Velký přehled datových služeb mobilních operátorů

Tento týden je ve znamení změn v oblasti datových služeb v mobilních sítích. Eurotel představil internet za paušál a tím zcela zamíchal karty ostatním operátorům. Jaké možnosti nabízí české mobilní sítě v oblasti datových přenosů a co vás to bude stát?
Velký přehled datových služeb mobilních operátorů

Trocha teorie

Než se pustíme do srovnávání našich operátorů, tak bude určitě dobré si připomenout, o co vlastně u jednotlivých technologií používaných pro přístup k Internetu přes mobil jde. CSD neboli Circuit Switched Data je metoda „klasického“ vytáčeného připojení, které má přenosovou rychlost 9,6 + 9,6 kb/s (v článku budeme uvádět rychlosti v pořadí downlink + uplink) popřípadě u Eurotelu 14,4 + 14,4 kb/s (po vypnutí parity, což nemusí tedy nutně znamenat, že reálná přenosová rychlost bude skutečně taková).

O něco vyspělejší verzí CSD je technologie HSCSD. S tou můžete dosáhnout rychlosti až 3+1 (43,2 + 14,4 kb/s) či 2+2 (28,8 + 28,8 kb/s) timesloty. U obou těchto technologií se účtuje čas strávený datovým přenosem nezávisle na objemu stažených dat. Nejnovější a u nás také nejrozšířenější technologií je pak bezesporu GPRS, u něj platíte za objem přenesených dat nezávisle na tom, kolik času jste jejich přenosem strávili. Na rozdíl od CSD a HSCSD je však GPRS technologie použitelná pro připojení pouze a jen do internetu (případně intranetu v rámci sítě operátora). U CSD a HSCSD je možné se připojit na libovolné telefonní číslo. Rychlost u GPRS je silně nerovnoměrná a v zásadě ji ani nelze přesněji předem stanovit, neboť je závislá na několika faktorech.

Prvním z faktorů je použité kódování. U GPRS jsou k dispozici celkem 4 typy, přičemž platí, že čím nižší číslo kódovacího schématu, tím spolehlivější je datový přenos. S rostoucí přenosovou rychlostí pak klesá spolehlivost spojení. Kódování CS-4 je pak reálné spíše v oblasti indoor BTS a použití v administrativních budovách nebo u venkovních BTS v případě, že se nacházíte poblíž BTS a pokud možno mimo budovu. CS-3 je poměrně dobře použitelné i při horším signálu, je nutné se ale smířit s tím, že se občas při spojení vyskytne nějaká chybička (stejně jako u dial-upu na naší pevné síti).

Schéma Přenosová rychlost na timeslot Přenosová rychlost při konfiguraci 4+2
CS-1 9,05 kb/s 36,2 + 18,1 kb/s
CS-2 13,40 kb/s 53,6 + 26,8 kb/s
CS-3 15,60 kb/s 62,4 + 31,2 kb/s
CS-4 21,40 kb/s 85,6 + 42,8 kb/s

O dalším z faktorů již byla řeč v podstatě výše, je jím kvalita signálu v daném místě, která do jisté míry dokáže ovlivnit dosahovanou přenosovou rychlost. Ta je však ještě výrazněji ovlivňována faktorem číslo tři, neboli volnou kapacitou sítě. Pokud totiž máte telefon, který podporuje GPRS 4+2, rozhodně to neznamená, že tím pádem automaticky získáváte garantovanou rychlost 53,6 + 26,8 kb/s (u CS-2). Ve skutečnosti této rychlosti nebudete dosahovat příliš často. Problém je totiž v tom, že 4 timesloty jsou polovina (nebo 4/7) celého kanálu. Na jedné BTS jich sice většinou naleznete více než jeden, ale v husté městské zástavbě se může lehce stát, že na vás zbudou timesloty jen dva (rychlost tedy bude jen 26,8 + 26,8 kb/s).

Pokud se za této situace ale objeví další dva lidé, kteří budou chtít telefonovat, pak vám přenosová rychlost klesne na nulu, neboť u všech třech našich operátorů má hlasový provoz přednost před datovým. To, že na vás ale rázem nezbude ani jeden timeslot, rozhodně neznamená, že vám spojení „spadne.“ Spojení se totiž navazuje a řídí přes signalizační kanál. I kdyby došlo ke kratšímu úplnému výpadku spojení (typicky, když zajedete v metru do tunelu), tak se GPRS spojení dokáže obnovit bez nutnosti jeho restartování.

Problémy spojené s GPRS

GPRS ale nejsou jen radosti z rychlého bezdrátového připojení k internetu. GPRS je také spousta nepříjemných okamžiků, kdy potřebujete nutně něco stáhnout nebo odeslat a ono to prostě nejde. Dost často se také stává, že spojení takříkajíc „zamrzne“ nebo dokonce spadne. V drtivé většině případů je to však způsobeno chybou telefonu nebo případně špatné spolupráci mobilu značky XY se sítí značky AB. Někdy je proto dokonce nutné mobil vypnout a zapnout. Obecně by samozřejmě mělo platit, že spojení mobilu od firmy XY se sítí od firmy XY by mělo fungovat co možná nejlépe.

Když náhodou máte při výběru mobilního telefonu to štěstí, že se s GPRS infrastrukturou u daného operátora bez problémů dohodne a spojení vám „šlape jako hodinky,“ pak se ale můžete ocitnout v situaci, kdy budete mít třeba jen jeden mobilní telefon na data i na hlas a budete požadovat, abyste při připojení přes GPRS mohli také dále zůstat na příjmu, aby se vám volající mohli dovolat (to totiž vůbec není samozřejmostí).

Mobilní telefony se obecně řadí do tří tříd. Telefony třídy C se při navázaném GPRS spojení pro hlas chovají, jako kdyby byl telefon vypnutý, takže se vám nikdo nedovolá. Zařízení třídy B (nejrozšířenější) pak fungují tak, že když přenášíte data, pak vám nepřijde ani SMS a pro volajícího jste nedostupní. V okamžiku, kdy jste připojeni, ale nepřenášíte data, pak můžete odesílat a přijímat SMS a lidé vám mohou volat. Podle zkušeností však příchozí hovor zcela přeruší GPRS spojení a následně se musíte připojit znovu. Telefony třídy A by pak měly být schopné normálně přijímat hovory i SMS, a to nezávisle na stavu vašeho GPRS spojení (takový telefon jsem ale upřímně ještě v ruce neměl).

Co která síť umí

Síť Eurotelu jako jediná u nás (tedy s výjimkou školní GSM sítě na FEL ČVUT) nabízí použití CSD, HSCSD i GPRS (CS-1, CS-2).

T-Mobile nabízí CSD přenosy spolu s GPRS (CS-1, CS-2) s tím, že v Praze, Brně a některých dalších místech jeho síť podporuje i CS-3 a CS-4. T-Mobile navíc nabízí poměrně velmi zajímavou technologii GPRSpeed a GPRSpeed Plus. Zatímco první z nich pouze komprimuje všechny JPEG obrázky ztrátovou kompresí, tak ta druhá umí bez ztráty komprimovat téměř veškerá přenášená data, čímž se jednak zvyšuje rychlost přenosu a jednak snižuje objem přenesených dat (viz tento článek).

Oskar poskytuje CSD ovšem s tou nevýhodou, že nenabízí přípojný bod k internetu ve své síti, což znamená, že se u Oskara musíte připojovat třeba přes přípojný bod svého ISP a platit cenu za volání na pevnou linku. GPRS u Oskara je zatím ve stádiu, kdy se používá CS-1 a CS-2.

Témata článku: Operátoři, O2, T-Mobile, Vodafone, Megabyte, Velký, Mobilní operátor, Pře, MOBI, Operátor, Velký přehled, Mobil, Přehled, Vodafone — Heureka.czHity na cestě. Jaké hry si zahrajete v prosinci 2021: Halo Infinite, Solar Ash a další

Hity na cestě. Jaké hry si zahrajete v prosinci 2021: Halo Infinite, Solar Ash a další

Na závěr roku letos moc velkých pecek nemáme. Čeká nás pořádně nabitý závěr zimy a začátek jara a v mezičase můžete dát šanci některým z menších kousků.

Martin Nahodil
Agenda
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

** Už několik měsíců platí nová daňová pravidla pro zásilky nejen z Asie ** Tkaničky z AliExpressu mohou být stále laciné ** Musíte ale zvolit správného dopravce, jinak poště zaplatíte 150 Kč

Jakub Čížek
E-shopyAliExpress
Lék molnupiravir není proti covidu tak účinný, jak se očekávalo. Rizika snižuje jen o 30 %

Lék molnupiravir není proti covidu tak účinný, jak se očekávalo. Rizika snižuje jen o 30 %

** Farmaceutické firmy hledají lék proti onemocnění covid-19 ** Předběžná studie naznačila, že molnupiravir snižuje rizika o 48 % ** Aktualizovaná data toto číslo snižují na pouhých 30 %

Karel Kilián
COVID-19LékyMedicína
Vybrali jsme 15 výborných levných smartphonů pod stromeček. Jsou čím dál lepší

Vybrali jsme 15 výborných levných smartphonů pod stromeček. Jsou čím dál lepší

** Levné smartphony se už dávno staly spotřebním zbožím ** Použitelný telefon se dá koupit už za dva tisíce korun ** Vůbec poprvé se do výběru dostaly telefony s 5G

Martin Miksa
Nižší třída
Vybrali jsme 15 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Pod stromečkem udělají radost

Vybrali jsme 15 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Pod stromečkem udělají radost

** Hledáme smartphone, který nestojí jmění, ale přitom je kvalitní ** Podle hlediska ceny a výkonu jsme vybrali 15 nejvýhodnějších modelů ** Připravte si šest až třináct tisíc korun

Jan Láska
Střední třídaSmartphonyNákup a ceny
Vybrali jsme 17 nejlepších chytrých hodinek a náramků pod stromeček. Začínají už na tisícovce

Vybrali jsme 17 nejlepších chytrých hodinek a náramků pod stromeček. Začínají už na tisícovce

** Nositelnosti jsou specifická kategorie, vybírají se jinak než mobily ** Co model, to charakter, unikátní mix vlastností, parametrů a funkcí ** Vybírejte od jednoduchého náramku po našlapané sporttestery

Martin Chroust
Hodinky
Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android