Velký únik osobních dat z Instagramu. Ohroženo mohlo být až 49 milionů účtů!

Databáze Instagramu obsahující osobní data 49 milionů uživatelů byla vystavena na platformě Amazon Web Services a nahlédnout do ní mohl kdokoliv. Dočasně totiž nebyla chráněna žádným heslem. Mezi potenciálně ohrožené účty tak patří profily celebrit, influencerů i firemních profilů různých značek. Kdokoliv tak mohl získat biografické údaje, profilové obrázky, počty followerů, různé lokace, telefonní čísla a e-mailové adresy.

Únik se odehrál skrz databázi vlastněnou indickou společností Chtrbox, která influencerům platí za zveřejňování sponzorovaného obsahu na svých Instagramových účtech. Součástí uniklých dat bylo i interní hodnocení jednotlivých influencerů podle počtu followerů a počtu odpovědí na jimi vydané příspěvky na Instagramu. Někteří dotázaní influenceři potvrdili, že uniklý e-mail a telefonní číslo použili při registraci na Instagram, i to, že se společností Chtrbox nikdy neměli co do činění.

Facebook, který Instagram koupil v roce 2012 za miliardu dolarů potvrdil, že situaci vyšetřuje: „Zjišťujeme zda výše popsaná uniklá data, zejména e-maily a telefonní čísla, pocházela z Instagramu nebo z jiných zdrojů. Dotázali jsme se společnosti Chtrbox, abychom porozuměli tomu, odkud data pochází, a jak se stalo to, že byla publikována veřejně.“ Ale zrovna mateřský Facebook má co vyprávět, v březnu vyšlo najevo, že stovky milionů hesel ukládal v běžně čitelném formátu.

Stojí za vším „zlý Facebook“ nebo neopatrnost uživatelů při sdílení dat?

Zdroj Techcrunch

Diskuze (3) Další článek: Motorola One Vision: Zachyťte životní okamžiky. I při slabém osvětlení

Témata článku: Facebook, Sociální sítě, Instagram, Únik, Milión účtů, Účet, Osobní data, Data, Telefonní číslo, Velký únik, AWS, Follower


Určitě si přečtěte

Hodinky Huawei se naučily instalovat aplikace a reagovat na notifikace. Ale…
Filip Kůžel
Polochytré hodinkyTýden mobilně
Android 12 přinese nové prostředí. Google ukázal, jak bude vypadat
Vladislav Kluska
Android 12BetaAndroid
Samsung Galaxy Watch 4 se blíží. Hodinky zřejmě dokáží změřit glykémii
Martin Chroust
Krevní cukrSpekulace
RECENZE: Samsung Galaxy A52 5G – I letos má zaděláno na bestseller

RECENZE: Samsung Galaxy A52 5G – I letos má zaděláno na bestseller

** Otestovali jsme další letošní nové „áčko“, které by se mohlo stát mainstreamem ** Podobnost s Galaxy A72 je, až na baterii a jeden foťák, dost velká ** Sáhnete po levnější LTE verzi nebo po výkonnější 5G variantě?

Martin Chroust | 29

Martin Chroust
GalaxyRecenze
RECENZE: Nokia 8.3 5G – dlouhé čekání na telefon Jamese Bonda

RECENZE: Nokia 8.3 5G – dlouhé čekání na telefon Jamese Bonda

** Design a modrá barva je parádní, to se musí nechat ** Výkony ultraširokého foťáku jsou slabé, škoda ** Telefon má čistý Android 11, ten ale bude potřebovat péči

Jakub Michlovský | 16

Jakub Michlovský
Android OneRecenze