Vivo v srdci čínského Silicon Valley. V moderním kampusu dokáže vyrobit polovinu všech svých smartphonů

Vivo patří do první pětky největších světových výrobců smartphonů. V Česku působí třetím rokem a nabízí zde zhruba desítku modelů chytrých telefonů. V portfoliu převažují spíše zařízení nižší a střední třídy, ale zatím každý rok výrobce uvedl i jeden vlajkový špičkový fotomobil a výjimkou nebudou ani následující měsíce. Do prodeje se brzy dostane v Číně již představený smartphone Vivo X100 Pro, který už jsme si mohli vyzkoušet.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Typické logo bychom našli před hlavní kruhovou budovou i v její lobby 

Sám výrobce uvádí, že při návrhu nových smartphonů jsou pro něj klíčové čtyři oblasti: design, fotoaparát, uživatelské prostředí a výkon. Právě proto, aby telefony co nejlépe reflektovaly potřeby zákazníků nejen v domovské Číně, ale i na domácích trzích, zaměstnává Vivo ve výzkumu a vývoji více než 13 tisíc zaměstnanců. Některá vývojová centra jsou i mimo Čínu, například v Japonsku (Tokio) nebo ve Spojených státech (San Diego).

Moderní kampus, v němž se dá i bydlet

Centrála společnosti Vivo se nachází ve čtvrti Chang'an jihočínského města Tung-kuan, jen několik desítek kilometrů severně od centra mnohem známějšího města Šen-čen. Celé této oblasti se přezdívá „čínské Silicon Valley“. Prakticky veškerý boom byznysu okolo mobilních technologií je v posledních patnácti letech soustředěn do tohoto regionu. Vedle Vivo zde v okruhu do sto kilometrů najdeme i výrobní a výzkumné závody firem Oppo, Huawei nebo Honor.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Ústředí Vivo je soustředěno do nového moderního kampusu, postaveného v roce 2019, který kromě klasických kanceláří a reprezentativních prostor zahrnuje i prostory pro výzkum a vývoj, testování produktů, ale i vlastní fabriku s mnoha výrobními linkami, zázemí pro zaměstnance s vlastní kantýnou, místa pro volnočasové vyžití (vnitřní společenské prostory, venkovní hřiště a prostranství, ale i fotbalový stadion) a v neposlední řadě i ubytovací kapacity pro zaměstnance. Někteří pracovníci tak nemusí kampus prakticky vůbec opouštět.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Nejvýraznější budovou komplexu je hlavní administrativní budova mírně elipsovitého půdorysu. Dále zde najdeme budovu s laboratořemi, několik menších kancelářských budov, parkovací domy a tři vysoké věžáky s byty a apartmány. Celý areál vyniká čistými geometrickými tvary, jednotlivé budovy jsou propojeny pomocí lávek a mostů, mezi nimiž jsou prostory a prostranství s přírodními materiály, vodními plochami a zelení. Celkově areál působí velmi přívětivě a do jisté míry i evropsky.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Zhruba o půl kilometru vedle se nachází další moderní kampus o rozloze přes 200 tisíc metrů čtverečních, který představuje hlavní výrobní kapacity značek Vivo a iQOO. Výrobní linky v několika velkých halách jsou schopny vyprodukovat až 6 milionů chytrých telefonů měsíčně. Areál tak představuje více než třetinu celkových výrobních kapacit Vivo. Fabrika v sousedství centrály je jedním z pěti výrobních areálů, které má Vivo rozmístěno na různých místech v Číně i v dalších zemích (Indii, Bangladéši a v Indonésii).

Inteligentní výroba od návrhu až po zabalení

Vivo nazývá tento areál „inteligentním výrobním centrem“. Firma si zakládá na tom, že není pouze montovna, ale že si telefony vyvíjí i vyrábí sama od prvotního návrhu, přes testování v laboratoři, přes výrobu vlastních komponent, až po kompletaci, finální zabalení a logistiku. Ve výrobním závodu pracuje na směny celkem 20 tisíc lidí a opět jsou přímo na místě pro ně připraveny ubytovací kapacity.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Montážní linku obsluhují lidští pracovníci i nejrůznější roboti

Firma využívá při výrobě vysokého stupně automatizace s běžící linkou a několika jednoduchými roboty, ale zcela bez lidské obsluhy se samozřejmě neobejde. Operátoři linky během nepřetržitého provozu průběžně kontrolují, doplňují a osazují komponenty. Procesy na každé z celkových 40 linek (v rámci budovy M2) sestávají ze čtyř fází: kompletace komponent, jejich osazení do těla telefonu, otestování a zabalení zkompletovaného výrobku.

Každá z linek má kapacitu zhruba 315 telefonů za hodinu, pracovník kompletace komponent má tak na odbavení jednoho produktu čas zhruba 12 sekund, jinak se plynulý proces může zadrhnout. Většinou však jde o jednoduchý monotónní úkon, jako například osadit modul fotoaparátu do základové desky. Ručně se dělá také kontrola mechanických součástí (tlačítka), displeje i jeho leštění. Průměrná doba smontování a zabalení telefonu střední třídy zabere pouhých 10,5 minuty. Složitější modely trvají ke dvaceti minutám.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Montáži na lince předchází důkladné testování v laboratoři, která je nedílnou součástí kampusu

Další nedílnou součástí výrobního závodu je laboratoř pro testování jednotlivých komponent i částí konstrukce telefonů. Některá stanoviště jsou zcela automatizovaná, na jiná dohlíží lidská obsluha. Telefony se automaticky testují na pád z jednoho metru výšky, na různý typ mechanického namáhání (tlak, zkrut, ohyb), mechanickou odolnost nabíjecího konektoru, voděodolnost, manuální je potom kontrola kamery, displeje nebo mačkání tlačítek.

Z historie společnosti Vivo:

Předchůdce Vivo, společnost BBK Electronics, byla založena v roce 1995. Původně působila na trhu telekomunikace se zaměřením na pevné a bezdrátové stolní telefony. Vivo se z BBK oddělilo v roce 2011, kdy se stalo samostatnou nezávislou společností a značkou chytrých telefonů. Na zámořské trhy mimo Čínu se poprvé podívalo v roce 2014, do Česka vstoupilo oficiálně začátkem roku 2021. S ročním prodejem okolo 100 milionů kusů chytrých telefonů (včetně dceřiné značky iQOO) se Vivo drží na pátém místě mezi největšími výrobci smartphonů.

Vivo se může pochlubit hned několika technologickými prvenstvími. V roce 2012 společnost představila model Vivo X1 – první chytrý telefon se specializovaným hi-fi čipem. O dva roky později společnost se svým modelem Vivo X5 Max s tloušťkou 4,75 milimetru překonala rekord nejtenčího chytrého telefonu své doby. V roce 2018 firma představila model Vivo Nex, který byl prvním chytrým telefonem se čtečkou otisků prstů v displeji a zároveň modelem s prvním bezrámečkovým displejem, díky tomu, že selfie kamera byla vyskakovací z horní hrany telefonu.

Zdroj: Vivo

Váš názor Další článek: Oppo A79 5G. Cenově dostupný smartphone s rychlým dobíjením a 50Mpx fotoaparátem jde do prodeje

Témata článku: Vivo, , , , , , , , Indonésie, Telefon, Valley, BBK, Silicon Valley, Bangladéš, Česká republika, San diego, Šen-čen, Tokio, Kapacita, Kampus, Laboratoř,