Virtuální RAM jako nová funkce smartphonů. Užitečná věc, nebo jen marketing?

U telefonů za poslední roky můžeme sledovat různé trendy. Nově je takovou funkcí DRE (Dynamic RAM Expansion) označovaná také jako virtuální RAM. Ta umožní telefonu využít část vnitřního úložiště jako doplněk operační paměti. Samozřejmě se rychlost úložiště nemůže rovnat rychlosti RAM, ale to zde nehraje roli, dokonce není ani příliš zásadní jaký typ úložiště máte. Virtuální RAM totiž nemá sloužit k načítání aplikací ani částí systému, ale jako pouhá rezerva pro stávající RAM.

V případě, že spustíte tolik aplikací, na které již operační paměť nestačí a za běžných okolností by telefon některé starší spuštěné aplikace začal ukončovat, nyní je místo toho vezme a odloží do virtuální RAM. Operační paměť pak využije primárně pro ty akutní, které je třeba spustit hned. V případě, že se později paměť uvolní, odložené aplikace si do ní načte zpátky. Ač se to tak některé firmy snaží prodat, virtuální RAM nemá zrychlit telefon, ale pomůže k tomu, aby se co nejvíce dříve spuštěných aplikací nemuselo v budoucnu zdlouhavě načítat od začátku.

Stačí softwarový update

Užitečný trik, ale přitom nejde o žádnou přelomovou novinku, stejnou funkci znají uživatelé dlouhé roky z počítačů, hlavně z operačního systému Linux. Až nedávno, kdy se dostala na první telefony, si získala více pozornosti, když ji rychle adaptovala spousta výrobců jako Xiaomi, Vivo, OnePlus nebo Realme. První jmenovaná značka ji díky MIUI 12.5 rozšířila už téměř na dvacítku telefonů. 

Funkci hodně tlačí také značka Realme, která s ní přišla u levného telefonu Narzo 30 a nyní oznámilo rozšíření funkce pomocí OTA aktualizace i na telefony řady Realme 8. Xiaomi pak chystá také další rozšíření a to s aktualizací MIUI 13.

Funkci DRE zpětně získá také například Realme 8:

Diskuze (27) Další článek: Máte doma žárlivce? Tak pozor, stalkovací malware v telefonu patří v Česku k nejčastějším hrozbám

Témata článku: Realme, Xiaomi, Android, Smartphony, Update, Aktualizace softwaru, Linux, Operační paměť, RAM, Marketing, Paměť, Virtuální RAM, Telefon, Nová funkce, Užitečná věc, Aplikace, Funkce, DRE, Telefony s Androidem na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v srpnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v srpnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Android 12L. Na kolik zařízení vlastně tento systém dorazil, a jak zjistíte, zda jej máte i ve svém telefonu?

Android 12L. Na kolik zařízení vlastně tento systém dorazil, a jak zjistíte, zda jej máte i ve svém telefonu?

** Od představní Androidu 12L už brzy uběhne 10 měsíců ** Systém se distribuuje od března, a zatím se příliš nerozšířil ** Jak poznat, že běží i u vašeho telefonu? Je to trochu oříšek...

Martin Chroust
Android 12LSkládací konstrukce
Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

** Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty ** Vlajkové modely jsou skoro jistota, dobře fotí ale i levnější přístroje ** Po kterých fotomobilech byste měli aktuálně sáhnout?

Jan Pánek
FotomobilyVýběry
Xiaomi Mix Fold 2 je skládačka s tenkým tělem. Skvělou výbavu podtrhuje fotoaparát Leica

Xiaomi Mix Fold 2 je skládačka s tenkým tělem. Skvělou výbavu podtrhuje fotoaparát Leica

** Xiaomi představilo svůj druhý skládací smartphone ** Vylepšil co mohl, dostal nový typ displeje a fotoaparát Leica ** Zatím je dostupný pouze v Číně

Martin Miksa
Skládací konstrukceLeicaVlajková loď