Velký den! Narozeniny má první mobilní hovor, první videohovor a v Česku startuje 5G

Už 50 let slaví první videohovor. V úterý 30. června jej v síti AT&T a s přístrojem Picturephone Mod II provedl pittsburghský starosta Peter Flaherty a John Harper, šéf firmy Alcoa CEO. O den později se služba rozeběhla na 38 terminálech v osmi pittsburgských firmách. Šlo tedy o první videohovor ve veřejné síti a bezprostředně následovalo komerční spuštění služby, ale počátky videohovorů sahají až do 20. let minulého století.

Tehdy se však jednalo o napevno spojené systémy s televizí a kamerou. Za první pokus dostat videohovory mezi lidi lze považovat i videotelefonické budky z roku 1964, které byly umístěné v New Yorku, Washingtonu a Chicagu. Zájemci o „tehdejší Skype“ si museli předem rezervovat čas spojení a tříminutový hovor přišel na 133 dolarů. To je sice méně, než stála letenka mezi těmito městy, ale asi tušíte, že na komerční úspěch to nestačilo.

Mobilní boom a výhled do budoucnosti

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Mobilní telefony existovaly už dříve, ale až sítě GSM přinesly globální boom

Dnes je to přesně 29 let, co proběhl první hovor v mobilní síti GSM. Překvapí vás, že to bylo ve Finsku? Právě finská Nokia tehdy kralovala světu telekomunikační infrastruktury, ale testu se zúčastnil i německý Siemens. Guvernér finské národní banky Harri Holkeri 1. července 1991 volal zástupkyni města Tampere Kaarině Suonio a vyzdvihnul kvalitu přenosu, kterou přirovnal k CD přehrávači. Právě GSM sítě znamenaly masové rozšíření mobilních telefonů.

A ještě jeden odstavec bude tento článek mít. Tentokrát jde o připomenutí, že právě dnes v části Prahy a Kolína startuje veřejný test 5G sítě. Máte správný telefon a SIM kartu O2? Pak se můžete přidat i vy. Možná i tohle bude jeden z těch momentů, na které budeme za desítky let nostalgicky vzpomínat…

Via yle.fi, Engadget

Diskuze (2) Další článek: OnePlus spustil předobjednávky dosud nepředstaveného modelu Nord. V první vlně už se vyprodal

Témata článku: Mobilní sítě, Skype, SIM, Videohovory, Historie, Engadget, Washington, Tampere, Chicago, New York, Mobilní hovor, Česká republika, Mobilní telefon, Harri Holkeri, Hovor, Videohovor, Velký den, Praha, Narozeniny, Kolín, GSM, Finsko


Určitě si přečtěte