Vodafone vydražil první odeslanou SMS na světě jako NFT. Cena přesáhla 100 tisíc eur

Oživeno 28. prosince: Britská operátorská skupina Vodafone Group vydražila vůbec první odeslanou SMS na světě. V pařížské aukční síni Aguttes se prodala za 107 tisíc eur, tedy asi 2,67 milionu korun. Zatím neznámý kupující dostane esemesku, resp. repliku komunikačního protokolu, který ji v roce 1992 přenesl, ve formě unikátního NFT tokenu. Vodafone věnuje výtěžek na konto OSN.

Kupující bude moci vydraženou cenu zaplatit kryptoměnou Ethereum. Protože dražba nehmotných virtuálních předmětů je ve Francii nelegální, je součástí vydraženého „balíčku“ digitální rámeček, který zobrazuje kód a komunikační protokol. Podobným způsobem ve formě NFT byl letos na jaře vydražen první tweet zakladatele sociální sítě Twitter. Cena se tehdy vyšplhala na 2,9 milionu dolarů (cca 65 milionů korun).


Původní text z 16. prosince:

Fenomén NFT (Non-Fungible Token) poslední měsíce hýbe světem, velké firmy si nechtějí nechat ujet vlak a snaží se do světa nezaměnitelných tokenů postavených na blockchainu jakkoliv proniknout. Nyní se o to pokouší také operátor Vodafone, který se rozhodl prodat první poslanou SMS v jeho síti jako NFT. Výtěžek z aukce přitom půjde na charitativní účely.

Načasování prodeje je vcelku tematické, jelikož tato první SMS z 3. prosince 1992 obsahovala vánoční blahopřání: „Merry Christmas“. Tehdy ji na telefon obdržel zaměstnanec Vodafonu, Richard Jarvis, kterému ji poslal z počítače jeho kolega Neil Papworth. 

Postavené na Ethereu

První SMS bude možné vydražit 21. prosince v aukci pořádané francouzskou aukční sítí Aguttes. NFT token bude vytvořený na blockchainu Etherea, takže i platbu bude nutné zaslat v kryptoměně Ethereum. Majitel pak za ní získá detailní a unikátní repliku původního komunikačního protokolu, který zmíněnou zprávu přenesl.

Podle odhadů aukční síně by se toto NFT mohlo prodat přibližně za 100 až 200 tisíc eur, tedy v přepočtu 2,5 až 5,2 milionů korun. Výtěžek hodlá Vodafone věnovat Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky podporující lidi, kteří byli nuceni kvůli válečným konfliktům či pronásledování opustit své domovy.

Vodafone upozorňuje na phishingové útoky:

 

Pro Vodafone je prodej NFT zajímavé spojení digitální historie a současnosti – první SMS, která byla na začátku jedné z nastupujících technologií, a NFT s blockchainem, které jsou nyní na vzestupu. Zároveň jde i o dobrou reklamu, jelikož fenomén NFT nyní hýbe světem. V minulosti takto již byl jako NFT prodán i první tweet zakladatele Twitteru, Jacka Dorseyho, a to skoro za 3 miliony dolarů. Do tohoto světa se již zapojily i velké firmy jako Visa, Coca-Cola, Adidas, basketbalová asociace NBA a další.

Co je to NFT?

NFT (Non-Fungible Token) je nezaměnitelný token vytvořený na blockchainu. Nejvíce jich vzniká na blockchainu Ethereum, Solana či Binance Smartchain, mohou být ale vytvořeny prakticky na jakémkoliv blockchainu podporující chytré kontrakty. NFT zde pak slouží jako digitální důkaz o vlastnictví. NFT bývá často spojováno s digitálními obrázky, videem, texty, hudbou, ale jako NFT už byla prodána i zdigitalizovaná malířská díla.

Diskuze (15) Další článek: Návrat mobilních Windows? Renegade Project aneb když v telefonu s Androidem běží plnohodnotný desktop

Témata článku: , , , , , , , , , , , Token, Vodafone Group, Francie, Adidas, Merry christmas, Aukční síň, Pronásledování, Coca-Cola, Dolar, Výtěžek, Přesah, Richard Jarvis, CNB, NBA,