Velký test 23 navigací: nejlepší je TomTom

Srovnali jsme třiadvacet přenosných navigací do auta. Zhodnotili jsme jejich vlastnosti, parametry, provedli testovací jízdy. V článku najdete výsledky největšího srovnávacího testu.
Kapitoly článku

Na Navigovat.cz většinou vycházejí pouze samostatné testy navigačních přístrojů. Navigace hodnotíme odděleně, příliš je nesrovnáváme mezi sebou. Proč tedy neudělat změnu a místo individuálních testů neporovnat takřka vše, co je dnes dostupné na trhu?

Ve spolupráci se společností Sunnysoft jsme v uplynulých měsících pracovali na zřejmě největším srovnání přenosných navigací, které doposud v českých podmínkách vyšlo. Případně mě opravte, ale myslím, že z hlediska počtu hodnocených přístrojů a z pohledu podrobnosti teoretických testů a unikátních jízdních zkoušek, nemá tento test v České republice obdoby.

Role Sunnysoftu ve srovnávacím testu byla pouze logistická, zajistil téměř všechny zápůjčky. Pouze na nás potom bylo samotné provedení testu, jehož výsledky se Sunnysoft dozvěděl ve stejnou dobu jako čtenáři.

Nejlepší navigace:

  • s cenou do 5 000 Kč: Navigon 2210
  • s cenou do 8 000 Kč: TomTom Go 630 Traffic
  • bez omezení ceny: TomTom Go 930 Traffic

 

Raději žádné velké povídání

Po celou dobu přípravy testu jsem přemýšlel, jak bude vypadat výsledný článek na Navigovat.cz. Podoba hlavního tématu pro časopis Mobility byla jasná hned: tam šlo o článek pro laické uživatele, který poradí při výběru navigace, ukáže stručné výsledky testu, okomentuje jednotlivé značky.

Mobility 6/09 s výsledky srovnávacího testu navigací najdete právě na stáncích.

U webu jsem ale váhal. Na začátku byl úmysl připravit megalomanský článek plný tabulek, grafů, hodnocení a komentářů. Když už s testem bylo tolik práce, tak ať je to z článku okamžitě vidět. Postupně jsem ale měnil názor. Vždyť výsledky takřka dvouměsíčního projektu se vešly do malé a přehledné tabulky, která říká naprosto vše. Ukážu tuto tabulku, vysvětlím, jak jsme k ní dospěli, udělám stručný závěr. Kdo bude chtít, bude si moci stáhnout dokument se všemi podrobnostmi a výpočty.

A tak se také stane.

 

Proč vlastně?

Cílem testu bylo porovnat přenosné autonavigace na českém trhu. Ve spolupráci se Sunnysoftem, který navigace a další mobilní zařízení prodává, a s distributory jsme vybrali celkem třiadvacet navigačních přístrojů.

Nechtěli jsme, aby v testu byl zastoupen naprosto každý model, vybírali jsme místo toho typické zástupce jednotlivých výrobců. Všechny značky dostupné na trhu se nakonec nezúčastnily, sestava testovaných navigací ale podle našeho názoru přesto dobře reprezentuje český navigační svět. Počet přístrojů, které se dostaly do testu, přibližně odpovídá významu značky a počtu jejích modelových řad.

Pokud se tedy ptáte, proč se v testu neobjevil nějaký konkrétní model nebo výrobce, má to dva důvody. Možná jsme to nechtěli, protože testujeme jiný, velmi podobný model. Anebo se přístroj do testu nepodařilo zajistit.

 

Jak se testovalo, ale opravdu stručně

O metodice testu se později rozepíšu podrobněji. Před tím, než si prohlédnete tabulku s hodnocením, byste ale měli znát její základy.

Test měl dvě části. V první jsme od stolu hodnotili parametry a funkce. Byly rozděleny do kategorií, každé vlastnosti a kategorii byla přiřazena váha, výsledkem je procentuální hodnocení.

V druhé části jsme s navigačními přístroji vyrazili na testovací jízdy po stanovené trase a hodnotili, jak navigují. Porovnávali jsme rozdíly mezi stanoveným referenčním navigačním postupem a realitou v přístroji. Také tady bylo výsledkem procentuální hodnocení. Po jeho sloučení s výsledkem první části testu jsme dostali celkové hodnocení navigačního přístroje.

 

Výsledky testu navigací

Tabulku s výsledky není nutné podrobně popisovat. Jednoznačně je vidět sloupec s cenou, s celkovými výsledky, s výsledky hodnocení vlastností a s hodnocením jízdní části.

V hodnocení nedáváme vůbec žádnou váhu ceně, nepočítáme s ní. Protože je ale tento parametr velmi důležitý, podívejte se ještě na výsledky rozdělené do tří kategorií: do 5 000 Kč; od 5 000 do 8 000 Kč; nad 8 000 Kč:

Protože jsme omezeni šířkou sloupce, k první tabulce se mi nevešlo podrobnější hodnocení. Nenechám si ho ale pro sebe, zde si můžete prohlédnout výsledky jednotlivých kategorií, do kterých jsme hodnocené parametry rozdělili. V každém sloupci je červeným písmem vyznačeno pět nejlepších přístrojů.

 

Určitě si stáhněte podrobnou tabulku

Sliboval jsem tabulku ke stažení, ve které najdete podrobné výsledky. Co v ní najdete navíc oproti článku?

  • Mnohem lépe budete moci srovnat jednotlivé navigační přístroje, tabulky zobrazíte přes celý displej.
  • Navigace budete moci řadit podle různých kritérií.
  • Přečtete si slovní hodnocení vlastností každého přístroje.
  • Uvidíte podrobné bodové a procentuální hodnocení.
  • Prohlédnete si podrobné výsledky jízdních testů.
  • Sami budete moci zvolit poměr testů vlastností a jízdních testů v celkovém výsledku.
  • Budete moci nastavit své vlastní váhy kategoriím a hodnoceným vlastnostem.

Stáhněte si tabulku s podrobnými výsledky testu navigací Soubor je ve formátu Microsoft Excelu 2007 (xlsx), v tabulce totiž využíváme funkce, které starším verzím Excelu chyběly. Můžete vyzkoušet, jak dopadlo její uložení do staršího formátu xls, ale neslibuji zázraky. Zkuste případně také konvertor formátů Office 2007, který je zdarma dostupný pro starší verzi. Případně si stáhněte archiv se všemi listy uloženými v PDF. V tomto případě se ale nepodařilo převést některé speciální prvky, ve formátu PDF samozřejmě ztratíte možnost úprav vah a poměrů.

 

Doplněno 17. července 2009: Hlavní tabulka byla aktualizována drobnými opravami parametrů. Dynavixu Atto se celkové hodnocení změnilo z 71 % na 72 %.


V druhé části článku si přečtěte, jaké jsou závěry testu. Dozvíte se také podrobnosti o metodice, kterou jsme navigace testovali.

 

Témata článku: , , , , , Tom, Velký efekt, Celkový výsledek, Metodika hodnocení, Baba, Předchozí bod, Elko Trading, Pokušení, Průměrný přístroj, Test, Velký test, Velký,