Velký přehled roamingu

EU se pouští do regulace roamingu. Operátoři se však připravují již teď a zlevňují. Jaká je aktuální situace na trhu volání ze zahraničí?
Velký přehled roamingu

První letní den máme za sebou a čas dovolených se nezadržitelným tempem blíží. Pokud toho vedra ještě nemáte dost a chystáte se někam k moři, určitě nepřehlédněte tohoto roamingového průvodce.


O2

U O2 nalezneme několik roamingových tarifů, od základní nabídky až po speciální prázdninovou akci. Všechny země ze všech koutů světa, ve kterých je roaming k dispozici, jsou rozděleny do tří oblastí. Cena za volání je pro všechny země v dané zóně stejná, nezáleží na používaném operátorovi. Na roamingové hovory se vždy vztahuje účtování po minutách.

Tabulka cen služby O2 Roaming

ZónaZeměCena za minutu
Odchozí hovoryPříchozí hovorySMSMMS
1sousední země29,75 Kč23,80 Kč11,90 Kč9,28 Kč
2Evropa41,65 Kč23,80 Kč11,90 Kč9,28 Kč
3ostatní65,45 Kč53,55 Kč11,90 Kč9,28 Kč

Pro všechny paušální zákazníky je dále dostupný roamingový doplněk O2 Cestování. V partnerských sítích s ním voláte v cizině o 20 % levněji, a to do všech směrů – domů do České republiky, v rámci navštívené země i do sítě jiného zahraničního operátora. Za příchozí hovory nebo připojení k internetu platíte podle ceníku platného pro danou zónu. Aktivace je zdarma, za službu je účtován měsíční poplatek 11,90 Kč. Další informace o cenách a seznam zemí a partnerských sítí naleznete v této bleskovce.

Před několika dny spatřil světlo světa speciální letní tarif O2 Smart Roaming. S ním můžete volat ze 14 nejoblíbenějších prázdninových destinací za necelých 12 Kč za minutu a současně získáte celou půlhodinu na příchozí volání zdarma.

Tabulka cen služby O2 Smart Roaming

ZeměVolání v rámci zóny a do ČRPříchozí
hovory
  SMS     MMS MMS (pro předplacenou službu)
Vybrané země11,78 Kč30 minut měsíčně zdarma/po té 5,95 Kč11,78 Kč9,28 Kč9,50 Kč
Ostatní země v EU29,75 Kč22,61 Kč11,78 Kč9,28 Kč9,50 Kč
Ostatní země v Evropě41,65 Kč23,80 Kč11,78 Kč9,28 Kč9,50 Kč
Ostatní země65,45 Kč53,55 Kč11,78 Kč9,28 Kč9,50 Kč

Tarif O2 Smart Roaming si můžete aktivovat ke službě O2 Roaming od 20. 6. 2007 do 15. 9. 2007 zdarma. Seznam vybraných zemí: Chorvatsko, Slovensko, Bulharsko, Itálie, Španělsko, Francie, Řecko, Kypr, Malta, Tunisko, Turecko, Egypt, Thajsko, Malajsie.


T-Mobile

Magentový operátor nabízí svůj standardní roamingový program Happy, se kterým si nemusíte lámat hlavu, kterého operátora v zahraničí zvolit. Stejně jako v předchozím případě platí základní tarif pro zem, ve kterých je roaming k dispozici. Hovory jsou vždy účtovány po celých minutách. Cena za volání je pro všechny země v dané oblasti stejná, nezáleží na používaném operátorovi.

Tabulka cen služby Happy roaming:

OblastZeměCena za minutu
Odchozí hovoryPříchozí hovorySMSMMS
1Slovensko22,61 Kč10,71 Kč8,33 Kč11,90 Kč
2Evropa*34,51 Kč17,85 Kč9,52 Kč16,66 Kč
3Rusko, Afrika, Asie, Austrálie a Oceánie, Severní Amerika53,55 Kč41,65 Kč10,71 Kč21,42 Kč
* Do oblasti 2 - Evropa je zařazeno také Tunisko; Rusko je zařazeno do zóny 3 jako Asie

V jedenácti vybraných zemích můžete využít roamingové zvýhodnění Cestovatel. Za telefonát z ciziny do ČR pak nebudete platit drahé minutové sazby, ale pouze 4,76 Kč/min. K ceně jednoho hovoru je však nutné připočíst ještě propojovací poplatek ve výši 34,51 Kč. Za první minutu hovoru tedy zaplatíte 39,27 Kč, což rozhodně není málo a při volání ze Slovenska by vás minutový hovor stál bez služby Cestovatel ještě o deset korun levněji. Úspora při volání z ostatních zemí je ovšem patrná na první pohled.

Tabulka cen služby Cestovatel:

T-Mobile CestovatelCena
Spojovací poplatek34,51 Kč/hovor
Příchozí hovory0 Kč
Odchozí hovory4,76 Kč

Cestovatele mohou využívat jen zákazníci s paušálním programem, neplatí se za ni žádný aktivační ani paušální poplatek. Jak jsem již zmínil, toto zvýhodnění lze využít v jedenácti vybraných zemích a od 15. června v sítích všech tamějších operátorů.

Seznam zemí, ve kterých lze volat s Cestovatelem: Německo, Rakousko, Slovensko, Maďarsko, Chorvatsko, Makedonie, Černá Horu, Nizozemí, Velká Británie, USA a Polsko.


Vodafone

Vodafone dává na výběr ze dvou roamingových tarifů: univerzální Vodafone World Roaming a nedávno představený Vodafone Passport. Ačkoli se Vodafone prezentuje jako operátor, který své služby zjednodušuje, dlouho jsem tápal jak popsat jeho nesmírně složitý systém tarifu World Roaming. U tohoto tarifu se minutové sazby odvíjí nejen od země, ze které voláte, ale také zda voláte z partnerské sítě.

Země jsou seřezány do tří zón. V první z nich najdete většinu zemí Evropy, ve druhé východoevropské země, africké turistické destinace spolu s USA a dalšími. Ve třetím pásmu jsou pak ty země, které se nevešly do předchozích dvou zón. Seznam zemí, jejich rozdělení dle oblastí a partnerské sítě naleznete zde na webu operátora. Doba spojení roamingového hovoru je vždy účtována po minutách.

Tabulka cen služby World Roaming:

ZónaOdchozí hovor v partnerské sítiOdchozí hovor z ostatních sítíPříchozí hovorOdeslání SMS
121,42 Kč29,75 Kč11,90 Kč8,33 Kč
230,35 Kč35,70 Kč17,85 Kč9,52 Kč
360,69 Kč71,40 Kč35,70 Kč14,28 Kč

Dalším roamingovým tarifem Vodafonu je dlouho očekávaný Passport. S touto službou zaplatíte za hovory z 29 zahraničních partnerských sítí 22 Kč za spojení a každých započatých 20 minut hovoru. Každá minuta telefonátu je účtována za stejnou cenu, jako kdybyste volali v rámci České republiky do jiných sítí . Jen pokud ze zahraničí voláte do třetí země (tedy do jiné země než do ČR nebo země, v níž se nacházíte), jsou vám minuty hovoru účtovány podle ceníku mezinárodních hovorů služby Vodafone Passport. Aktivace služby je zdarma, není za ni účtován žádný měsíční poplatek.

Tabulka cen služby Passport:

Vodafone PassportCena
Spojovací poplatek22 Kč / 20 minut
Příchozí hovory0 Kč
Odchozí hovoryJako v ČR do cizí sítě

Seznam zemí, ve kterých lze využít Passport: Lotyšsko, Rakousko, Dánsko, Polsko, Rumunsko, Slovensko, Španělsko, Velká Británie, Švédsko, Německo, Finsko, Itálie, Řecko, Chorvatsko, Malta, Portugalsko, Lucembursko, Slovinsko, Bulharsko, Irsko, Kypr, Francie, Estonsko, Litva, Belgie, Nizozemí, Nový Zéland, Maďarsko, Austrálie. Jméno partnerského operátora zjistíte na stránkách operátora.


United Mobile

Kromě roamingových služeb našich běžných operátorů můžete využít také nabídky virtuálního roamingového operátora United Mobile. Ta už ale není po představení letní roamingové nabídky běžných operátorů příliš lákavá. United Mobile nabízí volání ze zahraničí za 11 Kč/min na pevnou linku a 16 Kč/min na mobilní telefony. Dále je účtován spojovací poplatek ve výši 7 Kč. Příchozí hovory jsou v Evropě a mnoha dalších zemích zdarma, ovšem volající bude muset platit sazbu za hovor do Lichtenštejnska. SIM karty operátora totiž pochází právě odtud.

Využívání služeb United Mobile také znamená, že v zahraničí budete používat jiné telefonní číslo, než doma v České republice. Za SMS zprávu zaplatíte 11 Kč, multimediální zprávy a datové služby operátor neposkytuje. Více informací naleznete v tomto článku.

Na pláž s předplacenkou O2

Jak sami vidíte, nabídka roamingových tarifů a zvýhodnění je opravdu bohatá, ale také poměrně komplikovaná. Z tohoto důvodu se v tomto článku nechci pokoušet o přímé porovnání jednotlivých nabídek. Navíc by ani nemělo valného smyslu, roaming je pouze doplňková služba a jen málo kdo kvůli týdenní dovolené změní operátora.

TIP: Přemýšleli jste o volání v zahraničí se SIM tamních operátorů? Tip najdete v našem diskuzním fóru.

Nemohu ovšem nevyzdvihnout roamingový tarif O2 Smart, který se mi velice líbí. Nejen cena ochozích hovorů je velice příjemná, ale hlavně jde o celých třicet minut příchozích hovorů bez sestavovacího poplatku. S O2 také můžete zapomenout na klasické pohlednice, cena MMS ze zahraničí je totiž paradoxně nižší než cena SMS. Škoda jen, že tento tarif platí pouze pro toto léto.

Diskuze (13) Další článek: Adresář z iPhonu na Sony Ericssonech s UIQ

Témata článku: Operátoři, Doplňková služba, Velký, Přehled, Zahraniční partner, Letní den, Rakousko Slovensko, Oceánie, Sousední země, Pře, Složitý systém, Třetí země


Určitě si přečtěte

RECENZE: Realme 7 Pro – rychlost, která hledá vyzyvatele

RECENZE: Realme 7 Pro – rychlost, která hledá vyzyvatele

** Má hezký design, skvělý poměr ceny a výbavy a 65W dobíjení ** Super AMOLED displej si zamilujete, stejně tak hlavní fotoaparát ** Přesto Reame 7 Pro mile překvapí svou cenou

Martin Miksa | 6

RECENZE: Redmi Note 8 Pro – bestseller má úspěšné pokračování

RECENZE: Redmi Note 8 Pro – bestseller má úspěšné pokračování

** Redmi Note 8 Pro přináší nekompromisní poměr výkon / cena ** Přidává čtyřnásobný fotoaparát s 64Mpx rozlišením ** Zamrzí jen košaté MIUI se zbytečnými aplikacemi

Martin Miksa | 9