Po delší době tu máme další návrat jedné z velkých mobilních značek, která to po letech zkusí opět na trhu. Řeč je o značce luxusních telefonů Vertu, která oficiálně skončila před 5 lety. Firma měla poměrně pestrou historii jelikož vznikla už v roce 1998, kdy se oddělila od úspěšné Nokie, která jí pak i dodávala komponenty, ačkoliv šlo oficiálně o britskou firmu zakládající pověst si na ruční výrobě.
Pestrá historie
Značka šla vždy cestou luxusu, přičemž si zakládala i na ruční výrobě. Známá byla také drahými materiály, což se projevovalo i na ceně, která běžně šplhala do desítek tisíc až nízkých stovek tisíc korun. Jakožto luxusní stylové zařízení však byly telefony Vertu často prezentovány jako módní doplněk.


Vertu dokonce představilo i skládací telefon Ayxta Fold
Stejně jako se s krizí po příchodu iPhonu a prvních Androidů potýkala Nokie, tak se nedařilo ani Vertu. V roce 2012 tak Nokia tuto značku prodala investiční skupině EQT, čímž započala sestupná dráha této značky. Ještě v roce 2013 se sice ještě značce dařilo a prodávala své telefony ve stovkách prodejen po celé světě, přičemž na poměry luxusních značek měla poměrně silnou uživatelskou základnu čítající stovky tisíc zákazníků.
Už v roce 2015 ale přišly další problémy a firma byla prodána čínské společnosti Godin Holdings, ale ani zde osud značky neskončil a jen o pár měsíců později byla prodána kontroverznímu tureckému podnikateli Hakanovi Turzanovi, který nakonec v roce 2017 nechal zkrachovat.
Naváže tam, kde skončilo
Teď ale firma překvapivě ohlásila návrat a na webu se chlubí opět britskou adresou a její web se opět plní telefony. Vidět zde můžeme stylové tlačítkové telefony řady Signature s typicky ostrými tvary, kůží, nerezové oceli či zlata. V portfoliu nesmí chybět ani smartphony nové řady iVertu, které se chlubí pravou kůží z aligátora, telete či ještěrky, navíc doplněné o diamanty. Jejich cena startuje na 2 900 dolarech (77 tisících Kč).
Vrcholem v portfoliu je pak skládací telefon Vertu Ayxta Fold s koženými zády, Má design i výbavu, která vychází z čínského telefonu Royole FlexPai 2, a to včetně 7,8" ohebného displeje a staršího procesoru Qualcomm Snapdragon 865. Stejná je i čtveřice fotoaparátů s netradičními rozlišeními 64 + 32 + 16 + 8 Mpx. Cenově vychází v přepočtu zhruba na 140 tisíc korun. To vzbuzuje i otázku, kdo za značkou Vertu stojí dnes. Firma sice vystupuje jako Vertu International Corporation Limited sídlící ve Velké Británii, ovšem s čínským vedením.
Zaměření na Asii firma nepopírá, dokonce říká, že tam přesunula vývojové oddělení a už nějakou dobu zde představuje nové telefony. Nyní se ale značka pomalu vrací na globální trh, o čemž svědčí i její probuzení na sociálních sítích. Na druhou stranu příspěvky často působí lacině, videa mívají nevalnou kvalitu a i lámaná angličtina na webu vzbuzuje mírné pochybnosti. Přesto to ale značka myslí s návratem vážně. Uvidíme, jak dlouhého trvání bude tento pokus mít.
Vertu Ayxta Fold:



