Vodafone: mobilní BTS pro velké akce [reportáž]

Akce se zvýšenou poptávkou po mobilním signálu vyžadují podpůrné vysílače. Takto se Vodafone vypořádal s náporem volajících na MS v biatlonu.

Při budování telefonní a datové sítě se operátoři spoléhají na vysílače, které jsou trvale umisťovány na strategických, vyvýšených místech, aby dokázaly pokrýt maximální možné území. Tyto vysílače musí zajišťovat dostatečné pokrytí, kvalitu i kapacitu sítě. Krom toho ale musí být operátoři připraveni také na případy, kde lze očekávat, že zatížení místní sítě bude vysoko nad běžným průměrem, a tudíž je bude třeba kapacitně posílit. Taková situace se naskytla na nedávném světovém šampionátu v biatlonu v Novém Městě na Moravě. Vysokou diváckou účast a tedy i vysoké požadavky na fungování sítě zde všichni čeští operátoři očekávali, a proto tuto oblast posílili mobilními vysílači.

Klepněte pro větší obrázek
Mobilní vysílače byly umístěny přímo naproti tribunám na stadionu. Krom Vodafonu dovezl na stejné místo svůj vlastní také T-Mobile, mobilní vysílač O2 byl opodál

Podívat se na jeden z těchto mobilních vysílačů nám umožnil Vodafone. Jak takový mobilní vysílač vypadá? V transportním stavu se jedná a jakousi buňku (velikosti stánku s grilovanými kuřaty) na kolech, kterou jako vlečku připojíte za tažné vozidlo. V případě provozu je z této buňky vztyčena anténa vysoká cca 15 metrů, která má směrované vysílače s dosahem desítky metrů až jednotky kilometrů (dle náklonu) do míst, která budou dle předpokladu nejvíce zatížena. Náklon těchto vysílačů lze dálkově nastavit, a to v rozmezí 2° - 14° v pásmu 900 MHz a 4° - 14° v pásmu 2 100 MHz. Celá buňka je přitom připojena k infrastruktuře elektrické sítě. Pokud by náhodou došlo k výpadku elektrického proudu, přepne se automaticky celé zařízení na čtveřici náhradních baterií s výdrží 2 až 4 hodiny, a pokud dojde šťáva i jim, spustí se automaticky dieselový agregát s 400 litry nafty, který buňku dokáže napájet 7 až 10 dní.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Při převozu se nosník s anténami zasune dovnitř a nikdo tak nepozná, že se jedná o mobilní vysílač

Uvnitř buňky to jen tiše hučí a nebýt všemožných blikajících kontrolek, snad by ani nebylo poznat, že je v provozu. V samotné buňce je obsažena technologie, která umožňuje kódovat signál z ústředny a převést ho do signálu vyzářeného anténami do venkovního prostoru. V této stanici je pět slotů na moduly vyrobené společností Huawei, v provozu byly čtyři (jeden je záložní). Na řešení společnosti Huawei postupně přecházejí všichni operátoři z dříve používaných řešení jiných značek (Ericsson, Nokia-Siemens). Dva moduly jsou určeny pro šíření signálu 2G v pásmu 900 MHz, druhá dvojice pro šíření 3G signálu na frekvenci 2 100 MHz.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Bílá skříň je staré řešení Ericssonu, šedá nové zapojené řešení od Huawei. Moduly s červeně značenými kabely šíří 3G signál, ty s bíle značenými kabely 2G signál

Zajímavá jsou i technická data, na které jsme se mohli podívat. Grafy znázorňují špičku v poptávce po mobilním signálu, která nastala vždy v době startu závodu, kdy byli lidé telefonicky, SMS zprávami i datově nejnáročnější. Oproti normální poptávce je to až pětkrát tolik, použití mobilních vysílačů tedy rozhodně bylo namístě. Na mobilní BTS byl spuštěn HSPA+ DC provoz, což znamená teoretickou sdílenou rychlost 43 Mb/s na sektor. Přímo v mobilním vysílači jsme provedli test rychlosti připojení na 3G SIM připojené k notebooku v datovém peru s výslednými hodnotami 16/1,5 Mb/s. Celková vytíženost mobilní BTS se po dobu šampionátu pohybovala v řádech jednotek Mb/s na 2G a řádech desítek Mb/s na 3G. Podle vyjádření Vodafone byla poptávka zákazníků plně pokryta.

Klepněte pro větší obrázek 
Jednotlivé špičky datové (GPRS, modrá) a hlasové (červená) vytíženosti mobilní BTS

Podívat jsme se byli i na běžný pevný vysílač, který je v Novém Městě na Moravě standardně umístěn. Vysílač Vodafonu okupuje jeden ze tří výškových panelových domů ve městě. Kde má svoje vysílače zbylá operátorská dvojice jistě každému dojde. Pevný vysílač je technologicky proveden obdobně jako mobilní BTS. Uvnitř je buď opět dvojice modulů pro 2G a dvojice modulů pro 3G, nebo jsou moduly pro šíření 2G či 3G signálu připevněny přímo na nosník antény. Tyto moduly jsou připojeny ke dvěma typům antén: podlouhlé kvádry (menší pro 3G, větší pro 2G) poskytují šíření signálu v okolním terénu, kruhové paraboly zajišťují připojení základnových stanic k ústředně. Zde je teoretický dosah jednotlivých antén v řádech kilometrů v závislosti zejména na jejich náklonu a profilu krajiny.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Na střeše jednoho domu jsou v jednotlivých rozích rozmístěny vysílače tak, aby optimálně pokryly celou oblast

Podobný systém zapojení mobilních BTS vysílačů v terénu používají prakticky všichni světoví operátoři. Jsou takto nárazově schopni pokrýt jinak hůře pokrytá místa anebo navýšit kapacitu sítě při mimořádné události. Mezi takové patří například nejrůznější sportovní akce, hudební festivaly, koncerty atd.


Článek obsahoval některé technické nepřesnosti, po konzultaci s technickými pracovníky operátora byl aktualizován a opraven. Čtenářům se omlouváme a děkujeme za pochopení.

Diskuze (18) Další článek: Asistence OZP – navigace ve zdravotnictví

Témata článku: , , , , , Voda, Mobil, Buňka, Pro +, Hudební festival, Sportovní akce, MOBI, Diesel, Místní síť, Okolní terén, Šťáva, Dieselový agregát, Běžný průměr, Nejrůznější sport, Report, Stejné místo, , Venkovní prostor,