Vodafone má vlastní lokátor. Curb je připojený do mobilní sítě i k GPS a pomůže najít ztracené věci

Už nejen Apple AirTag, Samsung SmartTag nebo další trasovací řešení výrobců telefonů. Svůj lokátor Curb představuje i mobilní operátor Vodafone, který k trasování přidává zásadní výhodu – vlastní mobilní síť, do které je přes vestavěnou SIM kartu lokátor připojen.

Vodafone Curb je o něco tlustší přívěsek, který můžete dát na klíče, do kabelky, pejskovi na vodítko, do auta, nebo na jakékoli místo, o kterém chcete mít přehled, kde se pohybuje nebo vyskytuje. Curb váží 30 gramů, v průměru měří 4 cm a na výšku 1,5 cm.

Klepněte pro větší obrázek

K lokalizaci používá celkem čtyři různé typy trasovací technologie. Svoji polohu umí udat nejen klasicky s pomocí technologie Bluetooth nebo Wi-fi, což využívají i konkurenční řešení AirTag nebo SmartTag (některé typy přidávají k Bluetooth pro zpřesnění UWB), ale obsahuje i GPS a zároveň díky zabudované SIM kartě pracuje i s mobilní sítí.

Právě kombinace všech těchto technologií v jednom zařízení zvyšuje úspěšnost udání polohy i v případě, že v okolí nejsou žádná jiná zařízení z ekosystému, která by jej mohla lokalizovat. Naopak daní za tuto vylepšenou konektivitu je ve srovnání s jinými řešeními kratší výdrž na baterii – přívěsek je nutné zhruba po týdnu dobít. Nabíjí se přes kabel s kolébkou s magnetickými piny.

Služba s měsíčním paušálem

Curb se aktivuje i ovládá pomocí mobilní aplikace Vodafone Smart App (zdarma pro Android a iOS). Jeden Curb si může do svého profilu v aplikaci přidat až 9 uživatelů, což se hodí třeba pro rodinu s pejskem nebo rodinným autem. V aplikaci lze zvolit lokalizování v reálném čase. V takovém případě se poloha se aktualizuje každých 3 až 5 sekund.

Představení lokátoru Vodafone Curb:

Vlastník domu si může nastavit i tzv. elektronický ohradník – lokalitu s virtuálně vymezeným prostorem. Pokud by například pes s připnutým lokátorem utekl pryč z pozemku, dostane majitel upozornění v aplikaci. Využití najde Vodafone Curb třeba i u cyklistů, majitelů motorky nebo pomůže dohledat zapomenutou (nebo i odcizenou) brašnu a kabelku. Je odolný proti vodě a prachu (IP67).

Za Vodafone Curb se platí při koupi nového příslušenství jednorázový pořizovací poplatek 1177 Kč. K tomu je třeba připočíst paušál (za provoz vestavěné SIM karty) 69 Kč měsíčně. Provoz lokátoru tak vyjde dráž než u zařízení bez mobilní konektivity. Na druhou stranu je lokalizace spolehlivější a není tolik závislá na okolních faktorech. Do mobilní sítě se Curb připojí nejen na území České republiky, ale také bez dalších poplatků v rámci roamingové zóny 1 (země Evropského hospodářského prostoru a jejich zámořská území).

Parametry zařízení Vodafone Curb: 

  • Hmotnost: 30 gramů
  • Rozměry: 42,1 × 42,1 × 16,4 mm
  • Provozní doba baterie: až 7 dní 
  • Baterie: Li-Polymer, typ P0964 
  • Odolnost proti vodě a prachu: IP67, voděodolnost do hloubky 1 m max. po dobu 30 minut 
  • SIM karta zabudovaná v zařízení 
  • Určování polohy: GPS, Wi-Fi, mobilní síť a Bluetooth
Diskuze (28) Další článek: Kouzlo jménem Opinion Rewards. Google dá za vyplnění dotazníku pár korun měsíčně na přilepšenou

Témata článku: , , , , , , , , , , Poloha, Ztracená věc, Mobilní síť, SIM karta, Česká republika, Kabelka, Curb,