Vítězství evoluce, aneb zkusili jsme Apple Music

Oproti zavedené konkurenci Apple Music nepřináší zásadní výhody, přesto je zde pár detailů, které mohou znamenat triumf.
Klepněte pro větší obrázek
iOS 8.4 přináší Apple Music, lepší iBooks a opravu chyby s restartováním iPhonu po přijetí specifické sekvence Unicode znaků. Kompletní seznam změn je na screenshotu.
Klepněte pro větší obrázek
Služba Apple Music je od iOS 8.4 součástí aplikace Hudba, která je teď rozdělená do pěti částí: Pro vás, Nové, Rádio, Connect a Moje Hudba. Začněme u „Pro vás“: prvním krokem  je výběr stylu, interpretů a jiných kategorií, které chcete sledovat.
Klepněte pro větší obrázek
Aplikace vám pak z vámi vybraných položek doporučuje nové skladby, oblíbená alba, nebo vám vytvoří playlist s výběrem nejlepších skladeb vybraných interpretů.
Klepněte pro větší obrázek 
„Nové“:
Jak už z názvu vyplívá, najdete zde výběr zajímavých novinek, které jsou k dispozici a to včetně některých videoklipů. 
Klepněte pro větší obrázek
Rádio: 
Součástí aplikace je také Rádio. Buď můžete poslouchat živé rádio Beats 1, které vysílá nonstop, nebo si můžete spustit některou ze stanic, která vám bude přehrávat skladby vybraného žánru. I tyto stanice jsou údajně ručně vytvářeny vybranými odborníky. 
Klepněte pro větší obrázek
Connect slouží pro spojení s oblíbenými umělci, kteří sem umísťují exkluzivní obsah. Příspěvky lze komentovat, hodnotit srdčíkem, případně sdílet na sociální sítě. Služba je v plenkách, takže se zde najdou jen ti umělci se kterými se Apple předem domluvil, to se ale snad v budoucnu změní.
Klepněte pro větší obrázek
V sekci Moje hudba, můžete přehrávat skladby uložené v zařízení, nebo vyhledat v databázi. Pokud je u nalezené skladby rozpoznáno, že ji máte uloženou, spustí se přímo ze zařízení. Ne vždy je však rozeznána správně, situaci komplikují složitější názvy skladeb.
Klepněte pro větší obrázek
Hudbu lze uložit do zařízení, což poznáte podle drobné ikonky telefonu v pravém rohu u každém skladby. Knihovnu skladeb lze samozřejmě uložit na iCloud, poté bude přístupná i na dalších zařízeních s vaším Apple ID.
Klepněte pro větší obrázek
Spolu s iOS získala aktualizaci i aplikace iTunes pro PC a Mac. Jedná se o verzi 12.2 a z obrázků můžete vidět, že jsou zde stejné sekce jako v aplikaci Hudba na iOS.

Kolik tahle sranda stojí?

Klepněte pro větší obrázek
Služba stojí 5,99 € (165 Kč) měsíčně, pro rodinu, tedy 6 členů, je to 8,99 € (245 Kč). Těmito cenami se Apple rovná konkurenčním službám. Pokud nehodláte platit, budete moci přehrávat pouze vlastní hudbu, poslouchat rádio Beats 1 a další stanice s omezeným přeskakováním skladeb, nebo sledovat interprety ve službě Connect.

Srovnání cen:

 • Apple Music - 5,99 €  (165 Kč), resp. 8,99 €  (245 Kč), první tři měsíce zdarma
 • Spotify - 5,99 €  (165 Kč) / první 2 měsíce 0,99 €
 • Deezer - 165 Kč / prvních 30 dní zdarma
 • Google Music - 149 Kč / prvních 60 dní zdarma 
 • Rdio - 165 Kč / prvních 30 dní zdarma
 • Tidal (Premium) - 165 Kč / prvních 30 dní zdarma
 • Tidal (Hi-Fi - bezztrátová kvalita) - 330 Kč / prvních 30 dní zdarma  

Jak zrušit/změnit předplatné?

Klepněte pro větší obrázek
Objednat předplatné je jednoduché, složitější je ho zrušit/změnit. V aplikaci Hudba zvolte Účet -> Zobrazit Apple ID -> Spravovat předplatné. Tři měsíce je služba zdarma, pak se začne předplácet každý následující měsíc. Zrušení služby musíte provést nejpozději 24 hodin před koncem aktuálně předplaceného období.
Klepněte pro větší obrázek
Předplatné lze samozřejmě zrušit přímo z iTunes. Stačí kliknout na svůj účet -> Zobrazi informace o účtu -> Spravovat předplatné 
Klepněte pro větší obrázek
Ve výpisu objednávek na iTunes můžete vidět, že je tříměsíční zkušební doba opravdu bezplatná.

Změna i pro ty co nestreamují

Klepněte pro větší obrázek
Buď vše můžete nechat jako doposud a hudbu do iPhonu přidávat přes iTunes nebo si můžete celou hudební knihovnou nahrát na iCloud a skladby si z ní do zařízení stahovat přes Wi-Fi či mobilní sítě.

Navzdory předsudkům, které jsem ke službě měl při jejím představení, musím připustit, že se Applu vcelku povedla a dovedu si představit, že ji začne spousta jablíčkářů používat už jen kvůli tomu, že je od Applu. Přesto ale musím říci, že oproti konkurenci nic revolučního nepřináší a uživatel jiných streamovacích služeb o nic zásadního nepřijde. Je důležité zmínit, že tímto Apple nezabil dosavadní způsoby konzumace hudby, iTunes Store i iTunes Match samozřejmě nadále fungují. 

A jak je to s kvalitou zvuku? Apple Music stejně jako iTunes používá hudební formát AAC při datovém toku 256 kbps, ten je kvalitou srovnatelný s mp3 soubory při 320 kbps. Pokud hudbu hodláte poslouchat na iPhonu, iPadu či dokonce Apple Watch nemusíte si dělat s kvalitou starosti, jelikož byste se zvukovým výstupem těchto zařízení stejně rozdíl mezi kvalitou Apple Music a například beztrátovým Tidalem rozeznávali marně. Změnu pocítíte až v případě zařízení s kvalitním zvukovým výstupem. Přesto je ale kvalita hudby z Apple Music více než dostačující. 

Výhody

 • Jednoduchost

U ostatních služeb musíte aplikaci nejdříve stáhnout, zaregistrovat se, vyplnit své údaje, číslo platební karty pro platby a další, což mnoho uživatelů odradí. V Apple Music máte už vše napojeno na své Apple ID a služba je přímo součástí aplikace Hudba. Pokud už tedy máte k Apple ID přiřazenou svojí platební kartu stačí vám k předplatnému pouhé tři kliknutí. Tímto má Apple velkou šanci získat nové uživatele, kteří si ještě žádný streaming hudby neplatí.

 • 3 měsíce zdarma

Apple Music je na tři měsíce zdarma – uživatelé jsou spokojení, že něco dostali, Apple bude spokojený s rychlým startem služby a uživateli, kteří budou pokračovat i v placeném režimu.

 • Rodinná cena

Základní cena uživatele nemusí přesvědčit pro přechod ze služby, kterou má aktuálně předplacenou, pokud si ale uděláte společný tarif s vaší rodinou (nebo kamarády) můžete oproti konkurenci značně ušetřit.

Nevýhody

 • Prozatím pouze pro Apple zařízení a PC

Zatímco Applisté a uživatelé PC s nejnovější verzí iTunes už Apple Music mohou používat, uživatelé Androidu si musí ještě do podzimu počkat. Uživatele Windows Phone tato služba nemusí trápit vůbec.

 • Méně skladeb než na iTunes Store

Ačkoliv by si člověk mohl myslet, že nabídka streamované hudby bude stejná jako u kupované hudby na iTunes, rozhodně to tak není. Je to tím, že některá hudební vydavatelství nechtějí poskytovat hudbu pro streamování. Přesto nabídka streamované hudby u Apple Music činí kolem 30 milonů skladem, což je srovnatelné s počtem, s kterým se chlubí konkurence. O hudbu tedy není nouze a většinu skladeb, které jsem hledal, jsem zde našel. V opačném případě můžete vlastní skladby nahrát do vaší online knihovny na iCloudu a poté ji v rámci Apple Music používat.

Diskuze (99) Další článek: Samsung připravuje Galaxy J2 se 4,7" displejem a Androidem 5.1.1

Témata článku: Apple, , , , , , Hudební formát, Start služby, Tim Apple, #Apple, Účet & gt, Guláš, APP, Evoluce, Jablíčkář, Exkluzivní obsah, Apple zařízení, Deezer, EVO, Vítěz, ITunes Store, Hudební vydavatelství, Vítězství evoluce