Víte, co je KISS? Systém varování od O2 pomáhá v krizových situacích, funguje už 10 let

Víte, co je KISS? Systém varování od O2 pomáhá v krizových situacích, funguje už 10 let

Operátoři, to nejsou jen služby volání, SMS nebo mobilního internetu, které většina zákazníků používá nejčastěji. Jsou to i různé nadstavby nad mobilní sítí, která se dá využít například pro systémy nouzové komunikace a varování v krizových situacích. Téma varování obyvatelstva je mimořádně aktuální po prosincovém útoku na Filozofické fakultě v Praze.

Každý z operátorů s celoplošnou sítí může využít svého komunikačního dosahu v případě tísňové pohotovosti. Takový systém u operátora O2 má název KISS (Krizový informační a svolávací systém), letos funguje bez výraznější pozornosti veřejnosti už 10 let. Za tu dobu přitom varoval před nebezpečím v nespočtu případů ohrožení života a pomohl v mnoha krizových situacích.

Řešení nabízí operátor jako komerční produkt soukromému sektoru i státní správě, nemocnicím nebo místním samosprávám. Systém má za úkol varovat před nebezpečím, pomáhá záchranářům rychle se dostat k lidem v ohrožení života nebo třeba okamžitě svolá krizový tým. Od svého vzniku v roce 2014 pomohl při řešení přibližně 90 000 incidentů, celkem rozeslal více než 6 250 000 SMS a provedl 575 000 volání.

Jak může vypadat zpráva rozeslaná KISSem:

„Toto je krizové hlášení, v budově se nachází nebezpečná osoba. Prosím, urychleně opusťte budovu hlavním východem.“

Systém umí na čísla do něj zapojená rozeslat tísňovou SMS zprávu. Ve stejný moment může probíhat automatický telefonát se stejným obsahem, i v několika různých jazycích, mohou se rozesílat e-maily nebo varovné zprávy do messengerů. Celkem má KISS k dispozici osm komunikačních kanálů, kterými ohrožené nebo zainteresované osoby může oslovit. Zároveň v případě ohrožení kontaktuje bezpečnostní a záchranné složky.

Systém KISS si každý zákazník, který jej využívá, může přizpůsobit na míru. Zapojit do něj lze různá externí zařízení, jako jsou čidla nebo senzory. Od roku 2018 ho využívá například Fakultní nemocnice Plzeň, kde s jeho pomocí svolávají odborné zdravotnické týmy, krizové štáby, bezpečnostní týmy a důležitou roli hraje také při oslovování definovaných skupin zaměstnanců i dalších externích subjektů.

Krizové systémy fungující na podobném principu, jako je KISS od O2, se začaly znovu intenzivněji řešit po prosincových událostech v Praze. Otevřela se debata o ochraně měkkých cílů (místa s vysokou koncentrací osob s nízkou či žádnou mírou zabezpečení, místa konání velkých sportovních a kulturních akcí atd.) a včasném varování ohrožených lidí. Operátor O2 hodlá svůj systém KISS nabídnout státu a jeho organizacím jako systémové řešení pro případ ohrožení veřejnosti.

Ukázka fungování krizového systému O2 KISS v praxi:

Určitě si přečtěte

Články odjinud