Vertu se vrací. Opět jde cestou luxusu a drahých materiálů, ale ukázalo i skládací telefon

  • Vrací se pět let od svého krachu, po kterém paběrkovala v Číně
  • Kůže, zlato, diamanty - s tím vším se počítá
  • Značka ukázala i svůj první skládací telefon

Po delší době tu máme další návrat jedné z velkých mobilních značek, která to po letech zkusí opět na trhu. Řeč je o značce luxusních telefonů Vertu, která oficiálně skončila před 5 lety. Firma měla poměrně pestrou historii jelikož vznikla už v roce 1998, kdy se oddělila od úspěšné Nokie, která jí pak i dodávala komponenty, ačkoliv šlo oficiálně o britskou firmu zakládající pověst si na ruční výrobě.

Pestrá historie

Značka šla vždy cestou luxusu, přičemž si zakládala i na ruční výrobě. Známá byla také drahými materiály, což se projevovalo i na ceně, která běžně šplhala do desítek tisíc až nízkých stovek tisíc korun. Jakožto luxusní stylové zařízení však byly telefony Vertu často prezentovány jako módní doplněk.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Vertu dokonce představilo i skládací telefon Ayxta Fold

Stejně jako se s krizí po příchodu iPhonu a prvních Androidů potýkala Nokie, tak se nedařilo ani Vertu. V roce 2012 tak Nokia tuto značku prodala investiční skupině EQT, čímž započala sestupná dráha této značky. Ještě v roce 2013 se sice ještě značce dařilo a prodávala své telefony ve stovkách prodejen po celé světě, přičemž na poměry luxusních značek měla poměrně silnou uživatelskou základnu čítající stovky tisíc zákazníků.

Už v roce 2015 ale přišly další problémy a firma byla prodána čínské společnosti Godin Holdings, ale ani zde osud značky neskončil a jen o pár měsíců později byla prodána kontroverznímu tureckému podnikateli Hakanovi Turzanovi, který nakonec v roce 2017 nechal zkrachovat. 

Naváže tam, kde skončilo

Teď ale firma překvapivě ohlásila návrat a na webu se chlubí opět britskou adresou a její web se opět plní telefony. Vidět zde můžeme stylové tlačítkové telefony řady Signature s typicky ostrými tvary, kůží, nerezové oceli či zlata. V portfoliu nesmí chybět ani smartphony nové řady iVertu, které se chlubí pravou kůží z aligátora, telete či ještěrky, navíc doplněné o diamanty. Jejich cena startuje na 2 900 dolarech (77 tisících Kč).

Vrcholem v portfoliu je pak skládací telefon Vertu Ayxta Fold s koženými zády, Má design i výbavu, která vychází z čínského telefonu Royole FlexPai 2, a to včetně 7,8" ohebného displeje a staršího procesoru Qualcomm Snapdragon 865. Stejná je i čtveřice fotoaparátů s netradičními rozlišeními 64 + 32 + 16 + 8 Mpx. Cenově vychází v přepočtu zhruba na 140 tisíc korun. To vzbuzuje i otázku, kdo za značkou Vertu stojí dnes. Firma sice vystupuje jako Vertu International Corporation Limited sídlící ve Velké Británii, ovšem s čínským vedením.

Zaměření na Asii firma nepopírá, dokonce říká, že tam přesunula vývojové oddělení a už nějakou dobu zde představuje nové telefony. Nyní se ale značka pomalu vrací na globální trh, o čemž svědčí i její probuzení na sociálních sítích. Na druhou stranu příspěvky často působí lacině, videa mívají nevalnou kvalitu a i lámaná angličtina na webu vzbuzuje mírné pochybnosti. Přesto to ale značka myslí s návratem vážně. Uvidíme, jak dlouhého trvání bude tento pokus mít.

Vertu Ayxta Fold:

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
 
 
Diskuze (3) Další článek: Recenze mobilu Samsung Galaxy S22+. Zlatá střední cesta pro ty, kteří se nemohou rozhodnout

Témata článku: , , , , , , , Diamant, Qualcomm Snapdragon, Asie, Velká Británie, Krach, Material, Značka, Skládací telefon, Telefon, Signature, Úkaz,