Víc než polovina Čechů používá mobilní data v roamingu, mimo země EU ale málokdo

Češi se naučili pracovat s výhodami evropského regulačního institutu „Roam like at home“ (RLAH), díky kterému lze v rámci zemí Evropské unie (a některých dalších evropských států) používat služby svého českého operátora za stejných podmínek jako doma. Znamená to, že i v zahraničí v těchto zemích máte k dispozici stejný nebo velmi podobný objem volných jednotek jako při volání a datování na českém území.

Podle průzkumu srovnávače Ušetřeno.cz více než polovina, konkrétně 56,4 procent respondentů průzkumu využívá mobilní data i v zahraničí. Převážná většina z nich, téměř 85 procent, ovšem výhradně v zemích Evropské unie, kde lze využívat roamingové služby dle podmínek RLAH. Jen zhruba každý šestý dotázaný si nechá data zapnutá i v mimounijním zahraničí, což se může při nedokoupení nějakého roamingového balíčku ukázat jako drahý špás. Dnes už notoricky známým příkladem s absurdní cenovkou je Tunisko, kde podle ceníku T-Mobilu zaplatíte za 1 MB přenesených dat v roamingu astronomických 360 Kč.

Během dovolené, kdy člověk častěji něco hledá na mobilu a nemá tak snadný přístup k volné Wi-Fi, ale snadno může dojít i k přečerpání „domácího“ objemu FUP. Podle průzkumu se to stalo 20 % respondentů. V takovém případě můžete buď data přímo dokoupit u svého operátora (to ale obvykle bývá cenově dost nevýhodné), anebo můžete surfovat dál, pokud vás hostitelská síť zahraničního operátora nezastaví. V takovém případě vám může váš domácí operátor data dodatečně doúčtovat, ale maximálně za evropským stropem stanovenou regulovanou částku (aktuálně 52 Kč za 1 GB včetně DPH), která vychází ve většině případů lépe než předem dokupovaná data u českých operátorů.

Kolik dat můžu čerpat v EU?

Pro výpočet povoleného objemu dat v režimu „Roam like at home“ se využívá vzoreček, do kterého nijak nevstupuje objem volných jednotek na domácím území, a to proto, aby se dalo kalkulovat i s datově neomezenými tarify. Čeští zákazníci tak nejsou v evropské konkurenci mnohem výhodnějších tarifů nijak „biti“, naopak vysoká domácí cena tarifu je v tomto případě výhodou.

Do vzorečku totiž vstupuje totiž právě pouze cena paušálu (bez DPH) a tzv. velkoobchodní roamingový strop, který určuje EU (aktuálně je cena stropu 42,93 Kč za 1 GB). Spočítá se takto:

Cena tarifu (bez DPH) ÷ velkoobchodní strop × 2 = váš objem dat v EU

Příklad: Používáte tarif 4 GB Plus s výhodou Pořád online od T-Mobilu s paušálem 585 měsíčně. Cena tarifu bez DPH činí 483,50 Kč. Po vydělení velkoobchodním roamingovým stropem (42,93) a vynásobení dvěma získáváte měsíční objem 23 GB dat využitelný v zemích EU (i v zahraničí potečou plnou rychlostí pouze první 4 GB).

Ušetřeno.cz dále zkoumalo chování spotřebitelů na dovolené doma, typicky na chatách a chalupách. Z průzkumu vyplynulo, že jen přibližně čtvrtina (24,8 procent) soukromých rekreačních objektů je připojena přes pevnou linku, zatímco více než dvě třetiny (68 procent) dotázaných se na chatě připojují prostřednictvím telefonu nebo mobilního modemu. Více než 7 procent respondentů si ale není jistých, jakým způsobem se na chatě nebo chalupě připojují k internetu.

Diskuze (4) Další článek: Androidy dostanou záplatu NFC. V některých situacích jdou z telefonu načíst detaily uložené platební karty

Témata článku: Mobilní data, Internet, Statistika, EU, Roaming, FUP, Evropská unie, Průzkum, Regulace, Polovina Čechů, Tunisko, Objem, Operátor, RLAH, DPH, Data