Vodafone rozhodl o vypnutí 3G sítě. Starší technologii do roka nahradí LTE a 5G

Vodafone rozhodl o vypnutí 3G sítě. Starší technologii do roka nahradí LTE a 5G

Vodafone jako první z českých operátorů oznámil záměr vypínání jedné ze sítí starší generace. Podle očekávání jde o 3G (UMTS) síť, fungující v pásmu 2 100 MHz, která tak v ústupu „předběhne“ ještě starší GSM (2G) technologii. 3G nahradí na uvolněných frekvencích novější typy sítí LTE (4G) a 5G. K celoplošnému vypnutí 3G sítě Vodafonu v Česku dojde v březnu 2021.

Klepněte pro větší obrázek
V roce 2009 Vodafone ve velkolepé kampani s helikoptérou slavnostně oznamoval spuštění 3G v části Prahy. Co na tom, že ve Skandinávii později v témže roce spouštěli komerčně 4G... O 12 let později se pohrobek temného období českých telekomunikací odmlčí.

Primárním cílem operátora má být zefektivnění provozu a zvýšení kapacity, tím pádem tedy i rychlosti sítě. 3G sítě dnes běží spíše ve středně velkých a větších městech, čeští operátoři s nimi historicky nikdy nedosáhli uspokojivého pokrytí, a tak půjde také po jejich přepnutí na novější generace spíše o „dokrývání“ míst nebo posilování kapacity stávající 4G sítě na 800 MHz. Operátor si tím také možná předem zajišťuje kapacitní rezervu, pokud by nezískal žádné příděly v nadcházející aukci kmitočtů. Její podmínky Vodafone trvale kritizuje.

Každých 10 let nová generace mobilních sítí

Pro zákazníky by ze strany koncových zařízení změna technologie neměla představovat žádné zásadní omezení. Drtivá většina dnešních prodávaných smartphonů 4G konektivitu nabízí, jednoduché (tlačítkové) telefony se pro hlasové a SMS služby budou nadále připojovat do 2G sítě. Někteří zákazníci budou muset vyměnit starou SIM kartu za novější USIM pro LTE – tu Vodafone automaticky vydává už od roku 2013 – případně později při nástupu SA (Stand Alone – samostatně fungující) 5G sítě za ISIM.

Ke generační obměně sítí dochází zhruba každých deset let. Začátkem devadesátých let střídaly analogovou NMT technologii první digitální GSM sítě s tehdy novou službou SMS. Na přelomu milénia začaly být ve vyspělých zemích v provozu 3G sítě, které přinesly první použitelný mobilní internet a také videohovory, jež se ale tehdy neujaly. V Česku byl vinou laxního přístupu tehdejšího vedení ČTÚ příchod 3G opožděn o více než 5 let a operátoři nikdy nedosáhli uspokojivého pokrytí.

Okolo roku 2010 se ve světě začínají prosazovat první LTE sítě, které razantně zvyšují rychlost a spolehlivost datového připojení. V Česku proběhl start 4G na konci roku 2013. Za zpoždění opět částečně mohl ČTÚ, který nezvládl první aukci kmitočtů 800 MHz a musel ji anulovat. Dnes pokrývají LTE sítě v Česku přes 99 procent obyvatel a mnohde jsou i alternativou nedostupného kabelového internetového připojení.

Sítě 5G

5G je zkratka pro bezdrátové sítě páté generace. Mají kratší odezvu, vyšší přenosové rychlosti, kapacitu a variabilitu. Jsou vyvíjené tak, aby zvládaly širokopásmové připojení miliónů lidí a strojů v metropolích, energeticky nenáročné senzory, které s jedinou baterií vydrží roky, a cokoliv mezi tím.

Ve světě začalo hromadné spouštění 5G sítí v roce 2019, start 5G v Česku byl opožděný. Nejvýznamnějšími vývojáři 5G technologií a výrobci síťových komponent jsou Huawei, Nokia, Ericsson a Samsung.

Diskuze (55) Další článek: Huawei přiveze do Česka novou generaci MateBooků. Nižší modely budou s AMD

Témata článku: Technologie, 5G, SMS, Sítě 5G, Vodafone, Aukce, Mobilní sítě, 3G, LTE, 4G, 2G, Česká republika, Vypnutí, Operátor, Skandinávie, GSM, UMTS, Posilování, Stand Alon, NMT, PrahaSonic Colours Ultimate: původní zážitek s minimem novinek | Recenze

Sonic Colours Ultimate: původní zážitek s minimem novinek | Recenze

Původní hratelnost, vylepšená grafika a nějaké ty drobné změny navíc. Bude to však stačit?

Ladislav Novák
RecenzeArkády
Codename: Final Form bude polskou akční sci-fi střílečkou

Codename: Final Form bude polskou akční sci-fi střílečkou

Akčních stříleček a la Doom asi bude po úspěchu Doom: Eternal dost. Pokud však budou kvalitní, nemusí to vadit a Codename: Final Form nevypadá vůbec špatně.

Vojtěch Matušinský
FPSVideo
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Co se o vás píše na internetu? Tyto 4 služby jsou internetoví hlídači ve vašich službách

Co se o vás píše na internetu? Tyto 4 služby jsou internetoví hlídači ve vašich službách

Zajímáte se o nějaké konkrétní téma a potřebujete, aby vám neunikla žádná novinka? Nebo chcete vědět, když o vás či vaší firmě napíšou někde na internetu? Víme, jak na to!

Karel Kilián
Vyhledávače