Vodafone Business e-mail plus: co v počítači, to v telefonu

Vodafone představil novou službu, díky které můžete s e-maily v telefonu pracovat stejně jako na počítači – nic nemusíte stahovat, e-mail přijde jako běžná textovka. Navíc se vám telefon neustále synchronizuje s počítačem, což platí nejen o e-mailové schránce, ale také o adresáři, schůzkách, upomínkách a poznámkách. To vše teď navíc na dva měsíce zdarma.
Vodafone Business e-mail plus: co v počítači, to v telefonu
Kapitoly článku

Vodafone v úterý představil novou službu Business e-mail plus. Ačkoli se může podle názvu zdát, že se jedná o službu určeno u výhradně firemním zákazníkům, dopřát si ji může každý, kdo má zájem o neustálou synchronizaci telefonu s počítačem. Ke službě není potřeba žádné drahé technické vybavení a vyjde na přijatelných 238 Kč měsíčně plus poplatky za přenesená data.

Protlačí e-maily

Zvykli jsme si, že nám do mobilu přichází textovky a multimediální zprávy a my se přitom nemusíme o nic starat. Přitom s e-maily je to potíž. Ty musíme stahovat „ručně“ nebo v e-mailovém klientu nastavit pravidelné stahování. Každopádně nám nepřijde e-mail v okamžiku, kdy nám jej někdo pošle, jak to bývá běžné v počítačích nebo u zmíněných textovek. Proč? Protože telefon není narozdíl od počítače pořád „online“ a nevyčkává na příchozí e-mail.

Existuje několik služeb, které e-maily do telefonu dostanou ihned. Tato funkce se nazývá Push e-mail – protože e-maily do mobilu „protlačí“. Zpravidla se však jedná o službu nabízející mnohem více než jen Push e-mail a kromě e-mailové schránky se s telefonem neustále synchronizují i další data, která máte uložena ve svém počítači nebo na firmenním serveru. Patří sem adresář, kalendář, úkoly, upomínky, poznámky... Tyto služby se nazývají BlackBerry, ActiveSync, Intellisync nebo třeba Visto. Co název, to jiná společnost a trochu jiný přístup. Výsledkem je ale v podstatě stejná služba.

Vodafone se rozhodl tuto službu nabídnout a využil k tomu osvědčené řešení Visto. Na podobném principu pracuje již dva roky služba Office Connector od Eurotelu, T-Mobile nabídl o něco později známé řešení Blackberry.

Nepotřebujete administrátora

Zákazníka asi bude nejvíce zajímat, co k využití služby bude potřebovat. Tak tedy:

  • mobilní telefon s operačním systémem Symbian
  • poštovní klient Outlook nebo Lotus a počítač s přístupem na internet, který může být nepřetržitě zapnutý nebo schránku s přístupem přes protokol POP3/SMTP
Pak samozřejmě nějaké peníze na zaplacení poplatků, ale vše ostatní poskytne Vodafone. Tím mám namysli především potřebné aplikace pro symbianový telefon a pro počítač s poštovním klientem, dále pak zajištění bezpečnosti a neustálou synchronizaci.

Po objednání služby musíte nainstalovat malou aplikaci běžící na pozadí jak do svého chytrého telefonu, tak do svého počítače, pokud chcete využívat plnou synchronizaci svého počítače. Tyto aplikace sledují změny v záznamech a pokud nějaká nastane, vyšlou o tom zprávu řídícímu serveru v centru Vodafonu. Ten zprávu o změně přepošle na druhé zařízení a tím udržuje obě plně synchronizovaná. Pokud telefon nebo počítač vypnete, ale jeden z nich zůstane běžet a provedete nějaké změny v záznamech, zůstanou záznamy čekat na serveru a po zapnutí druhého zařízení se všechny změny hned aktualizují.

Synchronizovat můžete firemní e-mail (Microsoft Exchange nebo Lotus Domino) nebo až deset schránek přístupných přes POP3/SMTP. Dále se synchronizují kontakty, upomínky v kalendáři, úkoly a poznámky.

Hlavní nevýhodou celého systému je nutnost zapnutého počítače při synchronizaci firemního účtu. Ve firmě to však není většinou zas takový problém a na jednom počítači je navíc možné obsluhovat účty až pěti uživatelů. Takže pro malé firmy je toto řešení takřka ideální. Ve větších firmách s Exchange serverem má tento systém nevýhodu právě v nutnosti spuštěného počítače uživatele, kterých chce Vodafone Business e-mail plus, ale na druhou stranu je velkou výhodou, že není nutný zásah administrátora na Exchange serveru.

V případě přístupu ke schránce prostřednictvím protokolů POP3 se obejdete bez stále zapnutého počítače. Přístup ke schránce (či rovnou k několika schránkám) nastavíte rovnou ve webovém rozhraní služby Business e-mail plus. E-maily se vám sice budou zasílat do mobilu automaticky, ale kontakty, kalendář a poznámky si už musíte synchronizovat až když se potkáte s počítačem.

Symbianní čtverka

Vodafone svoji novou službu nabízí pouze pro telefony s operačním systémem Symbian. Ty má v současné nabídce čtyři: Nokia E61, Nokia N70, Nokia 9300 a Sony Ericsson M600i.

Nokia E61 – manažerský přístroj s velkým kvalitním displejem a plnohodnotnou klávesnicí má velmi tenké tělo a příjemné kompaktní rozměry. Je vybaven nejnovější verzí operačního systému Symbian a nabízí datové spojení prostřednictvím GPRS, EDGE, UMTS i Wi-Fi.

Klepněte pro větší obrázek 

Nokia N70 – multimediální mobil klasické konstrukce je vybaven fotoaparátem s rozlišením 2 Mpx, přehrávačem hudby a videa, rádiem a slotem pro paměťové karty. Operační systém Symbian je zárukou propracovaných kancelářských funkcí. Datové přenosy zajišťuje GPRS, EDGE nebo UMTS.

Klepněte pro větší obrázek 

Nokia 9300 – zařízení, které vypadá jako běžný mobilní telefon, se dá podélně rozevřít. Tím získáte přístup k pohodlné QWERTY klávesnici a velkému širokému displeji. Přístroj je proto jako stvořený pro práci s e-maily. Datové přenosy jsou zprostředkovány technologiemi GPRS a EDGE.

Klepněte pro větší obrázek 

Sony Ericsson M600i – novinka od Sony Ericssonu využívá nejnovější operační systém Symbian s nadstavbou UIQ, takže je možné ho ovládat přes dotykový displej. Ten je velký a zajišťuje uživateli komfortní přehled. QWERTY klávesnice urychlí psaní textů a datové přenosy jsou zastoupeny GPRS nebo EDGE.

Klepněte pro větší obrázek 

Poznámka: v síti Vodafone není možné rychlé datové přenosy prostřednictvím UMTS sítě využívat. Wi-Fi připojení nelze pro službu Business e-mail plus využít, protože telefon musí komunikovat v mobilní síti. Proto využijete pouze GPRS nebo EDGE, které nabízí všechny zmíněné telefony.

 Ceny u
Vodafone

Nokia E61 Nokia N70 Nokia 9300 Sony Ericsson
M600i
základní cena

10 977 Kč

9 977 Kč

13 977 Kč

11 977 Kč

50 Naplno 8 977 Kč 8 577 Kč 11 977 Kč 9 577 Kč
150 Naplno 7 977 Kč 6 977 Kč 10 977 Kč 8 577 Kč
300 Naplno 6 977 Kč 5 977 Kč 9 577 Kč 7 577 Kč
500 Naplno 5 977 Kč 4 577 Kč 8 977 Kč 6 577 Kč


V druhé kapitole se dozvíte, že k využití služby nemusíte mít nutně telefon z nabídky Vodafonu a že se dá obejít i bez smartphonu. Řekneme si něco o technických podrobnostech a hlavně cenách. A co na to Eurotel a T-Mobile?

Témata článku: Vodafone, Operátoři, E-mail, Nokia 9300, Nokia E61, Nokia E61i, Nokia N70, Nokia N70 Music Edition, Sony Ericsson M600i, Telefon, Nutný zásah, Plus, Voda, Business, E Plus, Osvědčené řešení, Stejná služba, Počítač, Technické vybavení, Odesílaný e-mail


Určitě si přečtěte

Na práci i pro zábavu. Vybíráme 12 nejzajímavějších tabletů pod stromeček

Na práci i pro zábavu. Vybíráme 12 nejzajímavějších tabletů pod stromeček

** Jak se zorientovat v široké nabídce tabletů a proč tablet vůbec chtít? ** Vybíráme 12 nejlepších modelů ze všech cenových kategorií ** Cena použitelných tabletů začíná na dvou tisících korunách

Martin Miksa | 40

Testujeme Samsung Galaxy S21 Ultra: Když chcete smartphone bez kompromisů

Testujeme Samsung Galaxy S21 Ultra: Když chcete smartphone bez kompromisů

** Včera jej Samsung představil, dnes pro vás máme první dojmy ** Galaxy S21 Ultra je povedené univerzální zařízení od Samsungu ** Líbit se vám bude foťák i podpora stylusu

Martin Chroust | 72