Vodafone chystá Wi-Fi. Zdarma a pro všechny

Vodafone to s mobilním internetem myslí vážně. Buduje síť Wi-Fi hotspotů pro vlastní zákazníky zdarma, ostatní si užijí aspoň 15 minut.

Vodafone se chystá výrazně promluvit do oblasti poskytování služeb bezdrátového internetového připojení. Dnes dopoledne oznámil akvizici firmy BroadNet, díky jejíž koupi bude poskytovat pevné a datové služby firmám prostřednictvím FWA v pásmu 26 a 28 GHz pod hlavičkou Vodafone OneNet. Nyní se na stránkách Vodafonu objevil zkušební portál, který napovídá, že o bezdrátové připojení nebudou ochuzeni ani zákazníci z řad jednotlivců. Pro ně bude navíc přístup k internetu přes Wi-Fi úplně zdarma.

O informace k testované službě jsme požádali tiskového mluvčího Vodafonu Filipa Hrubého: „Vodafone úspěšně testuje ve spolupráci s několika Wi-Fi providery a firemními zákazníky možnosti komerčního využití technologie Wi-Fi. Jde o jednoznačně perspektivní a dostupnou technologii, která je v ČR relativně rozšířená a zákazníci na ni jsou zvyklí. Využití Wi-Fi ideálně zapadá do naší strategie vybudování sdílené sítě pro rychlá mobilní data. Paralelně s testováním Wi-Fi pokračují i jednání s dalšími partnery o vybudování sdílené 3G sítě, přičemž v úvahu připadá nejenom využití technologie UMTS, ale také právě Wi-Fi nebo LTE.”

15 minut slávy

Pod názvem Vodafone Kámoš se bude moci k internetu přes Wi-Fi připojit kdokoliv se SIM kartou libovolného českého operátora. Na stránce wifi.vodafone.cz pouze stačí zadat telefonní číslo v mezinárodním tvaru a na mobil přijde okamžitě SMS zpráva s unikátním přihlašovacím kódem. Tímto způsobem se bude moci každý zájemce přihlásit až na 15 minut týdně k internetu zdarma, zbývající čas se bude odpočítávat přímo v okně portálu. Další přístup nad 15 minut bude pravděpodobně zpoplatněn částkou 50 Kč na den. Jakým způsobem se budou peníze uživatelům odečítat, není zatím jasné. Přístup pro uživatele ostatních operátorů bude omezen pouze na protokoly HTTP a HTTPS.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Přihlášení je otázkou sekund

Mnohem lépe na tom budou zákazníci Vodafonu. Pro ty bude portál poskytovat neomezený přístup k internetu zdarma po zadání přístupových údajů, které používají při vstupu do internetové samoobsluhy operátora. Tato pasáž portálu zatím není funkční, ale lze předpokládat, že bude fungovat obdobným způsobem jako u nezákazníků na základě unikátního přístupového kódu, který však bude mít neomezenou platnost. S kódem poté bude možné se přihlásit na libovolný hotspot zasíťovaný pod křídly operátora.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Na tomto místě najde zákazník Vodafonu informace o svém účtu

Pro přístup k internetu pomocí vodafonního Wi-Fi portálu je nutná česká SIM karta s aktivovanou službu GPRS nebo EDGE a zařízení, které je vybaveno bezdrátovým modulem pro připojení k síti. Využít služeb tak budou moci majitelé přenosných počítačů, mobilních telefonů a PDA bez nutnosti instalace jakýchkoli dalších zařízení. Na portálu by se měly později objevit informace, jak nastavit přenosné počítače pro různé operační systémy.

Každý může být Hotspotem

Vodafone prozatím buduje síť Wi-Fi hotspotů na území Prahy, podle mapy je v provozu na dvacet stacionárních stanic a několik dalších přístupových míst v restauracích, hotelích a dalších veřejných zařízeních. Ve zbytku republiky není žádné významnější pokrytí v mapě zaznačeno, ale doufejme, že síť se rozšíří do dalších velkých měst. První vlaštovkou by mohly být České Budějovice.

Testovací portál Vodafonu využívá mapové podklady Google, které zobrazují pokrytí Wi-Fi. Ihned po přihlášení k bezdrátové síti portál lokalizuje polohu uživatele a zobrazí aktuální používaný hotspot. Interaktivní mapa vždy přejde automaticky na další hotspot, pokud uživatel svoji pozici změní.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Hotspoty jsou zatím jen v Praze, jediný se objevuje v Českých Budějovicích

Nový portál bude zajímavý nejen pro uživatele hledající připojení k internetu, ale také pro subjekty, které by chtěly tímto způsobem službu nabídnout a zapojit se do sítě jako tzv. Hotspot Host. Pro provozování vlastního hotspotu je nutné širokopásmové připojení k internetu typu DSL. Podle prvních odhadů to vypadá, že Vodafone do své sítě hotspotů zahrne nejrůznější zařízení, např. restaurace, hotely, čerpací stanice a další veřejně přístupné instituce s tím, že v mapě portálu budou tato místa zaznačena i s možnou krátkou reklamní zmínkou.

Vodafone chce službu testovat do konce roku a poté rozhodne o jejím komerčním uvedení. Pokud Wi-Fi zdarma opravdu spustí, alespoň částečně tím vykompenzuje fakt, že jako jediný nemá zatím žádné pokrytí v síti 3G. Jestliže se za pomoci externích subjektů podaří vybudovat dostatečně hustou síť hotspotů, mohli by zákazníci často vytýkaný nedostatek absence rychlého internetu operátorovi odpustit.


Za tip na článek děkujeme našemu čtenáři Jiřímu Zavadilovi a posíláme redakční dárek.

Diskuze (84) Další článek: Čínská Nokia N97: kopie rychlejší než originál

Témata článku: Operátoři, Vodafone, Wi-Fi, Zdarma, Přístupový údaj, Pro +, Voda, FWA, Komerční uvedení, Žďár, Mezinárodní tvar, Vytýkaný nedostatek, Vodafone — Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Huawei má nový tablet pro profíky. Je rekordně tenký a jako první běží na nové verzi HarmonyOS 3.0

Huawei má nový tablet pro profíky. Je rekordně tenký a jako první běží na nové verzi HarmonyOS 3.0

** Huawei ukázalo nový tablet pro profíky ** Má rekordně tenké tělo i stylový design ** Poprvé se zde ukázalo i HarmonyOS 3.0

Martin Miksa
Bez GoogluHarmony OSTablety
Satelitní komunikace je v módě. Garmin inReach Messenger pošle textovku i z těch nejodlehlejších končin světa

Satelitní komunikace je v módě. Garmin inReach Messenger pošle textovku i z těch nejodlehlejších končin světa

** Satelitní komunikaci nemusí mít přímo váš telefon ** Bohatě si vystačíte s doplňkovou krabičkou ** Ta od Garminu vás nenechá ve štychu kdekoliv na světě

Martin Chroust
SatelitKonektivitaGarmin
Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

** Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty ** Vlajkové modely jsou skoro jistota, dobře fotí ale i levnější přístroje ** Po kterých fotomobilech byste měli aktuálně sáhnout?

Jan Pánek
FotomobilyVýběry
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby
David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
Starlink překvapivě zlevňuje. I v Česku teď satelitní internet stojí o polovinu méně
Karel Kilián
StarlinkPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Výrobci upouštějí od testování v Dxomark. Pokud nemá telefon šanci na první místo, nestojí to za to

Výrobci upouštějí od testování v Dxomark. Pokud nemá telefon šanci na první místo, nestojí to za to

** Mobilní výrobci přestali Dxomarku posílat telefony na testování ** Výsledky DXO se stále používají, tak v čem je problém? ** Pokud nemá telefon šanci na první místo, testování se nevyplatí

Martin Chroust
FotomobilyDxOMarkFocení mobilem
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Xiaomi Mix Fold 2 je skládačka s tenkým tělem. Skvělou výbavu podtrhuje fotoaparát Leica

Xiaomi Mix Fold 2 je skládačka s tenkým tělem. Skvělou výbavu podtrhuje fotoaparát Leica

** Xiaomi představilo svůj druhý skládací smartphone ** Vylepšil co mohl, dostal nový typ displeje a fotoaparát Leica ** Zatím je dostupný pouze v Číně

Martin Miksa
Skládací konstrukceLeicaVlajková loď