Vodafone Business e-mail plus: co v počítači, to v telefonu

Vodafone představil novou službu, díky které můžete s e-maily v telefonu pracovat stejně jako na počítači – nic nemusíte stahovat, e-mail přijde jako běžná textovka. Navíc se vám telefon neustále synchronizuje s počítačem, což platí nejen o e-mailové schránce, ale také o adresáři, schůzkách, upomínkách a poznámkách. To vše teď navíc na dva měsíce zdarma.
Kapitoly článku

Vodafone v úterý představil novou službu Business e-mail plus. Ačkoli se může podle názvu zdát, že se jedná o službu určeno u výhradně firemním zákazníkům, dopřát si ji může každý, kdo má zájem o neustálou synchronizaci telefonu s počítačem. Ke službě není potřeba žádné drahé technické vybavení a vyjde na přijatelných 238 Kč měsíčně plus poplatky za přenesená data.

Protlačí e-maily

Zvykli jsme si, že nám do mobilu přichází textovky a multimediální zprávy a my se přitom nemusíme o nic starat. Přitom s e-maily je to potíž. Ty musíme stahovat „ručně“ nebo v e-mailovém klientu nastavit pravidelné stahování. Každopádně nám nepřijde e-mail v okamžiku, kdy nám jej někdo pošle, jak to bývá běžné v počítačích nebo u zmíněných textovek. Proč? Protože telefon není narozdíl od počítače pořád „online“ a nevyčkává na příchozí e-mail.

Existuje několik služeb, které e-maily do telefonu dostanou ihned. Tato funkce se nazývá Push e-mail – protože e-maily do mobilu „protlačí“. Zpravidla se však jedná o službu nabízející mnohem více než jen Push e-mail a kromě e-mailové schránky se s telefonem neustále synchronizují i další data, která máte uložena ve svém počítači nebo na firmenním serveru. Patří sem adresář, kalendář, úkoly, upomínky, poznámky... Tyto služby se nazývají BlackBerry, ActiveSync, Intellisync nebo třeba Visto. Co název, to jiná společnost a trochu jiný přístup. Výsledkem je ale v podstatě stejná služba.

Vodafone se rozhodl tuto službu nabídnout a využil k tomu osvědčené řešení Visto. Na podobném principu pracuje již dva roky služba Office Connector od Eurotelu, T-Mobile nabídl o něco později známé řešení Blackberry.

Nepotřebujete administrátora

Zákazníka asi bude nejvíce zajímat, co k využití služby bude potřebovat. Tak tedy:

  • mobilní telefon s operačním systémem Symbian
  • poštovní klient Outlook nebo Lotus a počítač s přístupem na internet, který může být nepřetržitě zapnutý nebo schránku s přístupem přes protokol POP3/SMTP
Pak samozřejmě nějaké peníze na zaplacení poplatků, ale vše ostatní poskytne Vodafone. Tím mám namysli především potřebné aplikace pro symbianový telefon a pro počítač s poštovním klientem, dále pak zajištění bezpečnosti a neustálou synchronizaci.

Po objednání služby musíte nainstalovat malou aplikaci běžící na pozadí jak do svého chytrého telefonu, tak do svého počítače, pokud chcete využívat plnou synchronizaci svého počítače. Tyto aplikace sledují změny v záznamech a pokud nějaká nastane, vyšlou o tom zprávu řídícímu serveru v centru Vodafonu. Ten zprávu o změně přepošle na druhé zařízení a tím udržuje obě plně synchronizovaná. Pokud telefon nebo počítač vypnete, ale jeden z nich zůstane běžet a provedete nějaké změny v záznamech, zůstanou záznamy čekat na serveru a po zapnutí druhého zařízení se všechny změny hned aktualizují.

Synchronizovat můžete firemní e-mail (Microsoft Exchange nebo Lotus Domino) nebo až deset schránek přístupných přes POP3/SMTP. Dále se synchronizují kontakty, upomínky v kalendáři, úkoly a poznámky.

Hlavní nevýhodou celého systému je nutnost zapnutého počítače při synchronizaci firemního účtu. Ve firmě to však není většinou zas takový problém a na jednom počítači je navíc možné obsluhovat účty až pěti uživatelů. Takže pro malé firmy je toto řešení takřka ideální. Ve větších firmách s Exchange serverem má tento systém nevýhodu právě v nutnosti spuštěného počítače uživatele, kterých chce Vodafone Business e-mail plus, ale na druhou stranu je velkou výhodou, že není nutný zásah administrátora na Exchange serveru.

V případě přístupu ke schránce prostřednictvím protokolů POP3 se obejdete bez stále zapnutého počítače. Přístup ke schránce (či rovnou k několika schránkám) nastavíte rovnou ve webovém rozhraní služby Business e-mail plus. E-maily se vám sice budou zasílat do mobilu automaticky, ale kontakty, kalendář a poznámky si už musíte synchronizovat až když se potkáte s počítačem.

Symbianní čtverka

Vodafone svoji novou službu nabízí pouze pro telefony s operačním systémem Symbian. Ty má v současné nabídce čtyři: Nokia E61, Nokia N70, Nokia 9300 a Sony Ericsson M600i.

Nokia E61 – manažerský přístroj s velkým kvalitním displejem a plnohodnotnou klávesnicí má velmi tenké tělo a příjemné kompaktní rozměry. Je vybaven nejnovější verzí operačního systému Symbian a nabízí datové spojení prostřednictvím GPRS, EDGE, UMTS i Wi-Fi.

Klepněte pro větší obrázek 

Nokia N70 – multimediální mobil klasické konstrukce je vybaven fotoaparátem s rozlišením 2 Mpx, přehrávačem hudby a videa, rádiem a slotem pro paměťové karty. Operační systém Symbian je zárukou propracovaných kancelářských funkcí. Datové přenosy zajišťuje GPRS, EDGE nebo UMTS.

Klepněte pro větší obrázek 

Nokia 9300 – zařízení, které vypadá jako běžný mobilní telefon, se dá podélně rozevřít. Tím získáte přístup k pohodlné QWERTY klávesnici a velkému širokému displeji. Přístroj je proto jako stvořený pro práci s e-maily. Datové přenosy jsou zprostředkovány technologiemi GPRS a EDGE.

Klepněte pro větší obrázek 

Sony Ericsson M600i – novinka od Sony Ericssonu využívá nejnovější operační systém Symbian s nadstavbou UIQ, takže je možné ho ovládat přes dotykový displej. Ten je velký a zajišťuje uživateli komfortní přehled. QWERTY klávesnice urychlí psaní textů a datové přenosy jsou zastoupeny GPRS nebo EDGE.

Klepněte pro větší obrázek 

Poznámka: v síti Vodafone není možné rychlé datové přenosy prostřednictvím UMTS sítě využívat. Wi-Fi připojení nelze pro službu Business e-mail plus využít, protože telefon musí komunikovat v mobilní síti. Proto využijete pouze GPRS nebo EDGE, které nabízí všechny zmíněné telefony.

 Ceny u
Vodafone

Nokia E61 Nokia N70 Nokia 9300 Sony Ericsson
M600i
základní cena

10 977 Kč

9 977 Kč

13 977 Kč

11 977 Kč

50 Naplno 8 977 Kč 8 577 Kč 11 977 Kč 9 577 Kč
150 Naplno 7 977 Kč 6 977 Kč 10 977 Kč 8 577 Kč
300 Naplno 6 977 Kč 5 977 Kč 9 577 Kč 7 577 Kč
500 Naplno 5 977 Kč 4 577 Kč 8 977 Kč 6 577 Kč


V druhé kapitole se dozvíte, že k využití služby nemusíte mít nutně telefon z nabídky Vodafonu a že se dá obejít i bez smartphonu. Řekneme si něco o technických podrobnostech a hlavně cenách. A co na to Eurotel a T-Mobile?

Témata článku: Operátoři, Vodafone, E-mail, Nokia 9300, Nokia E61, Nokia E61i, Nokia N70, Nokia N70 Music Edition, Sony Ericsson M600i, Voda, Technické vybavení, Telefon, Nutný zásah, Plus, Osvědčené řešení, Pořád online, Business, Počítač, E Plus, Odesílaný e-mail, Stejná služba, Vodafone — Heureka.czApple ještě umí překvapit. Watch Ultra jsou titanový tank a baterie konečně něco vydrží

Apple ještě umí překvapit. Watch Ultra jsou titanový tank a baterie konečně něco vydrží

** Apple představil hned tři modely chytrých hodinek Apple Watch ** Series 8 je nový mainstream, pro mladé jsou určeny Watch SE 2 ** Profíci a sportovci mohou vzhlížet k novému modelu Watch Ultra

Martin Chroust
MIL-STD 810Apple Watch
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Apple iPhone 14 Pro dělá z průstřelu displeje výhodu. Má špičkový foťák a komunikuje přes satelity

Apple iPhone 14 Pro dělá z průstřelu displeje výhodu. Má špičkový foťák a komunikuje přes satelity

** Apple ukázal iPhone 14 Pro, je nejvybavenější, ale u nás i nejdražší ** Výřez vyměnil za průstřel a prezentuje to jako výhodu ** Výbava je špičková, zlepšil se fotoaparát a přibyla satelitní konektivita

Martin Miksa
Vlajková loďiPhone
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

** Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty ** Vlajkové modely jsou skoro jistota, dobře fotí ale i levnější přístroje ** Po kterých fotomobilech byste měli aktuálně sáhnout?

Jan Pánek
FotomobilyVýběry
Trvalo to necelý týden. Už i na Androidu můžete mít Dynamic Island jako na nových iPhonech

Trvalo to necelý týden. Už i na Androidu můžete mít Dynamic Island jako na nových iPhonech

** iPhone 14 Pro se pyšní novým vizuálním prvkem Dynamic Island ** Touto cestou Apple omlouvá nutný průstřel ** Na Android se podobná funkce dostala za necelý týden

Martin Chroust
schémataOLED
Srovnávací test výdrže baterie 120Hz telefonů. Jasné vítězství iPhonu, první se vypl Samsung s největší baterií

Srovnávací test výdrže baterie 120Hz telefonů. Jasné vítězství iPhonu, první se vypl Samsung s největší baterií

** Malá baterie Flipu a velký displej Foldu jsou velké nevýhody ** Naproti jim však jde energeticky efektivnější čipset od Qualcommu ** Obě nové skládačky tak v testu výdrže příjemně překvapily

Martin Chroust
VýdržSrovnání
Xiaomi Mix Fold 2 je skládačka s tenkým tělem. Skvělou výbavu podtrhuje fotoaparát Leica

Xiaomi Mix Fold 2 je skládačka s tenkým tělem. Skvělou výbavu podtrhuje fotoaparát Leica

** Xiaomi představilo svůj druhý skládací smartphone ** Vylepšil co mohl, dostal nový typ displeje a fotoaparát Leica ** Zatím je dostupný pouze v Číně

Martin Miksa
Skládací konstrukceLeicaVlajková loď
Proč ze smartphonů mizí QHD displeje? Strategie výrobců se změnila, už se neženou za co největší jemností

Proč ze smartphonů mizí QHD displeje? Strategie výrobců se změnila, už se neženou za co největší jemností

** QHD displeje se před sedmi lety dostaly do top smartphonů ** Po letech však v mobilech stále dominuje Full HD ** Je to krokem zpět, a kde se vlastně stala „chyba“?

Martin Chroust
DisplejeHistorieSmartphony
Další nezničitelná „cihla“ od AGM nabídne velkou baterii, noční vidění a nejhlasitější mobilní reproduktor

Další nezničitelná „cihla“ od AGM nabídne velkou baterii, noční vidění a nejhlasitější mobilní reproduktor

** AGM oznámilo další superodolný telefon s vyztuženými rohy ** Pyšní se opravdu hlasitým reprákem a nočním viděním ** Světelný kruh na zádech se rozbliká v rytmu hudby

Martin Chroust
MIL-STD 810IP68Smartphony
Kaktus boduje. Vylepšený tarif Neřešto nabídne neomezený objem dat za 300 Kč měsíčně

Kaktus boduje. Vylepšený tarif Neřešto nabídne neomezený objem dat za 300 Kč měsíčně

** Kaktus má nejlevnější neomezená data na českém trhu ** Nové tarify Neřešto přidávají neomezený FUP s rychlostí 2 Mbit/s ** Tarify jde používat bez příplatku i v zemích EU

Jan Láska
Neomezená dataTarify a mobilní službyKaktus
15 tipů a triků pro Messenger, které možná neznáte

15 tipů a triků pro Messenger, které možná neznáte

** Základy práce s Messengerem jsou jednoduché a zná je každý ** Některé funkce ale mohou být skryté nebo nejsou úplně intuitivní ** Tento přehled pomůže odhalit taje nejpoužívanějšího komunikátoru

Adam Kos
Tipy a trikyMessenger
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
7 věcí, které jsme čekali od nového iPhonu, ale nakonec nepřijdou

7 věcí, které jsme čekali od nového iPhonu, ale nakonec nepřijdou

** O iPhonu 14 se loni začalo spekulovat rekordně brzy, dokonce před příchodem iPhonu 13 ** Některé spekulace se nakonec pravděpodobně vyplní ** Mnoho jich však bylo úplně mimo a ty nejzajímavější si připomeneme

Martin Miksa
Jon ProsserSpekulaceiPhone