Visual Radio: vnímejte rádio i očima

Nová a ještě velmi málo známá technologie může obohatit klasický poslech rádia v mobilním telefonu. Díky ní se můžete účastnit soutěží, hlasovat v anketách nebo sledovat text písně. Visual Radio podporují nejnovější Nokie.
Visual Radio: vnímejte rádio i očima

Nokia představila nové tři nové telefony 3230, 7710 a 6020. O osobní zkušenosti s nimi jsme se s vámi podělili v tomto článku. U modelu 3230 padla v článku zmínka o tom, že podporuje službu Visual Radio. Služba vnáší do poslouchání rádia tak, jak ho známe, úplně nový rozměr. Stojí tedy za to říci si o ní více.  

Viditelné rádio

Služba Visual Radio je ještě velice mladá. Nokia se k technologii přihlásila zhruba před rokem, v říjnu 2003, a teprve letos v dubnu společnosti Nokia a HP společně oznámily, že s novou technologií vstupují na mobilní trh. Uplynulo jen několik měsíců a už je k dispozici zařízení, které technologii umí využít.

Systém Visual Radio je v podstatě klasické FM rádio, které je ale rozšířeno o datový kanál. Ten umožňuje při poslechu rádia zobrazovat na displeji mobilního telefonu další informace, které souvisejí s obsahem vysílání. Např. pokud rádio vysílá skladbu nějakého interpreta, může se na displeji objevit seznam jeho nejbližších koncertů. Díky službě Visual Radio se můžete také aktivně účastnit hlasování v anketách nebo se můžete třeba účastnit různých soutěží. Technologie totiž dovoluje přenášet i interaktivní obsah.  

Doplňkové informace jsou vysílány v paralelním kanále, který si můžete podle chuti zapnout a sledovat informace na něm a po chvíli jej třeba opět odpojit. Můžete si tak vybrat, kdy chcete za data v informačním kanále platit a kdy ne.

Zaplatíte když chcete

Obsah paralelního kanálu určuje a sestavuje příslušná rádiová stanice pomocí nástroje Visual Radio Tool. Vytvořený program se pak ukládá na speciálním serveru, který sleduje průběh vysílání a ve správný okamžik předává doplňkové informace. Server pozorně hlídá také správnou synchronizaci vysílaného informačního obsahu s vysíláním v rádiu. Díky tomu můžete službu kdykoli vypnout a v případě opětovného zapnutí se do vašeho mobilu dostanou opět aktuální data. 

Pokud jde o zpoplatnění služby, za klasické FM rádio pochopitelně neplatíte nic. Data v doplňkovém informačním kanále putují v podobě paketů technologií GPRS/EDGE a měla by být tedy zpoplatněna stejně jako GPRS/EDGE. Nicméně konečné rozhodnutí je vždy na operátorovi, který může za takováto přenášená data stanovit zvláštní poplatky. Pokud jde o množství přenesených dat, může se hodnota velmi lišit v závislosti na povaze informací v informačním kanále. Obrázky představují pochopitelně mnohem větší objem přenesených dat než pouze textové informace. Z praxe je ale zjištěno, že obvyklá hodnota dat služby Visual Radio se pohybuje někde v rozmezí 100 až 200 kB za hodinu.

U nás snad už brzy

Technologie Visual Radio je prozatím podporována Nokií, která ji implementovala např. do nového chytrého telefonu 3230 nebo do komunikátoru 7710. V budoucnu se počítá s tím, že podporu nové technologie bude možné dodatečně přidat i do starších modelů Nokia platformy Series 60, které jsou vybaveny rádiem. Má to však jeden háček. Samotné přijímání dat až takový problém není. Problém je synchronizovat přijímač rádia s nově přidanou aplikací na zobrazování informací. Pokud totiž přeladíte rádio na jinou stanici, musí se synchronně přepnout i zobrazované informace.

Jako první začala službu Visual Radio podporovat finská stanice Kiss FM a jako první operátor v této oblasti byl finský gigant Telia Sonera. U nás technologie zatím podporu mezi radiostanicemi nemá, ale firma Nokia, průkopník a šiřitel myšlenky Visual Radio, má v úmyslu spojit své snažení s některými tuzemskými rádii. A tak se může lehce stát, že už brzy budete moci rádio nejen poslouchat, ale i pozorovat.

Diskuze (2) Další článek: Kompletní přehled: audio a MMS pohlednice

Témata článku: Rádio, Ostatní, Konečné rozhodnutí, Kiss, Obvyklá hodnota, I/O, Správný okamžik, Rádiová stanice


Určitě si přečtěte