Verzo Kinzo: Android pro patrioty [recenze]

Značka Verzo vznikla v Česku, její první smartphone Kinzo má původ v Číně, ale na designu pracovalo české studio. Jak to celé funguje dohromady?

O smartphonu Verzo Kinzo jsme vás na MobilManii informovali již několikrát. Jde o první český Android a už z toho důvodu si telefon rozhodně zaslouží naši pozornost. Dokáže překvapit i zaujmout, rozhodně se ale nejedná o telefon pro každého. Kinzo bychom mohli hned na začátku recenze nazvat Androidem patriotů a individualistů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Verzo Kinzo na oficiálních tiskových snímcích

Klíčové vlastnosti:

 • originální nevšední design
 • luxusní balení s bohatým příslušenstvím v ceně
 • prostorný displej s dostatečným rozlišením
 • Android s vlastní grafickou nadstavbou Verzo GUI

Hlavní nedostatky:

 • plastové provedení a relativně velké rozměry nemusí vyhovovat každému
 • starší verze Androidu 2.2
 • jen průměrný fotoaparát

Verzo Kinzo
Verzo KinzoPrvní telefon značky Verzo s českými kořeny. Jeho design má na svědomí české studio Novague, operačním systémem je Android s nadstavbou od výrobce a srdcem technické výbavy je gigahertzový procesor TI OMAP 3630. S mobilem dostanete navigaci Sygic zdarma.rozměry a hmotnost: 132 × 72 × 12,3 mm, 155 g
displej: 4,3'', TFT LCD, 480 × 800, kapacitní
sítě: GSM (čtyři pásma), WCDMA (tři pásma), GPRS, EDGE, HSPA (?|? Mb/s)
konektivita: USB, Wi-Fi, Bluetooth, 3,5mm jack
paměť: 512 MB, 512 MB RAM, microSDHC
baterie: 1 590 mAh, procesor: Cortex-A8 1 000 MHz
hardware: GPS, digitální kompas, akcelerometr
operační systém: Android 2.2 (Froyo)
fotoaparát: 5Mpx (2 592 × 1 944), video, autofocus, diodový blesk
73%
hardware
N/A*
software
katalogpreviewinfo výrobce
cena: 8 000 Kč

Královské balení

Opakovat vše, co už bylo o Verzu řečeno, je myslím zbytečné, pokud vás zajímají detailní informace, podívejte se sem. Tentokrát budeme stručnější. Verzo Kinzo je česko-americký projekt. Vyznačuje se velmi svébytným provedením, na kterém se podílelo studio Novague Design. Kromě nevšedního vzhledu se telefon může pochlubit i velmi bohatým příslušenstvím, výrobce deklaruje velkou provázanost s komunitou uživatelů. Spolupráce asi opravdu funguje, když se totiž uživatelům nezdála počáteční cena přístroje, společnost neváhala a snížila ji. Zmínit se musím i o upraveném uživatelském prostřední s názvem Verzo GUI, jeho popisu se ale dočkáte v recenzi.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
V obrovské krabici najdete spoustu doprovodného příslušenství

Pokud jste zvyklí na prodej telefonů v malých nenápadných krabičkách, Verzo Kinzo vás nejspíše ohromí. Obal má na délku přes 30 centimetrů a vypadá velmi kvalitně. Rozhodně ve vás dokáže vyvolat velké očekávání, co najdete uvnitř. A rozhodně toho není málo! Tam, kde ostatní dávají jen nabíječku a kabel, dostanete od Verza také pouzdro na mobil, ochranné fólie na displej, nabíječku do auta, sluchátka (bohužel nejdou použít jako handsfree), 8GB microSDHC kartu a kupón pro aktivaci navigace Sygic s mapami Evropy a Ruska. V rozšířené verzi balení objevíte ještě držák do auta.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nechybí pouzdro a držák do auta

Pokud tedy někdo žehrá nad cenou přístroje, měl by si uvědomit, že dostává navíc výbavu v hodnotě přinejmenším 1 500 Kč. Jinou věcí samozřejmě je, že by spousta uživatelů ocenila, kdyby se telefon prodával bez tohoto příslušenství a byl ještě levnější.

Kompletní obsah balení zahrnuje:

 • telefon Verzo Kinzo
 • paměťová karta microSD 8 GB
 • ochranná fólie na displej lesklá
 • ochranná fólie na displej matná
 • nabíječka do sítě
 • nabíječka do auta z leštěné oceli
 • USB kabel
 • sluchátka
 • kožený obal VERZO
 • kupón s kódem na stažení map EU (Sygic)
 • rychlý návod

Neotřelý design

Verzo Kinzo dokázalo na dnešní dobu něco takřka neuvěřitelného, jedná se o smartphone s dotykovým displejem a velmi originálním vzhledem. Troufám si tvrdit, že podobný mobil hned tak neuvidíte. Na druhou stranu, hodnocení designu je hodně subjektivní, telefon se rozhodně nezalíbí všem. Z mého pohledu chybí Verzu především nějaké sympatičtější barvy, plastový telefon v kombinaci šedé a černé vypadá zbytečně lacině, nadměrná velikost (132 × 70 × 12 mm) mu také možná přidává na neohrabanosti. Buďme ale vděční za originalitu a pochvalme výrobce, že se hned svým prvním mobilem snaží odlišit a nesází na jistotu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Verzo Kinzo si jen tak s nějakým telefonem dozajista nespletete

Zajímavé jsou na Verzu Kinzo především ostré hrany, které vystupují z pravého a levého boku přístroje, horní hrana je pak alespoň zkosená. V rovině je pouze zadní kryt a spodní část přístroje. Pěkný designový nápad kazí zvolený materiál. Ne že by byl plast a priori špatný, ale provedení hrubého a matného plastu na Kinzu dává vzpomenout na bytelnou, leč na pohled ne příliš lákavou elektroniku z 80. let. Protože retro je stále módní, nemůžeme ani toto zpracování odsoudit jako nepovedené a design přístroje tedy shrneme jako velmi kontroverzní.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Na těle vidíme podpis českého designérského studia Novague

Originalitu se podařilo dostat i do vzhledu ikonek pod displejem, především tlačítko Home vypadá jinak, než jsou uživatelé Android telefonů zvyklí. Na bocích přístroje jinak najdete typickou přehlídku tlačítek. Horní zkosená hrana ukrývá zapínací klávesu, která se mi právě kvůli zkosení neovládala zrovna nejlépe. V levé horní části jsou tlačítka upravující hlasitost, ještě o kousek výše je audiokonektor. Jeho umístění není ideální, sluchátka v balení ale mají zahnutý 3,5mm jack. Když ale připojíte vlastní sluchátka, bude vám umístění konektoru vadit. Naopak bezproblémové je umístění microUSB a hlasitého reproduktoru na spodní hraně. Záda mobilu jsou až zbytečně fádní, černou plochu krytu narušuje jen objektiv 5 Mpx fotoaparátu s přisvětlovací diodou, zmínka o výrobci a autorech designu.

Displej a hardware

Verzo Kinzo má displej se sympatickou velikostí 4,3" a rozlišením 480 × 800 bodů. To jsou stejné parametry, jako má například etalon Androidů Samsung Galaxy S II. Srovnávat se s ním Verzo ale nemůže. Má pouze obyčejný TFT LCD displej a rozhodně by mu prospěla lepší čitelnost na slunci. Pokud si na displej nalepíte některou z ochranných fólií z balení, situace se ještě zhorší. Displej pochopitelně zvládá automatickou regulaci jasu, umí se překlápět, nechybí proximity senzor, ale k úplné špičce ho jednoduše zařadit nemůžeme.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Také boční ovládací tlačítka podléhají diktátu nepravidelných čtyřúhelníkových tvarů

O chod starší verze operačního systému Android 2.2 Froyo se stará 1GHz procesor TI OMAP a 512 MB RAM. Stejnou hodnotu má i interní paměťové úložiště, je nutné ale počítat s tím, že část kapacity si v obou případech vezme samotný chod systému. S pamětí pro ukládání dat ale nemusíte mít díky 8GB kartě žádné starosti. Datové přenosy mě už u dnešních smartphonů ani nebaví popisovat, k dispozici máte vše od GPRS po HSPA, nechybí ani Wi-Fi nebo GPS. Nikdy naopak neuškodí zmínit kapacitu baterie, 1 590 mAh určitě není málo, při alespoň trochu intenzivnějším využití ale počítejte se standardní jednodenní výdrží.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Baterie má slušnou kapacitu 1 590 mAh, rekordman ve výdrži ale není

Verzo GUI

Právě takto se jmenuje grafické prostředí, které Verzo Kinzo používá. Bohužel, vyčítat by se dalo mnohé. Že telefon používá pouze Android 2.2, za to grafika vinit nemůžeme, že ale chybí počeštění v menu Settings, nebo dostanete jen chudou nabídku widgetů, to už je větší problém. Nezbývá než přát, aby se Verzo komunita co nejrychleji rozšiřovala a donutila výrobce k úpravám. Zajímavých nápadů totiž najdete jen málo. Osobně se mi hodně líbilo, že menu Settings je rozděleno na dvě části. V té první, jednodušší určujete počet pohotovostních obrazovek, defaultní displej, rotaci displeje, nebo dobu podsvícení. Teprve, když vás zajímají pokročilejší nastavení, vyberete další volbu Settings a rázem se dostanete do typického nastavení telefonů Android.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zamykací obrazovka, pohotovostní plocha a nastavení prostředí Verzo GUI

Pohotovostní displeje nabízí ve spodu stránky čtyři ikonky (změnit se mi je nepodařilo), a sice telefon, zprávy, e-mail a vstup do hlavní nabídky. Horní vysouvací lišta sdružuje informace a oznámení, chybí ale např. přepínače pro Wi-Fi či GPS, které ale zase existují v podobě widgetu. Těch nabízí telefon celkem čtrnáct, přímo od výrobce je myslím jen Verzo Weather, zbytek je standardní nabídka Androidu. Na tu ostatně narazíte, i když začnete procházet jednotlivé položky hlavní nabídky. Ta má podobu mřížky ikonek, která roluje směrem dolů. Všechny ikony jsou v šedém obdélníku, což vypadá graficky moc pěkně. Líbit se vám ale nebude divně trhané rolování při procházení. Ne, že by telefon byl pomalý, spíše na dotyky reaguje až příliš horlivě.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Součástí příslušenství jsou také ne příliš kvalitní sluchátka

Ale zpět k položkám nabídky. Najdete zde standardní nabídku od Googlu jako jsou Mapy, Místa, Gmail, Market nebo Talk. Hodí se upravené menu pro ovládání v autě, nebo ikonky hlasového vyhledávání a vytáčení. Oproti standardnímu Androidu jsem neobjevil žádné změny v Galerii, Hodinách, Kalkulačce nebo třeba přehrávači hudby. Navíc je snad jen správce souborů. Pro uživatele telefonů LG nebo Samsung možná vše bude působit málo efektně, důležitá je ale spolehlivost funkcí a s tou nemá Verzo žádné problémy. Také zprávy a klávesnice jsou převzaty z Androidu a je to jen dobře. Na klávesnici se píše výborně, překlepy jsem nedělal, ani když byl displej ve vertikální poloze.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Hlavní nabídka je vertikální, každá ikona je má svůj rámeček

Není pro každého

U hudby mne bohužel docela zklamala přibalená sluchátka. Pokud jste zvyklí na trochu lepší kvalitu, sluchátka vás neosloví, hodí se jen kvůli zahnutému jacku. Nechybí samozřejmě ani fotoaparát. Má rozlišení 5 Mpx a z funkcí nabízí měření expozice, různé režimy zaostření, efekty, blesk a vyvážení bílé barvy. Fotky mají spíše průměrnou kvalitu, platí pro ně obvyklá poučka, že za dobrého světla mohou vypadat velmi dobře, s horšími podmínkami se ale srovnávají těžko.

Ukázkové fotografie v maximálním rozlišení:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Verzo Kinzo je určitě zajímavý mobil, není ale pro každého. Líbit se bude všem, kdo žádají něco originálního, plusové body si zaslouží i bohaté příslušenství. Zklamání možná připraví standardní nabídka funkcí a aplikací, kde po originalitě naopak mnoho stop nenajdete. Patrioti mají jasno, pro ostatní je to ale těžké rozhodování. Asi je třeba neprve vyzkoušet mobil na vlastní kůži, až poté uvidíte, jestli vás nadchne nebo nechá chladnými.

Diskuze (47) Další článek: Toshiba Excite X10: tenký 10 palcový tablet s Androidem [CES 2012]

Témata článku: Verzo, , , Samsung Galaxy, Samsung Galaxy S, Samsung Galaxy S II, Verzo Kinzo, Velké očekávání, Podobný mobil, Kompletní obsah, Nevšední design, Cena přístroje, Neotřelý design, Pro +, Český kořen, Nova design, Doprovodné příslušenství, #Android, Prostorný displej,