Víme, kdy se vám vyplatí koupit mobil

Mobilní telefony zlevňují, to není žádná novinka. Ale víte, jak zlevňují? Zjistili jsme, u kterých značek klesá cena nejrychleji a kde je nutné počkat déle. Pomocí údajů v článku sami dokážete spočítat, kdy asi klesne cena vybraného telefonu na úroveň, která už bude přijatelná. Najdete zde také žebříčky telefonů, jejichž cena padá nejrychleji nebo nejpomaleji.
Víme, kdy se vám vyplatí koupit mobil
Kapitoly článku
Každý týden v pravidelném pondělním článku zvěstujeme dobré zprávy o zlevňování mobilních telefonů. Napadlo nás, že bychom se na změny cen mohli podívat více komplexně – porovnat, jak se u jednotlivých značek a modelů měnily ceny v průběhu uplynulého roku.

Při analýze jsme vyšli z ceníků, které pravidelně každé pondělí vydává distributor mobilních telefonů GSMobile Group. Sledujeme je už více než rok, přesně od 9. srpna 2004. GSMobile distribuuje všechny hlavní značky a v podstatě všechny telefony dostupné na českém trhu. Důležité je, že kromě dealerských cen udává i maloobchodní ceny s DPH. Ceny sice nepatří mezi nejnižší, zejména v internetových obchodech lze telefony sehnat podstatně levněji, více než absolutní hodnota cen je ale v tomto případě důležitější spojitost, jeden stále stejný zdroj.

V tabulce, kterou jsme analyzovali, bylo téměř deset tisíc hodnot. Vyřadili jsme z ní značky, které byly zastoupeny třeba jen v několika modelech, typicky Jablotron nebo Palm, a také GPRS modemy a autotelefony.

V článku najdete několik analýz. Na databázi telefonů a cen se podíváme souhrnně i po jednotlivých značkách. Vyjádříme, jakou průměrnou slevu můžete od jednotlivých výrobců čekat každý týden, a kvůli zpřesnění to posléze uděláme ještě u různých cenových tříd mobilních telefonů. Zjistíme také, jak velký procentuální pokles je typický pro jednotlivé značky po dvou, čtyřech až deseti měsících prodeje. Dočkáte se i charakteristiky jednotlivých výrobců a přehledu mobilních telefonů, jejichž cena nejvíc a nejméně klesla.

Který výrobce zlevňuje nejrychleji?

Průměrný pokles cen samozřejmě nemá smysl hodnotit u produktů, které se v nabídce udržely jen pár týdnů. Pro všechny analýzy jsme proto napřed vyloučili všechny telefony, které byly v ceníku kratší dobu než třicet týdnů (tedy přes sedm měsíců).

Zjistili jsme, že průměrný telefon každý týden zlevní o 63 Kč. Mezi jednotlivými značkami jsou ale podstatné rozdíly, které ukazuje následující tabulka. Výrobce jsme rovnou seřadili od těch, kteří s cenou hýbají nejvíc, až po ty, u kterých jsou pohyby méně výrazné.

Značka týdenní pokles
Sony Ericsson 121 Kč
Motorola 93 Kč
LG 71 Kč
Siemens 69 Kč
Alcatel 63 Kč
Panasonic 62 Kč
Samsung 58 Kč
Nokia 55 Kč
Sagem 33 Kč
Philips 30 Kč
Celkový průměr 63 Kč

Tato tabulka je ale samozřejmě velmi nepřesná. Nerozlišuje různé třídy mobilních telefonů. Je jasné, že rozdíl pět set korun je výraznější u telefonu s cenou tři tisíce než u smartphonu za dvacet. Proto jsme stejnou analýzu provedli ještě jednou a tentokrát jsme mobily rozdělili do tří kategorií.

1. Mobily s počáteční cenou do pěti tisíc korun

V prvním případě jsme uvažovali s nejlevnějšími mobily, které i při svém uvedení nebyly dražší než pět tisíc korun. Průměrný týdenní pokles cen je nižší, jen 24 Kč. Změnilo se i pořadí značek a některé se do této kategorie ani nedostaly.

Značka týdenní pokles
Sagem 33 Kč
Philips 30 Kč
Siemens 25 Kč
Panasonic 25 Kč
Nokia 22 Kč
Motorola 17 Kč
Celkový průměr 24 Kč

Pro jistotu zopakuji, že čísla udávají průměrný pokles cen každý týden.

2. Mobily s počáteční cenou pět až deset tisíc korun

Následně jsme z databáze vybrali telefony, jejichž počáteční cena byla mezi pěti až deseti tisíci korunami – tedy v podstatě střední třídu. Průměrný týdenní pokles oproti předchozí kategorii narostl na rovných 50 Kč. Každý měsíc jde tedy o průměrnou slevu dvě stě korun. Značky opět změnily pořadí.

Značka týdenní pokles
LG 71 Kč
Motorola 66 Kč
Panasonic 63 Kč
Alcatel 63 Kč
Sony Ericsson 59 Kč
Siemens 55 Kč
Samsung 54 Kč
Nokia 46 Kč
Sagem 33 Kč
Philips 31 Kč
Celkový průměr 50 Kč

3. Mobily s počáteční cenou nad deset tisíc korun

V této třetí kategorii zkoumáme nejvybavenější a nejluxusnější telefony, mezi které se dostaly i smartphony a komunikátory. Zde je pokles cen nejvyšší, cena každý týden klesne v průměru o 103 Kč. A jak si stojí jednotlivé značky?

Značka týdenní pokles
Panasonic

242 Kč

Motorola

162 Kč

Sony Ericsson

141 Kč

Siemens

95 Kč

Nokia

80 Kč

Samsung

76 Kč

Celkový součet

103 Kč


V druhé kapitole najdete to nejdůležitější: analýzu poklesu cen telefonů jednotlivých značek po dvou, čtyřech až deseti měsících prodeje. Je zde také charakteristika výrobců a přehled telefonů, které za uplynulý rok nejvíc a nejména zlevnily.

Témata článku: Ostatní, LG L1100, Motorola C115, Motorola MPx200, Motorola Razr, Motorola Razr V3, Motorola V300, Motorola V80, Nokia 1100, Nokia 2650, Nokia 3100, Nokia 3410, Nokia 3510i, Nokia 6100, Nokia 6600, Nokia 6600 fold, Nokia 6600 slide, Nokia 6630, Nokia 7270, Nokia 8910i, Nokia 9500, Panasonic G51, Panasonic X300, Panasonic X500, Panasonic X700


Určitě si přečtěte

Android 12: Nainstalovali jsme první preview, tady jsou hlavní novinky
Filip KůželVladislav Kluska
Android 12Video
Zkoumáme první selfie kameru schovanou v displeji. Převládají rozpaky
Filip KůželMartin Miksa
Selfie v displeji
Nejlepší univerzální tarif za tři stovky. Vodafone se spojil s Kauflandem
Lukáš Václavík
Tarify a mobilní službyVodafone
Tim Cook: Apple pracuje na něčem ještě větším, než je iPhone [komentář]
Filip Kůžel
KomentářTim CookHospodaření a finance
Hodinky Huawei se naučily instalovat aplikace a reagovat na notifikace. Ale…
Filip Kůžel
Polochytré hodinkyTýden mobilně
O tom, jak DxO zadupal špičkový Samsung. Kritika se cení, ale nesmíte při ní dělat chyby
Filip KůželJan LáskaMartin Miksa
DxOMarkTýden mobilně