Vodafone 226: superlevný hubeňour (test)

To není ten z Tesca. Tento levný, elegantní a tenký telefon najdete přímo u Vodafonu. Co za 1177 Kč dostanete?
Kapitoly článku

Klíčové vlastnosti

 • povedený design
 • velmi malá tloušťka i hmotnost
 • barevný displej
 • paměť pro 250 kontaktů a 100 SMS
 • tři budíky
 • jednoduchý kalendář
 • hra Sudoku
 • velmi nízká cena
 • nabízen exkluzivně u Vodafonu

Hlavní nedostatky

 • nepohodlná klávesnice
 • displej je na přímém slunci hůře čitelný
 • telefonní seznam není vícepoložkový
 • v telefonním seznamu se vyhledává jen podle prvního znaku
 • do kalendáře nejdou vkládat události
 • chybějí vyzváněcí profily
 • pomalejší reakce při psaní SMS
 • žádná indikace zmeškaných událostí
 • žádné pokročilé funkce

Operátor Vodafone se pravidelně snaží do své nabídky zařazovat velmi levné telefony pro začínající a zcela nenáročné uživatele. Přitom se většinou spoléhá na výrobky u nás málo rozšířených značek. V současné době například nabízí levný telefon pod svým označením Vodafone 225 exkluzivně v prodejnách Tesco. Tento telefon pro něj vyrobila čínská společnost ZTE. Nyní se v nabídce Vodafonu objevil další levný mobil. Nese označení Vodafone 226 a je z dílen francouzského Sagemu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vodafone 226 vyrábí pro Vodafone francouzský Sagem

Designem poráží i dražší konkurenty

Vodafone 226 opět dokazuje, že tenké telefony nemusejí být vůbec drahé. Po vzhledové stránce se novinka povedla. Design se v kombinaci s decentní černou barvou poměrně úspěšně snaží zastřít nízkou cenu telefonu. Podporuje ho v tom i stříbrná linka táhnoucí se po bocích telefonu. Vodafone vyniká také příjemnými rozměry 103 × 46 × 11 mm. Kromě malé tloušťky je úžasná i hmotnost pouhých 65 g. V tomto parametru nemá prakticky konkurenci.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Je to velmi malý a lehký telefon

Nízká cena se projevila na minimalizaci ovládacích prvků. Žádná tlačítka pro ovládání hlasitosti nečekejte. Stříbrná linka je pouze v jednom místě přerušena černou gumovou krytkou, pod kterou se ukrývá úzký konektor pro připojení nabíječky. Krytku díky uchycení neztratíte.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
U dražšího telefonu bychom takové plýtvání místem na úkor malého displeje kritizovali, ale šetřit se muselo všude • chromové lemování je na pravé straně přerušeno krytkou konektoru • zadní strana je efektně vroubkovaná

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vodafone 225 z Tesca je úplně jiný telefon

Celá zadní strana je tvořena velkoplošným krytem baterie s drobnými výlisky ve tvaru trojúhelníků. Kryt při stisku tiše lupe, jinak ale na svém místě drží pevně. Možná až příliš. Sejmout ho vyžaduje dobré nehty a také dostatek síly. Nic příjemného to není. Pod ním objevíte Li-Ion baterii o kapacitě 670 mAh. Ta dodává telefonu energii až pro 180 minut hovoru nebo 240 hodin pohotovostního stavu. SIM karta se zasouvá do slotu vedle baterie a její vyjímání je snadné. Slot pro paměťovou kartu byste ale hledali marně.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Celou zadní stranu lze sejmout • systémový konektor je chráněn krytkou • telefon s nabíječkou

Klávesnice: příliš plochosti škodí

Klávesnice se u Vodafonu 226 příliš nepovedla. Malá, špatně rozlišitelná tlačítka s nízkým zdvihem prostě nejde pochválit. Na numerické části se nepíše zrovna pohodlně. Občas se také nevyvarujete překlepů. Alespoň, že klávesy při psaní hlasitě necvakají.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Klávesnici dominuje čtyřsměrná navigační klávesa s potvrzovacím středem

U funkčního bloku je to již lepší. Navigační tlačítko s potvrzovacím středem se ovládá bez problémů. Není důvod si stěžovat ani na dvojici kontextových kláves a tlačítka pro zahájení a ukončení hovoru. Ve tmě je klávesnice nerovnoměrně podsvícena modrým světlem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Plochá klávesnice je elegantní, ale pro psaní moc pohodlí nenabídne • modré podsvícení není rovnoměrné

Displej lepší než u konkurence

Naopak displejem si novinka reputaci vylepší. Rozlišení 128 × 128 bodů sice dnes již dávno patří do podprůměru, za tisícovku a pár stokorun ale nemůžete čekat zázraky. Displej zobrazí 65 tisíc barev, jeho technologie je ovšem pasivní. Barvy proto nejsou syté, ale spíše zašedlé. Kontrast displeje lze regulovat v nabídce. Zobrazovač překrývá krycí sklíčko, které zabírá celou horní polovinu přední strany. Ulpívají na něm bohužel otisky prstů. Dalším negativem je, že zhoršuje čitelnost na slunci. Pod přímými slunečními paprsky toho na displeji mnoho neuvidíte.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Různé podoby pohotovostního displeje. Jak si můžete všimnout, telefon není blokovaný pro jiné operátory.

Nepotěší, že po uplynutí určité doby, kdy je telefon v nečinnosti, se displej zcela vypne. Pro kontrolu zmeškaných událostí je nutné stisknout libovolné tlačítko a displej tak znovu oživit. Tímto nedostatkem však trpí i některé mnohem dražší telefony.

Jednoduché uživatelské prostředí

Uživatelské prostředí telefonu je svou jednoduchostí přizpůsobeno začínajícím uživatelům. Na pohotovostní displej si umístíte jednu z deseti tapet. Další doinstalovat nelze. Kromě tradičních indikátorů intenzity signálu a stavu baterie pak může pohotovostní displej zobrazovat analogové nebo digitální hodiny společně s aktuálním datem. Analogové hodiny ale zakrývají téměř celou tapetu, a tak nejsou příliš použitelné.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Hlavní nabídka

Do hlavní nabídky se vstupuje potvrzovacím středem nebo levým kontextovým tlačítkem. To pravé spouští nabídku s rychlým přístupem k šesti nejpoužívanějším funkcím, jejich uspořádání nelze změnit. Rychlý přístup k vybraným funkcím nabízejí také všechny čtyři směry navigační klávesy. Na výběr je ale jen z pěti funkcí, přičemž nelze například vybrat klávesovou zkratku pro rychlé psaní zpráv.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Oblíbené funkce najdete v rychlém menu, případně přímo pod jednotlivými směry navigační klávesy

Hlavní nabídku tvoří šestice velkých neanimovaných ikonek, které již známe z jiných telefonů upravených pro operátora Vodafone. Při procházení nabídky se ikonky otáčejí. Nižší úroveň menu je klasicky textová. Je potěšitelné, že se telefon v nabídce nijak neloudá a na všechny podněty reaguje prakticky okamžitě.

Témata článku: Vodafone, Operátoři, Vodafone 225, Vodafone 226, Hub, Voda, Test, Plochá klávesnice, Opětovné otevření, Šup, Lehký telefon, Super, Malá hmotnost


Určitě si přečtěte