Vodafone chce zřejmě pohltit firmu T-Mobile

Jde především o americký trh, kde je telekomů příliš mnoho; Deutsche Telekom potřebuje odlehčit od dluhu a britský Vodafone je na tom finančně dobře.
Vodafone chce zřejmě pohltit firmu T-Mobile

S překvapivou zprávou o rozhovorech dvou telekomunikačních gigantů přišel zatím pouze jediný zdroj, americký New York Times, ale tento deník obvykle nepřichází s kachnami. Na přecpaném, obchodně strádajícím telekomunikačním trhu se zadluženými giganty se možná schyluje k velké fúzi – německý Telekom, který nedávno vyměnil šéfa, údajně hodlá prodat svou mobilní dceru T-Mobile (údaje hovoří zatím pouze o T-Mobile v USA), a kupcem mají být Britové – rozsáhlý a mocný holding Vodafone Group.

Důvody k transakci nalezneme snadno na jedné i druhé straně. Deutsche Telecom je stále obrovsky zadlužený, stejně jako jeho hlavní kolegové ve Francii, Británii (British Telecom) a Itálii, vinou nehorázných částek v aukcích za 3G spektra. Všechny tyto firmy sice podnikají zdravě a s operativním ziskem, ale vláčet na zádech takto velký dluh je pro ně nesmírně nepříjemné – z kapitálového pohledu jsou předlužené (a zralé na konkurs), takže hodnota jejich akcií je dole, nemohou dále investovat a půjčovat si od bank, platí vysoké úroky.

Deutsche Telecom navíc prosadil před pár lety další investici v USA, když zde pohltil telekomunikační firmu VoiceStream – právě tu přejmenoval na T-Mobile. Jenomže VoiceStreamu/T-Mobile USA se moc nedaří: zdejší trh je, jak je v Americe obvyklé, konkurenčně mimořádně vyostřený, cenová válka zuří intenzivněji než kdekoli jinde – ostatně, průměrný Američan si může obvykle vybírat z nabídky více než šesti operátorů. Pokyn akcionářů Deutsche Telecomu k odprodeji některého z neklíčových dceřinných byznysů byl evidentně dán již dříve, to potvrzují i jiné zdroje. Vodafone je jiný případ. Firma zadlužená není, celosvětové ambice má a prokazuje je, a jediná chybějící hvězdička na vlajce firmy představuje právě americký trh – na americkém trhu má zatím jen menšinový podíl ve Verizonu, který má navíc smluvně umožněný prodat zpět (a koupit T-Mobile/VoiceStream). Verizon je navíc považován za Černého Petra v ruce Vodafonu, zejména proto, že jako jediná část impéria Vodafone používá CDMA standard, takže když zákazníci Vodafonu přijedou do Ameriky, musí „roamovat“ s některým z konkurentů a nemohou využít služeb vlastní firmy (dcery). Když bude Vodafone chtít na americkém trhu koupit nějakého pan-amerického GSM operátora, může si ovšem vybírat: kromě T-Mobile je tu ještě AT+T Wireless a Cingular. Tyto firmy se ale netváří, že jsou vystrojenými nevěstami hledajícími ženicha.

Hrátky gigantů na americkém trhu se málo dotýkají Evropy a naší země ještě méně – pokud by ovšem Vodafone nevycenil zuby ještě více, na celou skupinu T-Mobile, případně jen na další země kromě USA (dá se těžko předpokládat, že by Deutsche Telecom ochotně rozprodával svá aktiva i v rodném Německu). Ale i kdyby druhý domácí operátor opět změnil vlastníka, jméno, logo a skupinku webových adres, nic zásadního by se nestalo, jen by nás z billboardů pro změnu o světovosti operátora přesvědčoval třeba David Beckham s manželkou a dětičkama. Vodafone je o kus významnější mobilní operátor než T-Mobile (firma je dnes největším bezdrátovým operátorem na světě), ale to má význam v případě souboje o obří trhy, jako je třeba americký, čínský nebo francouzský.

Diskuze (9) Další článek: Nový Samsung SPH-M400 přijímá i televizi

Témata článku: Operátoři, T-Mobile, MOBI, Voda, T - Mobil, David Beck, Mobil, Vodafone, Vodafone — Heureka.czVybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Recenze multiplayeru Halo Infinite. Konečně pořádná střílečka!

Recenze multiplayeru Halo Infinite. Konečně pořádná střílečka!

Tento rok byl, co se týče multiplayerových stříleček, plný zklamání. Do hry konečně vstupuje Halo a to, zdá se, ukáže přesně to, co bychom si přáli. Hra je oficiálně stále v betě a již nyní je jednou z nejnávykovějších her roku.

Vojtěch Matušinský
Halo InfiniteRecenze
Elon Musk chce, aby na základně SpaceX již příští rok fungovaly dvě „Mechazilly“

Elon Musk chce, aby na základně SpaceX již příští rok fungovaly dvě „Mechazilly“

** SpaceX vybudovala relativně jednoduše stavěnou ocelovou věž o výšce 145 metrů ** Teď bude možné tuto věž postupně vybavit velkými pohyblivými rameny a dalšími prvky ** Ty by z ní měly udělat to, co Elon Musk emotivně nazývá „Mechazilla“

Jiří ČernýStanislav Mihulka
StarshipStavbyElon Musk
Ode dneška se vydávají nové občanky včetně NFC a otisků prstů
Lukáš Václavík
eObčankaČeskoeGovernment