Steve Jobs představil první iPhone:

Zdroj: Nytimes, Bloomberg

Diskuze (11) Další článek: Tělo a tapeta z iPhonu, fotomodul od Xiaomi a druhý displej k tomu. Čínští designéři nemají vůbec žádné hranice

Témata článku: Apple, iPhone, Android, iOS, Apple Watch, VR brýle, Chytré brýle, AR brýle, Brýle, Operační systémy, WWDC, iMessage, Steve Jobs, Bloomberg, App Store, Systém, Nytimes, Nejistota, Hvězda, Novinka, Poslední chvíle, Velká změna, Apple iPhone na Heureka.cz