Vodafone rozšiřuje 5G síť, už má pokrytou polovinu populace. Pomohlo vypnutí 3G

Vodafone rozšiřuje 5G síť, už má pokrytou polovinu populace. Pomohlo vypnutí 3G

Vodafone pokračuje v rozšiřování svojí 5G sítě. Aktuálně dosahuje úroveň pokrytí 50 % populace. Nově se mohou připojit obyvatelé středně velkých měst, například Prostějova, Karviné, Břeclavi nebo Domažlic. Celkem má 5G pokrytí už 252 tuzemských měst a stovky menších obcí, uvedl Vodafone v tiskové zprávě.

Vodafone spustil svoji 5G síť 1. října 2020. Od té doby rozšiřuje pokrytí v tzv. non stand alone režimu (NSA), kdy 5G síť využívá některé společné prvky se 4G (LTE) sítí. Díky sdílení spektra pomocí technologie DSS (Dynamic Spectrum Sharing) může postupovat relativně rychle.

5G síť Vodafonu v tuto chvíli funguje zejména na frekvenci 2 100 MHz, která se uvolnila po vypnutí 3G sítě. Na několika místech operátor využívá i přídělu v pásmu 3,5 GHz. Pokrytí na vyšších frekvencích slouží zejména k navýšení místní kapacity sítě nebo pro kampusové využití. Naopak loni vydražené příděly v pásmu 700 MHz na spuštění teprve čekají.

Plná rychlost 5G pouze s nejvyšším tarifem

Roli zde hraje i výběr dodavatele infrastruktury. Prozatím Vodafone pracuje s technologiemi od dodavatelů Huawei (přístupová RAN, tzn. radiová část sítě) a Ericsson (řídicí, tedy ústřednová část sítě a její jádro). Jméno partnera pro budování zcela samostatné SA (stand alone) 5G sítě operátor zatím neoznámil.

Ověřte si, zda je vaše obec pokryta 5G sítí na mapě Vodafonu

V praxi se momentálně dá v 5G síti Vodafonu s podporovaným smartphonem dosáhnout rychlosti stahování ve vyšších stovkách Mbit/s. Potřeba je ovšem tarif, který neomezuje rychlost připojení, např. Neomezený Premium 5G za paušál 1 200 Kč měsíčně.

Výhodou sítí 5G je nejen vyšší rychlost připojení, ale zejména rychlejší odezva sítě v řádu jednotek milisekund a větší stabilita i při vyšším počtu připojených terminálů. Pro průmyslové využití je pak podstatná vyšší kapacita sítě, kde 5G umožní přenos dat klidně z miliardy průmyslových senzorů, umožní automatizovat manuální procesy a propojovat inteligentní továrny.

Sítě 5G

5G je zkratka pro bezdrátové sítě páté generace. Mají kratší odezvu, vyšší přenosové rychlosti, kapacitu a variabilitu. Jsou vyvíjené tak, aby zvládaly širokopásmové připojení miliónů lidí a strojů v metropolích, energeticky nenáročné senzory, které s jedinou baterií vydrží roky, a cokoliv mezi tím.

Ve světě začalo hromadné spouštění 5G sítí v roce 2019, start 5G v Česku byl opožděný. Nejvýznamnějšími vývojáři 5G technologií a výrobci síťových komponent jsou Huawei, Nokia, Ericsson a Samsung.

Diskuze (32) Další článek: Toto byly legendy! Nejzajímavější telefony Nokia od historie po současnost

Témata článku: Technologie, Vodafone, Sítě 5G, Mobilní sítě, Pokrytí, Síť, NSA, Vypnutí, Rána, DSS, Karviná, Prostějov, Břeclav, Domažlice, Polovina populace, Populace, Dynamic Spectrum Sharing, Vodafone — Heureka.czPřehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

Přehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

** Pixely už jej mají, postupně se přidávají další mobilní výrobci ** Android 12 přináší spoustu softwarových novinek a vylepšení ** V našem seznamu se dozvíte, kdy aktualizace dorazí i na váš telefon

Martin Chroust
Android 12Aktualizace softwaruSmartphony
Programování elektroniky: Proměníme Raspberry Pi Zero 2 W ve čtyřkanálový multimetr s Wi-Fi

Programování elektroniky: Proměníme Raspberry Pi Zero 2 W ve čtyřkanálový multimetr s Wi-Fi

** Připojíme k Raspberry Pi desku se čtyřmi čipy INA219 ** A také displej a lištu tlačítek na stativu z 3D tiskárny ** Výsledkem bude voltmetr, ampérmetr a wattmetr s Wi-Fi

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuRaspberry Pi
Nejlepší aplikace pro tento týden: Počasí s radarem, focení makra a zábavné programování

Nejlepší aplikace pro tento týden: Počasí s radarem, focení makra a zábavné programování

** V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? ** Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. ** Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Nabídky operátorů v prosinci: Vánoční akce, výhodné Xiaomi a Nokia s Hadem

Nabídky operátorů v prosinci: Vánoční akce, výhodné Xiaomi a Nokia s Hadem

** Spousta předvánočních slevových akcí ** Horká novinka Xiaomi 11 Lite 5G NE ** Kompletní přehled nabídek všech tří českých operátorů

Jan Pánek
Operátoři
Ode dneška se vydávají nové občanky včetně NFC a otisků prstů
Lukáš Václavík
eObčankaČeskoeGovernment
Ostření v digitální fotografii – fázové, kontrastní a hybridní, které je lepší?

Ostření v digitální fotografii – fázové, kontrastní a hybridní, které je lepší?

Povedená fotografie by měla mít nejen svoji specifickou atmosféru a povedenou kompozici, ale zejména by měla být ostrá.

Petr Březina
Fotoškola
Co s antivaxery? Psychologové radí, jak změnit náhled odpůrců očkování

Co s antivaxery? Psychologové radí, jak změnit náhled odpůrců očkování

** Lidé často jednají podle toho, co si myslí o druhých ** Odmítají očkování i proto, že jsou přesvědčeni, že stejně smýšlí většina, ale v tom se pletou ** Pokud jsou se svými omyly konfrontováni, existuje reálná šance, že své rozhodnutí korigují

Jaroslav Petr
COVID-19OčkováníPsychologie