Ultralevný Android není až tak slabý, jak by se mohlo podle ceny zdát. Bude na své konkurenty barvami hýřící Vodafone Smart II stačit?
Kapitoly článku:
- Úvod, design, konstrukce, výměnné kryty
- Displej, obsah balení, hardware, výkon, výdrž
- Prostředí, aplikace, klávesnice, fotoaparát, závěr
Vodafone ve své nabídce vystřídal několik zařízení s Androidem, jejichž cenovka byla hodně nízká. Levný Smart II představuje opravdu dostupný chytrý telefon, vzhledem k nízké ceně je potřeba počítat s ústupky. Za svoje peníze ale dostanete solidní porci výbavy, ani tento telefon ale není bez chyb.

Vodafone Smart II na tiskových fotografiích
Klíčové vlastnosti:
- HVGA displej
- Čtyři dvoudílné výměnné kryty
- 2GB microSD v balení
- Podrobný návod
- Hardwarová spoušť fotoaparátu
- Přisvětlovací dioda
Hlavní nedostatky:
- Podprůměrný fotoaparát
- Absence notifikační diody
- Velmi malé úložiště v telefonu
|
 | rozměry a hmotnost: 109 × 58 × 12,4 mm, 120 g displej: 3,2", kapacitní TFT LCD, 320 × 480, 180 PPI sítě: 2G konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi, Bluetooth, GPS paměť: 150 MB, microSDHC (32 GB), baterie: ? mAh procesor: Broadcom BCM21552 (1× ARM1136, 0,8 GHz, 65nm) operační systém: Google Android 2.3 (Gingerbread) fotoaparát: 3MPx, video, blesk |
cena: není v prodeji |
Jako chameleón
Přestože pasoval Vodafone svůj Smart II do nejnižších cenových příček, najdeme přímo v balení jedno netradiční příslušenství, které většinou musíte dokupovat samostatně. Řeč je o výměnných krytech, v krabičce spolu s telefonem najdete rovnou čtyři. Respektive osm, protože každý z nich je dvoudílný. Konstrukčně se s výměnnými kryty výrobce popasoval velmi dobře – kolem přední displejové strany kryté sklem se táhne jenom tenký tmavý rámeček, boky a celá záda jsou již překryta některým z barevných krytů.
Dvoudílné kryty se nasazují postupně. Nejprve přiložíte placatou menší krytku s výřezem pro fotoaparát přes baterii a poté ji překryjete větším výliskem, který obejme boky telefonu. K dispozici máte konzervativní tmavě šedou, tmavě modrou, křiklavě žlutou a růžovočervenou. U žluté a šedé varianty jsou obě části stejně barevné, červená a modrá mají menší část s průsvitného lesklého plastu.

Z těchto součástek můžete složit až 16 různobarevných kombinací
Prostým vynásobením získáte 16 různých kombinací, během měsíce tak budete mít stejný telefon jenom dvakrát (pokud je budete střídat všechny). Výměnné kryty se budou hodit i v případě, že telefon utrží nějaký ten šrám – doma stačí překrytovat a telefon je jako nový.

Všechny tři barvy vedle černé se Vodafonu mimořádně povedly
Přestože lze kryty relativně snadno sejmout, nemusíte se obávat samovolné rozborky, na svém místě drží dobře. Při silnějším promačkání z plastů vyloudíte vrzání, vzhledem ke konstrukci (kryt má dvě části) se ale dá pochopit. Jinak je tělo Smartu pevné a nijak se nekroutí.

Vodafone Smart II je nejlevnějším Androidem v nabídce operátora
Rozměrově mohl být telefon klidně i o pár milimetrů menší, pořád je to ovšem malé, skutečně kapesní zařízení (a nemusíte mít kapsy jako Filip Kůžel). Trochu zamrzí vyšší hmotnost, 120 gramů je na takto kompaktní telefon relativně dost. Díky zaobleným hranám padne telefon dobře do ruky a díky menší úhlopříčce displeje by neměl být problém ovládat jej pouze jednou rukou.

S designem zadní strany si výrobce Alcatel vyhrál
Ovládací prvky najdete na obvyklých místech: microUSB konektor je uprostřed spodní strany přesně proti konektoru sluchátek na straně horní. Ten je obklopen hlavním vypínačem a výřezem pro snadné sejmutí krytu. Levá strana zůstala zcela prázdná, na pravou tedy zbyl regulátor hlasitosti a překvapivě i spoušť fotoaparátu. Ta ovládá čočku na zádech, vedle níž najdeme přisvětlovací diodu a hlasitý reproduktor.